(ВИДЕО) Љубопитни авантуристи отворија конзерва со храна на ЈНА стара 30 години

Тимот од Јутуб каналот Кромбат го посети големиот напуштен подземен воен аеродром Жељава, кој се наоѓа на границата на Хрватска со Босна и Херцеговина.

Во емисијата, меѓу другото, тие отворија и сув војнички оброк во конзерва од времето на Југословенската народна армија. Конзервата била стара 30-на години.

На видеото се гледа што јаделе војниците на ЈНА.

Ако не “падне секс“ не се рачуна за изневерување?

Многу ретко некој е подготвен да зборува за своите искуства во водењето на двоен живот, поголем дел од она што го знаат луѓето за изневерувањето се предрасуди.

Пар по разоткриеното неверство не може да биде среќен 

Точно е дека тешко може да се поврати довербата по изневерување на еден од партнерите. Сепак, тоа не значи дека нема начин врската да се обнови. Во многу случаи, тие кои ќе се одлучат да продолжат успеваат да изградат силна врска. Вистината е некогаш моќно оружје кое може да ви помогне да се опоравите.

Не е изневерување ако не вклучува секс.

Многу изневерувања се одвиваат без секс. Дали тајното допишување со личност која неодамна сте ја запознале се смета за неверство? Можеби личнота која тоа го прави не ги гледа вистински работите, но нејзиниот партнер тоа секако го дожививува како изневерување.И емоционално можеме да го издадеме партнерот, така што дел од времето, мислите и чувствата ги делиме со друга личност.

Мажите секогаш бараат врска „на страна"

Вистината е всушност дека аферите им се случуваат на луѓето кои никогаш не бараат. Тоа важи за случаите во кои партнерот изневерил само со една личност. Аферите често почнуваат како пријатно дружење со некој, а потоа се развива блискост која може да прерасне во емоционална поврзаност. Ако некој изневерува, не мора да значи дека тоа и претходно го правел.

Неверствата се случуваат поради сексуална привлечност

Секако, некои од нив се засноваат само на секс, но во многу случаи станува збор за емоционална врска. Некогаш дружењето и размена на нежност всушност е она што се одвива меѓу прељубниците.

До изневерување се доаѓа поради проблеми во бракот

Вистина е дека во сите бракови има проблеми. Прељубите не се случуваат затоа што со бракот нешто не е во ред, туку зашто паровите не знаат како да се вклопат и на вистински начин да ги решат проблемите кои ги имаат. Проблемите во врската не можат да бидат оправдание.

Еднаш прељубник, секогаш прељубник

Ако некој еднаш се впуштил во неверство не мора да значи дека тоа ќе го направи повторно. Поголемиот дел од аферите се случуваат еднаш и никогаш повеќе. Тоа што се случува после неа, може да го врати бракот на курс на стабилност и доверба или потполно да го уништат.

Кој сака да игра за Реал Мадрид?

Следната година ќе се организира вториот фудбалски камп на Реал Мадрид Фондација ќе се реализира од 14 до 18 јануари 2019 во Охрид, на брегот на живописното Охридско езеро, ставајќи ја Македонија на мапата на земји во кои што ќе се едуцираат фудбалери на возраст од 7-17 години. Кампот на Реал Мадрид Фондацијата може да биде вистинското место кое ќе им го трасира патот до фудбалските височини на сите момчиња и девојчиња кои ќе бидат дел од истиот.

Во интервал од пет дена специјално обучени тренери за млади категории од Шпанија, ќе го пренесат своето знаење и ќе бидат дел од мозаикот на кампот. Според програмата и правилата на Фондацијата на кралскиот клуб сите членови на кампот мора да имаат максимални услови, опрема и стручна помош за сопствено усовршување. Сето она што ја комплетира личноста на фудбалерот, во делот на спортот, едукативни предавања на теми кои се реална потреба за здрави спортисти, спортски бон-тон, дружење и многу забава.

Фудбалот се учи на терен, но теоријата ја засилува комплетната личност на фудбалерот. Затоа, на кампот во јануари, тренерите од Шпанија ќе имаат едукативни предавања за 5 суштински точки: респект, иницијатива, почит, самоконтрола и тимска работа.

Кампот како проект е планиран да биде своевидна база за селекција на млади играчи, на кои им е потребна надградба во секоја смисла на зборот.

Комплетната понуда на вториот фудбалски камп „Real Madrid Foundation Campus Experience Macedonia“ може да се најде на следниот линк.

Лиценцираниот партнер на Реал Мадрид Фондација во Македонија „Спорт Арена” првиот камп го направи во јуни оваа година во Скопје. На него поминаа 100-тина учесници, голем дел од Македонија но и учесници надвор од границите на татковината. Насмевката на нивните лица и задовоството кај нивините родители се најголема награда за добро завршената работа. На вториот камп организаторскиот дел е доверен на агенцијата КМГ Спорт, агенција која има големо искуство во делот на организација на кампови и тоа е уште една гаранција дека секој учесник на овој камп ќе има незаборавно „кралско искуство“.

Пријавувањето, за да бидете дел од големото семејство на кралските “бели” е во тек. Истото може да се направи на следниот линк. 

Фудбалската приказна на светскиот гигант во Македонија продолжува во јануари.

ЗА ДОЛГ ЖИВОТ МИНИМУМ ДВА ОРГАЗМА НЕДЕЛНО

Скоро 10 години Универзитет од Бристол  спроведувал истражување за сексот и неговто влијание врз здравјето, а резултатите, велат научниците, ќе ви дадат дополнителен поттик за експериментирање во креветот.

Се покажало дека ризик од смрт е дури 50 отсто помал за мажите кои а неделна база доживуваат барем два оргазми. Редовниот секс ги намалува и опасностите од добивање на мозочен удар, а го спречува и развојот на срцевите заболувања.

Активност во креветот исто така е еден од најделотворните еликсири на младоста. Двојките ки имаат секс најмалку четири пати неделно изгледаат седум години помладо од двојките кои тоа не го прават доволно често, покажала студија од една болница.

Психологот Дејвид Викс објаснува дека во текот на сексот се активира хормонот за раст, кој освен што ги уништува слободните радикали, ја чува и нашата кожа и мускулите, а дури и ги намалува брчките.

Редовниот секс го „убива“ стресот и поттикнува поквалитетен сон, а одличен е и во борба против ракот.

-Честата ејакулација го намалува создавањето на канцерогени станици во простата, а истражувањата докажаа дека мажите, кои во дваесеттите ејакулирале седум пати во текот на недела дена, имаат доста помал ризик од добивање рак ан простата во подоцната животна доба“, кажал професорот Грем Гилс.

Популарно