Жена за прв пат ќе командува со борбена единица во АРМ

Скопје, 16 мај 2018 (МИА) - Поручникот на АРМ Александра Бошковска по вчерашното преземање на должноста командир на првата чета во првиот механизиран пешадиски баталјон во Куманово, стана прва припадничка во досегашната историја на АРМ која ќе командува со единица во чија мисија е извршување и борбени задачи.

Како што соопштија од АРМ за МИА, во период од 20 април до 11 мај 2018 година поручникот Александра предводела единица во јачина на еден вод која учествувала на меѓународната теренска вежба „ЕФЕС 2018“ во Измир, Република Турција, за чие учество од страна на организаторот биле искажани пофални зборови.

Поручник Бошковска воена академија завршила во 2014 година во Скопје. Водот со кој командуваше и работеше, во 2016 година на одбележување ден на единицата, а врз основ на критериумите и спроведените интерни процедури беше избрана за најдобар вод во баталјонот за што доби пехар и знаме за најдобра единица.

Од АРМ информираат дека придржувајќи се до Програмата за еднакви можности на мажите и жените во Министерството за одбрана и АРМ, бројот на припаднички на АРМ постојано се зголемува достигнувајќи го сегашното ниво од речиси девет отсто од севкупниот состав на АРМ. Од вкупниот офицерски кадар на АРМ, 13,73 отсто се жени.

Во АРМ две жени имаат офицерски чин - полковник, а поголем број се со чинови потполковници и мајори.

Покрај првото поставување на командирска должност на припадничка на АРМ во борбена единица, имаме жена командант на Воено Медицинскиот центар (во ранг на баталјон), заменик на командант на логистички баталјон, како и командири на две чети кои извршуваат борбено сервисна поддршка.

Премиерот го реобјави избришаниот “твит”

По пауза од речиси еден час премиерот Заев повторно го објави твитот кој предходно го избриша по критиките од твитерџиите.

Откако во 22.20 Заев го избриша твитот во кој раскажува кое е можното прашање на референдумот во 23.18 тој повторно го објавува истиот текст.

На неговиот избришан твит реагираат и други луѓе како екс министерката за култура Ганка Цветановска.

Првиот текст е избришан по силните реакции на групата #бојкотирам која на социјалните мрежи води кампања за бојкот на референдумот.

Expres.mk

Премиерот Заев принуден да избрише “твит”

Твитерџиите од движењето #бојкотирам го принудија премиерот Заев да избрише твит во кој објаснува што договарал на лидерската средба.

Откако го објави прашањето за референдумот премиерот доби низа коментари од членови на движењето #бојкотирам по што тој го избриша твитот.

Движењето #бојкотирам според информации од твитер заедницата обединува десетина активисти, дел од нив активни и во Шарената револуција кои што сега сметаат дека Владата на Заев влече погрешни потези за името.

ВИДЕО: Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција?

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба вечерва изјави дека на средбата било разговарано за можното референдумско прашање, како и за тоа референдумот да биде консултативен.

-Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и да избереме стабилност, безбедност и иднина. На средбата разговараме за можното референдумско прашање во насока на „Дали сте за членство за ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција?" Во услови кога Собранието треба да донесе некоја важна одлука, референдумот да биде консултативен, пред Собранието да донесе важна одлука. Сепак волјата на граѓаните сите партии ќе треба да ја почитуваат. За ова разговараме сите кои останавме на средбата до крај – рече Заев.

- Одлуката се смета за конечна доколу изглеле најмалку 50% од запишаните граѓани, без разлика каков карактер ќе има референдумот, законот вели претходен или дополнителен и јасно кажува каков треба да биде. Консултативен е кога ние сакаме да го консултираме нашиот народ претходно, како што прашањето за промена на уставното име. Историски гледано, ВМРО-ДПМНЕ е за референдум, изјави Заев.

За ДИК ќе се знае епилогот утре, во потесен формат. Заев не одговори кога би се одржал референдумот. Порача дека добил поддршка од сите партии, и оние коалициските на ВМРО-ДПМНЕ кои останаа откако Мицкоски ја напушти средбата.

Популарно