Вечер: Забранет влез во Скопје за граѓаните од внатрешноста

Граѓаните што доаѓаат од надвор ќе може да возат само до периферните влезови на градот каде што ќе им биде обезбеден паркинг простор. И оваа мерка нема да биде краткотрајна само кога воздухот е загаден, туку во план е така да функционира засекогаш. Мерката веќе наиде на негодување кај жителите од останатите градови, пишува дневниот весник Вечер.

Околу 30 до 40 илјади возила од цела Македонија секој ден доаѓаат во Скопје. Бројките покажуваат дека од источна Македонија дневно во главниот град влегуваат околу 12.000 возила, додека фреквенцијата е нешто поголема на автомобилите што доаѓаат од западна Македонија и изнесува 18 000 возила. Токму поради тоа власта планира една од мерките за намалување на загадувањето на воздухот во метрополата да биде насочена кон овие возила.

Според Град Скопје и Министерството за животна средина се планира да се ограничи движењето на овие автомобили низ главниот град. Граѓаните што доаѓаат од надвор ќе може да возат само до перфиерните влезови на градот каде што ќе им биде обезбеден паркинг простор. И оваа мерка нема да биде краткотрајна само кога воздухот е загаден туку во план е така да функционира засекогаш.

– Во Гази Баба и во Ѓорче Петров веќе се бараат локаци за паркинг простор. Од таму граѓаните ќе треба да фатат автобус или на друг начин да отидат до крајната дестинација, изјави завчера заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули.

Сепак, ваквата мерка веќе наиде на големо негодување од жителите на другите градови, пред се како што велат поради фактот што често доаѓаат во метрополата заради болнички испитувања.

– Речиси секој ден возам патници од Виница за Скопје, освен студентите другите клинети речиси сите одат во Државна болница на доктор, ретко некој да оди заради шетање и гости. Како граѓаните што имаат здравствени проблеми ќе се симнат на влез на Скопје и ќе се малтретираат до болница кога станува збор за болни лица на кои им е тешко да се движат низ болница, а не да бараат автобуси, да се снаоѓаат, а не го ни познаваат Скопје, плус губат време а таму се со термин, вели анонимен таксист од Виница.

Законот за јазици во понеделник на ново гласање во собранието

Во понеделник, на 29-ти овој месец, Законот за јазици се враќа по вторпат пред пратениците . Претседателот на Собранието Талат Џафери  го ставил како прва точка на 32. седница. Тоа деловнички се вика всушност „трето читање на законот“.

На 17 јануари Претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека нема да го потпише Законот за употреба на јазиците, што пратениците го изгласаа со 69 гласа „за“. Иванов рече дека Законот е во спротивност со Уставот и го загрозува унитарниот карактер на државата.

По усвојувањето, Владата ќе го испрати законот до Венециската комисија. Во досегашната собраниска процедура, предлогот немаше ниту една промена. На денот на гласањето во Парламентот не присуствуваше опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО – ДПМНЕ вчера побара повлекување на Законот за јазици. Смета дека е неуставен и практично неприменлив. Од ова партија велат дека очекуваат разумен одговор од Владата и однесување кое е во согласност со интересите на државата и на сите нејзини граѓани. Сметаат дека е потребен е дијалог за сите отворени прашања, но пратениците не се враќаат во Собранието.

Од Владата реагираа дека Законот е во согласност со Уставот, дека е изгласан во демократска, парламентарна процедура и е во интерес на сите граѓани. Ја повикаа пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ да учествува во процедурата за повторното гласање на Законот, кое ќе се случи в понеделник ако има кворум и ако нема поднесено амандмани.

Засега, од парламентарното мнозинство на СДСМ и ДУИ, не најавуваат амандмани. Тие не поднесоа амандмани ни при првото гласање (т.е. на „второто  читење“). Законски и деловнички на вратениот закон може да му се поднесуваат амандмани само во врска со забелешките на претседателот на Македонија, кој првиот пат одбил да го потпише указот за законот. Не се знае дали можноста за тоа ќе ја искористат пратениците – сопартијци на Иванов.

Ако пратениците повторно  со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници го усвојат  Законот за употреба на јазиците, шефот на државата е должен да го потпише указот, стои во членот 75 од Уставот.

СВЕДОШТВО НА ПРИТВОРЕНАТА ПРАТЕНИЧКА: 16 часа ме држеа со лисици на рацете, децата ми одат на психолози- немам сторено кривично дело!

-Не можам да повторам дело кое не сум го ни извршила. Не мислам да бегам и да влијаам врз сведоци. Ги понудив и двата пасоша, ако има потреба. Немам ниту еден ден отсуство во Собранието. Мајка сум на три малолетни деца. Живеам со стари свекор и свекрва, за кои се грижам. Загрозена ми е здравствената состојба, како и на моите деца, кои се под третман на психолози, рече таа.

На јавна седница во Апелациониот суд во Скопје пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска, денеска побара да ѝ биде укинат куќниот притвор, мерка која и е определена поради нејзиното учество во настаните од 27-ми април.

-Не сум сторила тероризам, не сум ја загрозила безбедноста на македонскиот народ. Повреден е законот и Уставот со моето апсење. За полицијата не важеше мојот пратенички имунитет. Бев држена 16 часа со лисици на рацете, рече Пешевска

-Не можам да повторам дело кое не сум го ни извршила. Не мислам да бегам и да влијаам врз сведоци. Ги понудив и двата пасоша, ако има потреба. Немам ниту еден ден отсуство во Собранието. Мајка сум на три малолетни деца. Живеам со стари свекор и свекрва, за кои се грижам. Загрозена ми е здравствената состојба, како и на моите деца, кои се под третман на психолози, рече таа.

Обвинителите, пак, побараа да остане мерката куќен притвор и ги отфрлија аргументите на одбраната.

До сега Апелација ги одби жалбите на претходните обвинети, кои се жалеа за продолжување на мерката притвор и ги потврди одлуките на Кривичниот суд.

-Сакам да му честитам на доблеста на народниот правобранител Иџет Мемети, кој констатира дека пратеничката била незаконски уапсена, рече нејзиниот адвокат Боро Тасевски.

Со кршењето на нејзините права се кршат човековите права на илјадници граѓани кои гласале за неа да биде пратеник, додаде адвокатот.

ФОТО: Претеник на СДСМ со навреди и потсмев кон Кире Лазаров

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, на својот ФБ профил излезе со скандалозен статус против капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров.

Лазаров се здоби со повреда на стартот на натпреварот против Шпанија и поради тоа го пропушти натпреварот против „фуријата“ до самиот финиш.

Најдобриот македонски ракометар на стартот се здоби со удар и се пожали на повреда на задната ложа. Раул Гонзалез реши да не ризикува и веднаш го повлече од игра, по што не се појави на паркетот до крајот на мечот.

По оваа повреда на Лазаров, пратеникот на СДСМ Мухамед Зекири како едвај да чекаше, па на социјалните мрежи се јави со статус во кој го оспорува искуството на Кире и го обвинува нашиот капитен дека лажно е повреден.

-Кире Лазаров покажува на дело колку е искусен… Откако виде дека не ни оди против шпанците се “повреди” и нормално нема да игра до крајот на натпреварот…  #СамоВелам, напиша пратеникот на СДСМ. 

Неколку часа подоцна, пратеникот на СДСМ реши да го избрише својот статус, но принт скриновите останаа...

Популарно