Новак Ѓоковиќ Освои СЕ

 6:4/6:4  е резултатот со кој Новак Ѓоковиќ го совлада Роџер Федерер соза да ја освои титулата од Мастерсот во Синсинати, и да стане првиот тенисер кој во својата кариера ги освоил сите девет Мастерс 1000 титули – таканаречениот „златен Мастерс“.

Новак Ѓоковиќ  ја освои титулата од Мастерсот во Синсинати, и да стане првиот тенисер кој во својата кариера ги освоил сите девет Мастерс 1000 титули – таканаречениот „златен Мастерс“.

Со победата Ѓоковиќ е единствениот кој победил на Мастерс 1000 турнирите во Индијан Велс, Мајами, Мадрид, Рим, Шангај, Торонто/Монтреал, Синсинати и Париз-Берси. Покрај тоа, победата ќе го искачи на третото место на АТП листата, веднаш зад Рафаел Надал и Федерер. Ова е 24 победа на Ѓоковиќ против Федерер, Швајцарецот имаа 22 победи.

Двајцата тенисери веќе се имаа сретнато трипати во финалињата во Синсинати (2009, 2012 и 2015 година) и трипати победник беше Швајцарецот. Ѓоковиќ, кој оваа година го освои Вимблдон за да се врати на „голема врата“ во елитата на светскиот тенис, направи брејк во првиот сет за водство од 4:3, откако Федерер направи премногу грешки на свој сервис.

Федерер подобро го започна вториот сет и веднаш направи брејк за 2:0 водство, но Србинот веднаш врати во следниот гем за 1:2. Ова како да го изнервира Швајцарецот, кој почна да греши невообичаено на свој сервис и веќе во осмиот гем беше 5:3 за Ѓоковиќ, по што Србинот остана на свој сервис за комплетирање на импресивната победа.

Пандев: Најдоцна до 2020 ја завршувам кариерата

- Се надевам дека ќе одиграм уште една или две сезони. Сепак, се зависи од моето здравје. Планирам кариерата да ја завршам во Џенова, во најстариот италијански клуб и навистина ќе ми биде чест таму да завршам со активно играње фудбал, изјави Пандев.

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев во интервју за МИА најавува дека може да ја заврши богата фудбалска кариера идната или најдоцна во 2020 година.

– Се надевам дека ќе одиграм уште една или две сезони. Сепак, се зависи од моето здравје. Планирам кариерата да ја завршам во Џенова, во најстариот италијански клуб и навистина ќе ми биде чест таму да завршам со активно играње фудбал, изјави Пандев.

Сергеј Милинковиќ Савиќ ја покажа својата девојка!

Сергеј Милинковиќ Савиќ во своите редови го посакуваат Јувентус, Реал Мадрид, Пари Сен Жермен…меѓутоа последниот збор ќе го има Лацио, клубот од Рим има договор со Савиќ до 2022 година.

Колку на репрезентативецот на Србија му оди добро на теренот, толку му оди и во приватниот живот. Додека медиумите се занимаваат неговиот потенцијален трансфер, Сергеј се опушта на островот, Пармалора, а друштво му прави неговата девојка Наталија Илиќ.

Фотографијата од Островот Савиќ ја објави на својот Инстаграм профил. Во фокусот секако е неговата девојка која на скапоцената јахта го покажа своето жешко тело.

„Не вреди само Сергеј повеќе од 100 милиони евра“, гласи само еден од големиот број коментари.

Популарно