Скопјанка вработена во бутик: Знаете ли колку е одвратно да влезете без поздрав и 5 минути пред затварање?

Една револтирана скопјанка која е инаку продавачка во бутик за женска гардероба, напиша Фејсбук статус, со кој им се обраќа на дамите кои секојдневно влегуваат во нејзиниот бутик.

„Знаете ли колку е лошо чувството кога ја затворам продавницата (работам во бутик) и едвај чекам да излезам, да ги спуштам ролетните, да се облечам, да ја затворам вратата, а влезете вие, препотентни господа, полни во себе, вообразени, без поздрав и извинување, барем?

Гледате дека затворам, а се однесувате како да штотуку започна работното време. Со оглед на тоа дека имам камери, понекогаш ќе почекам, ќе услужам, но кога ќе ве видат вас во продавницата влегуваат и други и други и така секогаш морам да останам прекувремено, поради онаа, на сите добро познато „ само да видам“.

Епа, сега практикувам, штом ќе помине последната минута од работното време им кажувам дека затворам, да дојдат следниот пат. Не е тоа важно, можам да се оправдам кај сопственикот, а и да не можам, поентата е во вашиот став, гледате дека е затворена вратата, каде сте тргнале? И уште пак се наоѓате увредени кога ќе ви кажам да дојдете друг пат. Па и ние имаме живот, тој не ни се сведува само на работа. Можеби имам автобус, свои обврски, едноставно не сум должна и чао“.

Денеска вистинска пролет: Температури над 20 степени!

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од 13 до 22 степени.

Во Скопје, слично време, сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе достигне до 17 степени.

До четврток ќе се задржи претежно сончево и релативно топло време. Во петок ќе преовладува облачно време со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Во сабота ќе има повремени слаби врнежи од снег и на некои пониски места. За време на викендот ќе дува засилен, а повремено и силен ветер од севроисточен правец што ќе предизвика значително опаѓање на температурата.

Канадскиот пејач „се сликаше само на гаќи“

 Шон Мендес е Канадски пејач чие време доаѓа, тој освен со добриот глас, може да се пофали и со извајаното тело.

Шон “запливал” во манекенските води, што очигледно одлично му оди бидејќи станал заштитно лице на новата кампања на познатиот бренд Келвин Клајн. Со оглед на тоа што овој бренд ја стекна својата популарност со богатиот асортиман на долна облека, Мендез очекувано позирал само во боксерици. 

Овие жешки фотографии им се допаднале и на неговите колеги па така комплименти му доделиле Џенифер Лопез, нејзиниот партнер Алекс Родригез и Худи Ален.

“Избриши го ова пред да го види мојата девојка”, напишал Ален во коментари.

Згодниот Шон наскоро веројатно ќе објави повеќе слични фотографии со оглед на тоа што целата кампања ќе се појави оваа недела.

Дали мастурбацијата во брак е здрава?

Вобичаено мастурбирањето во врска или во брак уште носи етикета „забрането задоволство“, а всушност е едноставен и добар пат до поголема сексуална желба, подобро здравје и помалку стрес.

Долгогодишните врски и бракови може да бидат исполнети со љубов и почитување, но не е реткост да почне да недостига почетната страст и возбудување. Мастурбирањето во тој случај е одлична алатка за зголемување на сексуалниот апетит.

Сексолозите се едногласни – колку повеќе имате секс, толку повеќе ќе сакате секс. На ист начин делува и мастурбирањето.

„Мастурбирањето го зголемува сексуалниот апетит и желбата за секс. Тоа важи и за мажите и за жените. Ако ви треба уште една причина да мастурбирате, не заборавајте дека на тој начин исто така го одржувате здравјето на репродуктивните органи“, објаснува Сејди Алисон, сексолог и авторка на книгата „The Mystery of the Undercover Clitoris“.

Уште една добра страна на мастурбацијата е развивање на сексуалните фантазии. Заборавете на ограничувањата – бидејќи во овој случај навистина не постојат – и направете си забавни сценарија.

Дозволете си фантазија што ќе ви влезе во потсвеста и ќе ви помогне да се „загреете“ кога сте со партнерот/партнерката. Алисон објаснува дека сексуалните фантазии ја зголемуваат желбата за секс, а не се ништо неморално или забрането. Од друга страна, тоа е приватна работа за која не мора никој да знае.

Самозадоволувањето многу често е вистински спас. Во ситуации кога едниот партнер многу сака секс, а другата страна не е баш расположена, зошто да се форсира секс, кога може буквално да ја земете ситуацијата во свои раце. На крајот на краиштата, вие најдобро се познавате себе си и оргазмот ви е загарантиран.

После ден исполнет со стрес, ако немате услови за секс, секогаш може да се потпрете на мастурбацијата, а оргазмичното доживување ќе го поттикне лачењето на ендорфин – хормонот на среќата и доброто расположение.

Имајте на ум дека со годините телото се менува, па и вашите сексуални желби и преференци може исто така да се сменат, потсетува Алисон. Таа додава дека токму мастурбацијата може да ви покаже најдобро што точно ве возбудува и ви причинува задоволство.

И за крај, не заборавајте дека мастурбирањето не е изневерување. Вашите секс фантазии се ваша приватна работа, сѐ додека предметот на вашата фантазија кога мастурбирате, останува таму – во фантазијата.

Популарно