Грција и Македонија се договорија: Кое е новото име на нашата држава?

Македонскиот премиер Зоран Заев од Софија по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека со својот колега од Грција, Ципрас, утврдиле  една опција прифатлива за двете страни.

„Ќе бидам прецизен, но и внимателен, по сето она што е постигнато, го констатиравме и стоиме зад тоа како премиери. Тоа што беше останато го отворивме како неколку опции и утврдивме една што може да биде прифатлива за двете страни. Но, ние сме само премиери, мора да бидеме внимателни како тоа институционално ќе биде спроведено, мора да разговараме со претседтаелите на двтете држави“, рече премиерот Заев.

Тој нагласи дека е важно да се споделат успесите што ги постигнале двајцата шефови на дипломатиите, Никола Димитров и Никос Коѕијас, кои, како што рече Заев, се многу големи и значајни за двете држави.

„Ги нагласивме досегашните постигнувања меѓу двете страни и кажавме дека стоиме зад нашите ставови. Ние сме само луѓе, мораме да внимаваме како тоа институционално ќе биде спроведено, мораме да разговараме со претседателите на двете држави, со лидерите на другите политички партии“, порача Заев.

Ова се статусите на ФБ поради кои беше приведен Миленко Неделковски

Во текст на својот портал, Дудинка.орг, новинарот Миленко Неделковски ја раскажа својата страна на приказната за неговото вчерашно приведување. 

„Не знаеа што да кажат и јас продолжив: “Како не ви е срам да правите политички притисок врз слободномислечки луѓе? Како не ви е срам на 61-годишен мирољубив и ненасилен граѓанин да му доаѓате со 7 наоружани инспектори? Како не ви е срам да извршувате гнансни работи за фашистичкиот режим“? И им велам: “Јас вас, МВР, Обвинителството, Судот и оваа фашистичка власт на Џес Бејли НЕ ЈА ПРИЗНАВАМ. Ајде сега вадете документте што ви се однапред спремни за да ме носите на судија и во притвор, бидејки не сакам да се замарам со такви идиоти како вас“. Реално, адвокатите почнаа да ме смируваат. Инспекторите “ама господине Миленко дозолете ние нашата професионална работа да  си ја завршиме. Еве, читаме дека ви доаѓаат напади врз Дудинка од Македонија, направете допис до нас ние ќе се погрижиме да откриеме кој ви ја руши веб страната“. Работава, на службата од МВР што перманентно ми ја руши Дудинка, да им дадам одобрение да ме спасуваат?! Луда работа, на џелатот да му кажеш откако ќе ми ја одрубиш главата, пак зашиј ми ја на рамења!!!

Еве ги нападите врз Дудинка само во текот на последниот месец:

Следеше повторна моја тирада на висок тон дека е ова фашизам, дека е суспендирање на демократијата, дека е укинување на слободната мисла, говор, пишување, размислување.

Видоа не видоа, ми ги презентираа “доказите“.

Сум му напишал на Зоран Заев “И тебе ќе ти слета авиончето во Мостар“! Што значело тоа? Инаку статус кој веќе не можете да го најдете оти Фејсбук го избриша и ме банира на 30 дена.

Следниот “доказ“, како и предходниот поткрепен со принт скрин од ФБ фан страната беше за постот каде сум пишал “Чекајте го Ќосето“.“

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА

Блокиран профилот на Фејсбук на проф. Билјана Ванковска

„Епа, драги мои, и тоа се случи за првпат по десет години! Профилот ми беше блокиран 24 часа (всушност, нешто подолго, нејсе), поточно јас бев оневозможена било што да правам на мојот или туѓите профили. Ако мислевте (или се израдувавте) дека сум замолчала, сте се излажале. Ако во иднина ме снема, да знаете дека станува збор или за нешто вакво или ќе ме читате по весници дека ме привеле. Колку повеќе притискаат и се служат со вакви средства, толку погласна ќе станувам и кон оние кои лично и кон оние кои оркестрирано (ќе) ме таргетираат.

Ќе продолжам (само сега имам поважна работа, го пишувам текстот за Годишникот на ОБСЕ за Преспанскиот договор, па таму ќе кажам се' што ми лежи на ум. А имам многу што да кажам! И таму ми ветија дека ја имам сета академска слобода и нема да ми го цензурираат текстот. Материјалот расте од минута до минута!

Се читаме! I am back!  :-)“

Груевски во затвор на 9ти Ноември?

Поранешниот Премиер и екс претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски затворската казна од две години ќе треба да ја издржува во затворот во Куманово, и во него да се јави на 9. ноември,пренесува ТВ21 повикувајќи се на неофицијални извори.

Груевски беше прогласен за виновен во случајот „Тенк“ за незаконско влијание и злоупотреба на фондови од јавниот буџет. Груевски е обвинет за вршење притисок врз службениците на Министерството за внатрешни работи на Македонија, за набавка на луксузниот автомобил „Мерцедес“ во вредност од 600 илјади евра.

Интересно е што токму Груевски во неговиот мандат го отвори новиот затвор во Куманово, во кој сега треба да ја одлежува казната.

Популарно