Два хороскопски знаци кои се совршен пар и уживаат во трошењето на парите

Бикот и Овенот се знаци кои можат одлично да функционираат во пар. Жената родена во знакот на Бик е водена од планетата Венера, а мажот роден во знакот на Овен е воден од Марс, и затоа кога тие ќе се поврзат постои можност совршено да функционираат.  Жената Бик ќе се прави недостижна, а мажот Овен ќе брза кон неа со неговото сексапилно и наметливо покажување храброст. Тој мора да внимава да не избрзува, затоа што жената Бик сака да го почувствува секој момент. Во обратен случај, жената Овен ужива во трошењето пари, а нејзиниот сопруг Бик секогаш ќе биде тука за да обезбеди  сѐ што таа сака.

Општи карактеристики за бик

Чувствителниот бик е управуван од Венера, планетата на љубовта и убавината. Ако сте родени во овој знак, тогаш вие ја обожавате добрата храна, романтиката и убавите работи. Венера ги изострува вашите пет сетила на повисоко ниво, па најсреќни сте кога сте опкружени со најдоброто – сатенски чаршафи, гурмански вечери, чаша црвено вино. Вие сте многу чувствителни и се насладувате на животот и на физичките задоволства кои излегуваат на вашиот пат.

Како бикот и вие работите многу напорно и сте најупорниот знак во хороскопот. Функционирате со две брзини – или целосно сте релаксирани или „со главата напред“ се стремите кон целта.

Бикот е знак спротивен на шкорпијата. Шкорпијата сака да ги наследува придобивките на другите, а бикот најмногу ги цени личните придобивки. Најнегативна ваша карактеристика е вашата склоност да ги поседувате најлуксузните предмети. Тоа може да ве доведе до крајности, особено кога ќе решите дека некој предмет треба да биде ваш, што ве прави материјалисти во очите на другите.

Како претставник на земните знаци ги обожавате дејностите на отворено. Силни и мускулести – вие сакате да си ја покажувате силата. Во љубовта сте многу романтични, верни, но и многу љубоморни. Секогаш знаете што сакате и ништо не може да ве спречи да ја остварите вашата цел. Се придржувате до вашите погледи и не ги менувате освен ако нема доволно добра причина за тоа.

Знаете да бидете тврдоглави, но позитивна страна е тоа што сте лојална личност на којa може секој да се потпре. Само внимавајте да не заглавите засекогаш во вашата сигурна зона и вашиот живот да започне да стагнира. Ризикувајте и пробајте нешто ново! Понекогаш промената и ризикот можат да го доведат прогресот и добивката кои ги посакувате.

Симбол: Бик

Симболизира: Силата на волјата, тврдост, стабилност, издржливост, чувствителност, конкретност, музика.

Елемент: Земја

Планета: Венера – планетата на убавината и љубовта.

Ден од седмицата: Петок

Боја: Зелена и сина.

Број: 2 и 6.

Скапоцени камења: Аквамарин, смарагд.

Најдобри професии: Пејачи, музичари, оратори, администратори, сметководители, градинари, еколози, ветеринари, економисти, банкари.

За да се спријателите со нив: Не се спротивставувајте на нивните идеи! Често канете ги на некое место да јадете заедно.

Дел од телото: Врат, грло, вилица.

Добри карактеристики: Трпеливи, практични, внимателни со парите, одговорни, организирани, романтични, внимателни, посветени, грижливи, секогаш подготвени да дадат морална поддршка, добри кулинари.

Лоши карактеристики: Премногу попустливи, инаетчии, бавни, мрзеливи, тврдоглави, суетни, премногу претпазливи, евтини, завидливи, љубоморни, материјалисти.

Карактеристики по кои ќе ги познаете: Длабоки и сентиментални очи; долг и елегантен врат; карактеристична вилица.

Омилени работи: Фотографирање, планини, добра музика, добра храна, сатенски чаршафи.

Работи кои ги мразат: Хотели, утра, валкани работи, да бидат избрзувани, бесцелно трошење пари.

Можете да ги најдете: Споредувајќи ги цените при купување на луксузни работи; пеејќи во бенд или хор; работејќи три работи едновремено; изложувајќи слики во уметничка галерија.

Скриена желба: Да го поседуваат најдоброто!

