(ВИДЕО) Години по неговата смрт се гледа ова - Аркан имаше храброст да го направи ова

Жељко Ражнатовиќ Аркан години по неговата смрт е сеуште топ тема. Тој во едно гостување во емисијата Сјај Њуз, направи нешто што никој не го направил дотогаш.

Тој се обрати на Бил Клинтон по бомбардирањето:

- Го чувам ова како сувенир, гледате тоа е гума, можам да ја скршам. Кога тие го срушија нашето рекоа дека е тоа порака за Слободан Милошевиќ. Ние го соборивме овој авион и тоа е порака за Бил Клинтон, изјави тогаш Аркан.

Неговата порака беше: Не си играј никогаш со Србите.

Спремете се за температури над 30 С

Денеска не очекува топол и сончев ден, со максимални температури од 25 до 27 степени. 

Во текот на следната седмица територијата на нашата држава ќе биде зафатена од Африкански (прв летен бран) оваа сезона која ќе услови значително повисоки температури на воздухот од вообичаените за овој дел од годината.

Сепак и покрај тоа што температурите на воздухот ќе бидат далеку над просекот за овој дел од годинатасепак и не е нешто неочекувано за нашиот дел од Европскиот Континент.

Времето ќе биде стабилно и суво но сепак од вторник ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Ќе има услови и за локална појава на град.

Ситуацијата околу оваа работа КОНТИНУИРАНО ќе се следи и НАВРЕМЕНО ќе ве информираме за секоја ново – настаната временска состојба.

Максималните дневни температури на воздухот речиси насекаде ќе се искачат до околу 20 степени па и повеќе додека во централните и во југоисточните предели истите ќе се искачат до околу и над 30 степени (некаде до околу 31, 32 степени.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Метео анализа: Какво лето не очекува?

Почитувани граѓани ја направивме и анализата за лето 2018 година.

Анализите укажуваат на тоа дека претстојното лето во Македонија ќе биде нешто потопло од вообичаеното што значи се очекуваат повеќе топлотни бранови кој ќе условат многу високи температури на воздухот (до околу па и над 40 степени) како и екстремно висок УВ ИНДЕКС.

Сепак и покрај ова може да се очекуваат повремени нестабилности на атмосферата кој би условиле и освежување на времето како и пороен дожд, електрични пранзења како и невреме со град.

Сепак гледано одсега може да очекуваме повеќе топлотни бранови и многу високи температури на воздухот и тоа во периодот (јуни, јули, август 2018).

НАПОМЕНА: Со оглед на тоа дека се работи за долгорочна анализа на времето промени на истата се можни.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Убав сончев ден

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а преку денот ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Утринската температура ќе се движи од два до 13, а дневната од 18 до 24 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност со слаб до умерен ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се спушти до 8, а дневната ќе достигне до 23 степени.

Во наредните денови следува период на стабилно и суво време. Од недела ќе има пораст на дневната температура. Во вторник ќе има извесно зголемување на облачноста со услови за краткотраен локален дожд. Дневните температури ќе бидат во благо покачување.

Популарно