(ВИДЕО) Tинејџери открија напуштен воз во Скопје, погледнете што пронајдоа внатре

Нема да можете да поверувате што се тие најдоа во напуштениот воз, стари книги кои говорат за безброј работи поврзани околу возовите и нивната работа, слики кои датираат од пред 50/60 години, секако стари изгужвани некои и скоро уништени.

Погледнете го видеото кое младите момчиња го снимиле, ќе ви биде јасно.

Секако ке ја имате и можноста да видите и како изгледале старите возови и нивните ентериери.

А воедно и во каква состојба се наоѓаат тие!

Најава за ветер што ќе ја однесе маглата!

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА

Променливо облачно со сончеви периоди, наутро по одделни котлини со појава на магла. Претпладне од запад ќе се прошири облачност. Ќе дува слаб до умерен, а попладне и во ноќните часови и особено на северот засилен јужен ветер. Во крајните западни делови ќе има повремен слаб дожд. Температурата во интервал од 9 до 15 степени.

Во Скопје од преку ноќта и во утринските часови со магла која претпладне ќе слабее. Ќе дува умерен јужен ветер кој особено од крајот на денот ќе засилува. Температурата до 9 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

Под влијание на нов влажен бран утре од пладне и во текот на ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните и источните делови. Во ноќните часови на планините врнежите ќе бидат од снег, а во недела врнежи од слаб снег ќе има и на некои повисоки места особено на запад и на север. Од недела под влијание на северно воздушно струење температурите значително ќе опаднат. А од почетокот на работната недела утринските температури ќе се под нулата.

Во стотина модели на HP-лаптоп вграден софтвер што следи сè што се пишува на тастатурата

Корисниците на HP-лаптоп се под голем ризик нивните лозинки, банковни податоци, приватни комуникации и историја на пребарување да бидат забележани без нивно знаење.

Истражувачите за компјутерска безбедност откриле дека HP-лаптоп има софтвер кој може да следи сè што сe пишувало на тастатурата.

Погодени се повеќе од 460 модели, а следењето на тастатурата датира уште од 2012 година, според пописот извршен од страна на HP.

Откритието е направено од страна на истражувачот Мајкл Мунг, кој го открил „кодот на клучот за логирање“, (кодот за следење на активностите на тастатурата) и однапред инсталираниот Synaptics Touchpad софтвер на HP преносливите компјутери.

Преку килогер се снима речиси секоја буква која ќе се притисне на тастатурата. Тоа значи дека корисниците на HP-лаптоп се под голем ризик нивната лозинка, банковни податоци, приватни комуникации и историја на пребарување да бидат забележани без нивно знаење. Килогер сега е оневозможен, но постои ризик да може да биде активиран повторно од страна на хакерите.

Минг, кој е познат на интернет како „ZwClose“, научил сè за кодот на килогер кога го проучувал софтверот Synaptics touchpad за да дознае како може да се контролира осветлувањето на тастатурата.

Минг издал пакет на софтвер за отстранување на кодот на килогер, а HP го објавил ажурирањето на управувачката програма за погоден пренос на компјутерот.

Од HP вели дека ни компанијата „Synaptics“, со која соработувале, немала пристап до датотеките и дека кодот бил вграден во Synaptics софтверот за да помогне во исправувањето на грешките.

„HP користи софтвер на Synaptics touchpads во некои свои преносливи компјутери, и работел со „Synaptics“ на давање исправка на сите грешки кои влијаеле на HP-системите, кои се достапни преку билтените за безбедност на „HP.com“, велат од HP. Компанијата дала попис на моделот кој е погоден од овој шпионски код.

Ова е втор килогер кој се нашол во HP преносливите уреди оваа година. Во мај швајцарската безбедносна компанија „Modzero“ открила килогер вграден во HP аудиодрајверот (управувачка програма за хардвер).

И оваа година во HP компјутерите пронајдени се инсталирани „spyware“ апликации на Виндоус 10.

(ГАЛЕРИЈА 18+) Ова е најозлогласената област во Бразил каде проституцијата е легална, а поседувањето на бордел е нелегално

Доколку шетате околу вилата Мимоза во Рио, ќе се соочите со парада на криминалци, дрога, штетници, бамбуси, кучиња, мажи, жени и бебиња кои трчаат наоколу во пелени и на сето тоа му нема крај. Вила Мимоза е една од најозлогласените области за проституција во Бразил.

Додека туристите со сексуална желба масивно ја посетуваат Копакабана, Вила Мимоза привлекува многу повеќе локални клиенти. Неколку илјади жени работат во ова соседство кое се наоѓа во северниот дел на Рио де Жанеиро. Бројката се движи помеѓу 2.000 и 3.500 жени, додека луѓето од оваа област тврдат дека дневно ја посетуваат 4.000 клиенти. 

Соседството е мрежа од напуштени згради, базени, продавници и бордели. Проституцијата не е нелегална во Бразил, но она што е нелегално е поседувањето и водењето на бордел. Зад продавниците ќе наидете на илјадници мали, темни, речиси задушувачки простории каде проститутките ги задоволуваат своите клиенти.

Но, оваа област е исто така дом на десетици семејства. Доколку шетате наоколу ќе наидете на парада која нема крај, паради од криминалци, дрога, разголени девојки, мажи, жени, кучиња и бебиња во пелени кои трчаат наоколу.

Во оваа област на трансексуалците влезот им е забранет.

Популарно