Општи карактеристики за овен

Овенот е управуван од Марс, црвената огнена планета, која е симбол на енергијата и виталноста. Во митологијата Марс е бог на војната и агресијата. Марс исто така го управува и знакот шкорпија, но овенот е војникот, а шкорпијата стратегот. Ако сте припадник на знакот овен, тогаш вие го поседувате натпреварувачкиот дух на митолошкиот владетел, кој ви помага по патот кон успехот. Секој проект под ваше раководство е успешен, но често знаете да бидете горделиви и нетолерантни. Сите тие ваши карактеристики ви помагаат да ги постигнете вашите цели.

Вие сте родени да бидете број еден. Сакате да демонстрирате сила, индивидуалност, сигурност и самоувереност. Вие сте пионерите на хороскопот и секогаш се насочувате кон освојување на нови хоризонти. Секогаш сте во центарот на вниманието и ги инспирирате луѓето со својата самодоверба.

Не сакате да бидете сами, многу често сте егоисти и барате големо внимание, а кога нема да го добиете веднаш надвладува лошото расположение. За среќа, ретко имате проблеми во привлекувањето на вниманието.

Во љубовните односи сте многу романтични. Умеете да уживате во секоја минута, страсни сте и никогаш не го разочарувате партнерот. Страв ви е од досадата и спремни сте да го оставите вашиот партнер, ако страста во вашата врска исчезне.

Како огнен знак вие сакате да одговарате на предизвиците со дела, а не емоционално или интелектуално. Најголемата ваша слабост е што многу често се откажувате пред самиот крај, особено кога сте избрзале и не сте размислиле пред да започнете.

Секогаш кога не можете да ги контролирате работите и вашиот живот станувате неподносливи. Понекогаш по малку се однесувате „шефовски“, особено кога работите не се одвиваат по ваша волја. Но, дозволете од време на време и некој друг да ја преземе водечката функција, во спротивно се оддалечувате од потенцијалните сојузници. Фокусирајте ја вашата натпреварувачка енергија кон цел достојна за еден лидер, делегирајте задачи на вашата војска и брзо ќе го достигнете врвот.

Симбол: Овен

Симболизира: Почеток, авторитет, насилство, амбиција, сексуална енергија, импулсивност, младост, мажественост.

Елемент: Оган

Планета: Марс – планетата на војната и енергијата.

Ден од седмицата: Вторник

Боја: Црвена

Број: 1, 7 и 9.

Скапоцени камења: Рубин, дијамант, гранат, аметист.

Најдобри професии: Војници, управници на фирми, лидери, спортисти, месари, инженери, производители на оружје, натпреварувачи со автомобили и сè што е поврзано со ризик и предизвици.

За да се спријателите со нив: Не им се спротивставувајте. Пробајте да го следите нивниот ритам!

Дел од телото: Глава, лице, горните заби.

Добри карактеристики: Енергични и динамични, борбени, страсни, ентузијасти, оригинални, охрабрувачки и херојски настроени, незапирливи, посветени, грижливи, реагираат брзо, веруваат во своите способности и не се плашат од бариерите, имаат голема самодоверба и самодисциплина.

Лоши карактеристики: Горди, егоцентрични, импулсивни, тврдоглави, невнимателни, љубоморни, непостојани, нетолерантни, агресивни, им недостигаат дипломатски способности.

Карактеристики по кои ќе ги познаете: Високо чело; агресивно поведение.

Омилени работи: Видео игри, нова облека, патувања во брзи коли, логички игри, да им се обрнува внимание, да разговараат.

Работи кои ги мразат: Зборот „не“, да делат работи со некој друг, да бидат игнорирани, тесни места, да губат.

Можете да ги најдете: Обидувајќи се да победат на „Music idol“; работејќи напорно за црн појас; пишувајќи и продуцирајќи соло албум.

Скриена желба: Да бидат број еден!

Дневен хороскоп

 денеска сонцето влегувајќи во Водолија го менува знакот! На пат сме на чувствителни внатрешни промени и случувања околу нас самите. Периодот на адаптација на енергијата која ја испраќа Водолија може да биде малку потежок, станува збор за воздушна енергија, од време на време ќе бидете збунети и малку расеани, но кога ќе се стабилизирате и навикнете вашиот дух добива одлична снага, мотивација и ќе тргнете напред со многу оптимизам.

