Слаѓана Велков: Вакцините можат да бидат смртоносни

Доктор Слаѓана Велков е родена во Скопје, а израснала во Србија. Студирала медицина во Ниш и Скопје, каде што дипломирала. Работела и за Обединетите нации во Македонија, како лекар на општа пракса на Итното оделение во Врање и во Кувајт како лекар и менаџер за развој на медицината. Последните неколку години се занимава со бесплатно образование за лечење со правилна исхрана и начин на живот. Одржала преку стотина предавања, радио и ТВ гостувања во Саудиска Арабија, Индија, Србија, Македонија, Кувајт, Шпанија, Бугарија и Австралија.

Во продолжение ви ја пренесуваме потресната исповед на доктор Слаѓана Велков во целост:

„Додека работев како лекар во Кувајт забележав дека на пациентите на кои им препишав лек по неколку недели им се јавија симптоми кои беа наведени како негативно дејствување на тој лек. Кога ќе го добиеја лекот за тие нови симптоми, се појавуваа трети симптоми, кои беа последица на другиот лек. Што повеќе лекови користеа, толку пациентите беа поболни.

Се прашав дали начинот на лечење што го применуваме е навистина исправен и единствен? Дали некаде на тој пат медицината застранила и дали, наместо да лечиме, ние нанесуваме уште поголема штета на заболените луѓе? Набрзо откога мојата свекрва ја прими вакцината против грип се разболе и, за жал, почина по година дена од примената вакцина. Тогаш почнав со истражување на природните начини на лекување и дојдов до вчудовидувачки откритија. За мојата свекрва, за жал, беше предоцна, но тоа сознание комплетно ги промени моите сфаќања за медицината.

Ова едноставно и многу лесно применливо сознание на многу луѓе им помогнало да се излечат од многу, па дури и од таканаречените неизлечиви болести. Би ја споменала најпрво лажната епидемија на свински грип. Додека сите медиуми ја објавија веста за наводната пандемија, и  министерството купуваше огромен број вакцини со наши пари, благодарение на австралиската новинарка Џејн Бургермеистер дознавме дека во вакцината против свински грип во европските лаборатории е откриен вирус на птичји грип. Последиците од вакцинацијата со оваа вакцина се катастрофални. Има многубројни смртоносни случаи и тешки заболувања, поради што е подигнато и обвинение против Светската здравствена организација и другите кои биле вмешани во прокламирање  лажна пандемија.

Таа иста организација промовира и други вакцини. Дали и понатаму ќе веруваме некому кој се обидува да нè измами, нападне или убие? Одговорот е не. Довербата е изгубена!

Вакцините доведуваат до стерилизација и тешки заболувања.

Бил Гејтс јавно, без двоумење изјави дека со помош на вакцините ќе се намали бројот на луѓе за 15 проценти, па на таа основа може да се донесе заклучок дека во земјите каде што вакцината е обврзувачка ќе дојде до намалување на бројот на луѓе, стерилизација со вакцини, како и тешки заболувања вклучувајќи го и аутизмот.

Сè повеќе и повеќе мали деца страдаат од рак, дијабетес, ревматоиден артритис, улцеративен колитис, алергии, астма и многу други болести, а силната врска помеѓу вакцината и овие болести е уште поочигледна.

Фармацевтските компании ги интересираат исклучиво парите, а ќе се одречат од одговорноста.

Компаниите кои ги произведуваат вакцините не ги интересира здравјето на луѓето, туку исклучиво бизнисот. Но, за нас тоа не е бизнис, туку драгоценото здравје на нашите деца и затоа мораме да преземеме одговорност. Одговорноста за здравјето на нашите деца го имаме исклучиво ние, родителите, а не организациите, болниците и лекарите.

Вчудовидувачки е фактот дека произведувачот на вакцини се одрекува од одговорноста за сите можни последици на вакцината! Кога некое дете тешко ќе се разболи или ќе го изгуби животот, кого оштетените ќе го тужат, ако произведувачот се одрече од одговорноста?!  Кога ќе купиме некој фрижидер, кому ќе му се обратиме ако ни се расипе, ако немаме гаранција? Одговорноста на крајот е на лекарот кој ја дава вакцината и тој мора да потпише дека гарантира дека на детето нема да му се случи ништо лошо доколку ја прими вакцината.

Законот е на страната на пациентите

Според Уставот на Република Хрватска, точка 23, никој не смее да биде подложен на каков било  облик на злоупотреба или, без негова согласност, на медицински или научни тестови. Ние не знаеме дека вакцинацијата припаѓа на медицински експеримент бидејќи не постои клиничка студија со која се потврдуваат ефикасноста и безбедноста на вакцината.

Според тоа, присилувањето на вакцинацијата е противуставно. Исто така, противуставен е условот за вакцинација за запишување во училиште  или градинка.

Хрватска е потписничка на Меѓународната класификација на болести, ревизија 10, книга 1, член З 28, точка 0 и 1, во која пишува:

„Вакцинацијата може да се одбие не само поради здравствени причини туку и поради лично и верско уверување“.

Оваа книга е објавена од страна на Светската адравствена организација, а Република Хрватска е член на СЗО и ги прифатила обврските кои произлегуваат од тоа членство.

Телото испраќа сигнали месец однапред

Можеби не сте знаеле , но човечкото тело е во состојба да испрати предупредување за срцев удар неколку денови, дури и неколку недели порано, пред да се случи. Сепак, вие треба да ги знаете симптомите.

Професори од  Универзитетот ” Дјук ” откриле дека, повеќе од 60 отсто од луѓето кои доживеале срцев удар, не ги познавале добро симптомите, кои во меѓувреме им алармирале за влошената здравствена состојба. Секој четврти срцев удар по правило е “тивок убиец”. Луѓето многу често не ги знаат симптомите и на тој начин во последните пет години, алармантно е зголемена смртноста.

Најчести симптоми на оваа кобно заболување се болки во стомакот, лошо варење, замор и остра болка во грбот. Исто така, острата болка на некој друг дел од телото, освен во градите, лесно може да укаже на претстојен инфаркт. Таквите болки најчесто ги напаѓаат надлактицата, грбот, вратот , вилицата , па дури и стомакот. Сепак, пациентите обично ја игнорираат болката во мускулите, која е краткотрајна и не стравуваат дека тоа може да биде опасно за нивниот живот. Според лекарите, овие болки може периодично да се појавуваат и исчезнуваат и до еден месец пред да дојде до срцев удар.

Болката во другите делови на телото е најчест симптом за срцев удар кај жените, а поретко кај мажите. Жените честопати чувствуваат гадење и потење, кои исто така, може да се симптоми на инфаркт, особено ако тие се случуваат во комбинација со други симптоми . Ако добиете, болка во градите или наведените сиптоми се повторуваат почесто, под итно, треба да се обратите на лекар.

Извор: Самоздравје.мк

Кората од ова овошје ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како…

Започна сезоната на мандарините кои се вкусно овошје кое многумина го обожаваат.

Сите јадат мандарини, но прават една голема грешка – ја фрлаат кората.

Но, всушност лушпата од мандарина е многу здрава и корисна. Постојат многу начини на кои може да се искористи, а ние ви пренесуваме еден.

Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како…

Совет плус: не ги правете овие рецепти со прскани мандарини, користете само домашни, нетретирани со хемикалии.

Сомелете 50 гр кори од мандарина и ставете ги во стаклена тегла. Мелените кори прелијте ги со чаша водка или 40-постотен алкохол.

Теглата добро затворете ја и оставете ја отстои седум дена на темно место.

Потоа земајте по една лажица после јадење, а потоа јадете по една лажица мед.

Пет причини зошто треба да јадете мандарина

1. Помагаат при настинки и грип

Мандарината како и другите цитрусни овошја е одличен извор на витамин Це кој е важен за имунитетот и борбата против сезонските болести. Ги ублажува симптомите и го забрзува оздравувањето. Во стотина грама од ова овошје има 30 милиграми од овој нутрициент, што задоволува третина од дневните потреби.

2. Го топат вишокот килограми

Заради малиот удел на масти и сол мандарината се смета за нискокалорична и се препорачува да ја има на мените при диети, односно кај оние кои сакаат да ослабат. Го забрзува метаболизмот и помага за топење на масните перничиња во пределот на стомакот. Цитрусите имаат и низок гликемиски индекс кој помага во рамнотежата на нивото на шеќери во крвта, па се препорачува и кај дијабетичари.

3. Го забрзува варењето

При конзумирање мандарина не треба да се заборави на белата влакнеста коричка која го обвиткува плодот од внатрешната страна. Јадете ја, особено ако внесувате многу јагленохидрати и масти. Тој дел е полн со диетални влакна и ќе го забрза варењето на храната .

4. Го чува срцето и кардиоваскуларниот систем

Мандарината е добар изор на калиум кој го снижува крвниот притисок, говраќа ритамот на срцето и го чува здравјето на кардиоваскуларниот систем. Хранливите материи во мандарините го спречуваат наталожувањето на лошиот холестерол на артериите, што може да доведе до срцев удар.

5. Природен антисептик

Во зачувување на здравјето ќе ви помогне и есенцијалното масло од мандарини, кое се смета за природен антисептик затоа што го штити организмот од некои бактерии. Придонесува за ублажување на болни грчеви во дишниот систем, а и го опушта нервниот систем, па се препорачува да се користи за тешки ситуации или ако сте под стрес.

Внимание!

Мандарината како и другите цитрусни овојша содржи доста оксалати па затоа не се препорачува кај лица склони на формирање камчиња во бубрезите или жолчката.

Пригответе гулаш на “посебен“ начин

Пивски гулаш

Потребно е:

500 гр свинско месо кртина

1 главица кромид 3-4 лажици масло

3 чешниња лук 200 мл пасирани домати

500 мл пиво 1 лажиче мелена црвена пиперка сол, бибер 1 лажиче мајчина душичка 1 лажиче власец 1-2 лажици пченкарна палента

Подготовка: – Месото исечете го на мали коцки и пропржете го на загреано масло од сите страни. – Потоа додадете ситно сецкан кромид и лук и пржете уште 1-2 минути. – Потоа додадете мелена црвена пиперка, сол, бибер, мајчина душичка, пасирани домати и пиво. – Убаво измешајте и варете на тивко околу 50 минути. По потреба ако испари повеќе од течноста додадете уште малку вода. – Пред крај на варењето додадете ја палентата. Гулашот треба да има доволно сос. – Пред да го послужите посипете го со сецкан власец.

Популарно