Ви посакуваме убав ден!

Овен

Работа

Нема причина да се споредувате со вашата околина или да започнете нова дискусија.Важно е да ги почитувате вашите морални принципи. Не треба да се докажувате против луѓето кои применуваат различни критериуми за успешен бизнис.

Љубов

Инсистирањето на прекумерни барања пред партнерот носи негативен ефект. Некому му пречи

нетрпеливост или импулсивно однесување.

Здравје

Во вечерните часови, ќе ви годи опуштање.

Бик

Работа

Можете да ја интерпретирате нечија порака на различни начини, па обидете се да ја видите

светлата страна на медалот. Важно е да ги завршите вашите деловни обврски во утврдениот рок.Нема причина да се размислува за нов изговор како оправдување.

Љубов

Пред да прифатите некоја “емоционална игра”, важно е претходно добро да се запознаете се со сите основни правила на однесување.

Здравје

Обрнете внимание на вашите основни потреби.

Близнаци

Работа

Нема потреба да се оптоварува со нечија приказна или да се грижите за подолга перспектива на деловно-финансиска соработка. Животната средина помага во заедничкиот успех, а некој се обидува да ви помогне во обезбедувањето подобри материјални услови.

Љубов

Добро претчувство за предлози за возбудлива забава или нова емотивна средба.Проверете ја вашата љубовна среќа според расположението и можностите што ве придружуваат.

Здравје

Добро се чувствувате.

Рак

Работа

Не можете целосно да ги реализирате вашите бизнис планови, но имате одлична идеја

за изборот на најдобрите решенија. Треба да ги координирате вашите интереси со соработниците кој можат да ви доверат нова улога.

Љубов

Се обидувате да се ослободите од сентименталното расположение, но во исто време често

размислувате за нечие отсуство. Ви недостасува иницијатива за надминување на сегашната ситуација.

Здравје

Пазете се од повреди.

Лав

Работа

Не е тешко да се направи добар избор во ситуација кога ви се нудат интересни идеи или кога соработниците даваат значителна поддршка. Секогаш постои поуспешен и поубав дел од реалноста, но тоа не доаѓа случајно и без добра подготовка.

Љубов

Вие самоуверено и добро се однесувате, спроти вашиот партнер, но тој како да го крие

своето емотивно незадоволство. Проверете го на време вашето претчувство.

Здравје

Добро се чувствувате.

Девица

Работа

Ситуацијата на деловната сцена ја толкувате на свој начин и упорно ги игнорирате настаните кои не се вклопуваат во вашата проценка. Не треба да поттикнувате

критизерски тон во однос на соработниците, туку настојувајте да најдете ново и компромисно решение.

Љубов

Ако партнерот нема доволно разбирање за вашите потреби, не дозволувајте помежу вас да се

создава нов „емоционален ѕид” кој ве оддалечува.

Здравје

Ќе ви годи одмор и психофизичка релаксација.

Терезија

Работа

Со неколку добри потези, можете да направите повеќе од вашите соработници или бизнис конкуренти.Следете ги правилата: до успехот не мора да биде премногу да се зборува,туку треба да се биде успешен на различни страни.

Љубов

Во љубовниот живот, вие сте се’ повеќе и повеќе возбудени и привлечени од вниманието. Избегнувате да ја признаете вашата „емоционална слабост”, но ве издаваат различни постапки кои сето тоа јасно го навестуваат.

Здравје

Вие сте во одлична психофизичка форма.

Скорпија

Работа

Врз основа на блиц информациите, ќе дојдете до заклучок дека имате одлични бизнис

резултати. Важно е да се потпрете на вашиот практичен дух и да одржувате добри односи со соработниците.

Љубов

Ако сакате поголем емотивен полет, направете го она што е потребно за да привлечете

нечие внимание или да го инспирирате вашиот партнер на возбудлива забава. Добро е кога знаете што или кого сакате.

Здравје

Обрнете внимание на правилната исхрана, внесете повеќе витамини.

Стрелец

Работа

Го промашувате очекуваното ниво на доверба кај одредени соработници, па не зборувајте премногу за своите бизнис-финансиски планови. Бидете внимателни, бидејќи погрешен

потег создава можност за нова компликација или деловна загуба.

Љубов

Кога ќе се сретнете со некој близок, премногу се потпирате на вашиот „блескав ум” и ги потиснувате чувствата, непотребно го провоцирате вашиот партнер.

Здравје

Добро се чувствувате.

Јарец

Работа

Важно ви е е да ги потврдите вашите практични вештини пред вашите соработници, но се уште не исто така можете да се одлучите за најдоброто решение. Не дозволувајте да ве предомислат нечии зборови или нови услови што се поставуваат.

Љубов

Во љубовната врска, добро е да се знае што е чија улога. Наведете го вашиот партнер да ги исполни вашите очекувања. Бидете доволно категорични за да добиете сè што сакате.

Здравје

Контролирајте го притисокот.

Водолија

Работа

Нема причина да ја обвинувате вашата околина за бизнис-финансиски неуспеси или да се судирате со личност која ужива голема популарност во кругот на соработници. Добро проценете ги најдобриот момент за ефикасна акција.

Љубов

Партнерот, за разлика од вас, лесно може да реши некои лични дилеми или заеднички проблеми. За жал нечие самоуверено однесување ве води до инфериорна положба која ве стопира во се.

Здравје

Добро се чувствувате.

Риби

Работа

Вие верувате во верзијата што одговара на вашите потреби, така што не ги проверувате новите информации кои влијаат на деловно-финансиската соработка. Загубата со која се соочувате не треба да влијае на вашето расположение или концентрација.

Љубов

Ако сте слободни, анализирајте го лицето што го сакате или внимателно привлечете го неговото внимание. Вие сте склони кон чести промени во емоционалното расположение.

Здравје

Треба да се опуштите.

Дневен хороскоп

Денешниов ден има незгоден аспект, Сонцето е во квадрат со Уран. Бидете внимателни во сообраќајот, најдобро да не мрдате никаде, со актуелниот квадрат и временските услови се такви што се советува само ако патувањето е неодложно. Не само патниот сообраќај, денес е во опасност и воздушниот. Иако е викенд има многу други можности убаво да си поминете и одморите, а никаде да не одите. Барем додека овој квадрат е активен.

Ви посакуваме среќа!

Овен

Работа

Нечии зборови го продлабочуваат вашето незадоволство. Меѓутоа, со цел да се зачува достоинството пред соработниците, бидете различни и доволно храбри да се соочите со нивните барања.

Љубов

Забележувате дека често немате емоционална поддршка, но не сакате гласно да побарате нечие внимание или присуство. Со прикривање на „слабостите”, го зголемувате вашето расположение и несигурност.

Здравје

Склони сте кон настинка.

Бик

Работа

Вие постапувате самоуверено кон некои соработници и барате дополнителни информации за да ги разјасните сите заеднички дилеми. Недоразбирањето може да кулминира на ваш трошок, па бидете внимателни кому и што ветувате.

Љубов

Немојте да бидете ригорозни или неправедни кон лицето кое очекува вашето искрено разбирање. Нема потреба да си играте со нечии чувства.

Здравје

Добро се чувствувате.

Близнаци

Работа

Прифатете нови идеи со намера да ги проширите вашите сознанија. Некој ве упатува на креативно изразување и правилно функционирање. Покажете дека имате доволно доверба во блиските соработници и заедничкиот договор.

Љубов

Обрнете внимание на лицето кое ве гледа со заљубени очи и со топла насмевка на своите усни. Препуштете се на вашата инспирација што ја чувствувате.

Здравје

Земајте повеќе вода.

Рак

Работа

Во комуникацијата со деловните партнери се очекуваат различни проблеми. Некој се обидува да ве убеди во своите добри намери, но јасно ви е дека работите изгледаат поинаку од она што го слушате во блиската околина.

Љубов

Обидете се подобро да разберете нечија „емоционална слабост” или недостаток на храброст да одговори на сите ваши потреби што периодично се зголемуваат. Бидете потолерантни и трпеливи.

Здравје

Контролирајте го притисок.

Лав

Работа

Делувате незадоволно од нечие однесување во деловната соработка. Најлесно е да им се препише вината на другите, но на овој начин не ги решавате вашите основни проблеми.

Љубов

За да се соочите со саканата личност, оставете работите да одат по нивниот природен тек. Особено, ако претчувствувате добар расплет за двајцата.

Здравје

Нема промени.

Девица

Работа

Претерувате во вашата љубопитност или потреба да се вплеткате во нечии бизнис планови, задржете професионална дистанца. На ненадејни провокации или негативни коментари, вие не мора да одговорите според сличен принцип.

Љубов

Размислете за „варијанта на помирување” со една драга личност. Понекогаш грешките во љубовниот живот се скапи. Не ги прекинувајте емотивните нишки што ве поврзуваат.

Здравје

Добро се чувствувате.

Терезија

Работа

Ако сакате да го подобрите вашиот однос со соработници, прифатете нечиј совет и промените ја својата оригинална стратегија. Сето тоа е добро, може да биде подобро, под услов да го вложите својот максимум или за да надминете некои субјективни граници.

Љубов

Вашиот израз на лицето доволно зборува за емотивен ентузијазам или среќа кои ги чувствувате во нечија близина. Делувате мирно кога чувствуваш нечија приврзаност.

Здравје

Добро се чувствувате.

Скорпија

Работа

Прерано е да очекувате некои конкретни промени во вашето опкружување или да се справите со големите деловни инвестиции. Дозволете другите да се натпреваруваат во работи кои го надминуваат вашето знаење или професионално искуство.

Љубов

Вие не можете да игнорирате присуството на некој или јасната порака до вас. Обрнете внимание на полето на интересот и движењето на партнерот.

Здравје

Вие не сте во кондиција.

Стрелец

Работа

Ако сте иритирани од нечие однесување или присуство, тогаш избегнувајте блиска средба со тоа лице. Премногу авторитет или ароганција од ваша страна може да го комплицираат заедничкиот договор за деловно-финансиска соработка.

Љубов

Понекогаш сте загрижени или вознемирени. Се обидувате точно да ја предвидите нечија реакција или одговор, но немате добар увид во новите случувања.

Здравје

Добро.

Јарец

Работа

Вие сте оптоварени со различни обврски и немате доволно доверба во нечии ветувања. Постои шанса да се подобри вашата деловна позиција, под услов подобро да ја контролирате вашиата импулсивност пред соработниците.

Љубов

Почнувате да се грижите за изјавите на вашиот партнер или за афективното однесување. Ситуацијата во моментов изгледа како да морате да ја прифатите емоционалната позиција во која некој ве става.

Здравје

Можна главоболка.

Водолија

Работа

Средбата со едно лице не ги исполнила вашите очекувања, но имате алтернативно решение. Вие сте доволно енергични за да ја извршите својата волја и да оставите добар впечаток.

ЉУубов

Можете да ја изненадите љубена личност во голем стил. Понекогаш сите ги засенувате со вашите невообичаени идеи, добра волја и несебично внимание што го давате.

Здравје

Одлично.

Риби

Работа

Немојте да се залажувате дека е вистината сè што ќе слушнете или дека некои ветувања се гаранција за деловни и финансиски успеси. Некој може да ве изненади на донекаде грд начин и без објаснување за вашите постапки.

Љубов

Избегнувањето на вистината ве води до погрешен заклучок. Подобро е да ја прифатите идејата на вашиот партнер отколку претерано да се спротивставувате или да создадете нова љубоморна сцена.

Здравје

Повеќе одмор.

Дневен хороскоп

Овој петок Венера е во тригон со Марс и ни донесува страствен, интригантен и пред се возбудлив ден. Меркур застанува на Плутон и нашите мисли се свртуваат во сосема друг правец. Плановите битно се менуваат, но се’ додека станува збор за убави средби нема да ни биде жал. Би требало да се препуштите на дадениот момент и макар на момент опуштите. Секако се предлага денешниот ден да го минете што поубаво и што поопуштено, бидејќи викендот започнува малку незгодно.

Овен

Работа

Ако сте во чувствителна фаза, нека вашите соработници се справат со за нив

посложени задачи кои бараат многу напор. Мора да имате добро расудување, кој може

да ве замени во одлучувачки момент.

Љубов

Се обидувате да ја преместите границата на почитување на различни ставови во емоционална врска, но вљубениот покажува прекумерно самоволие.

Здравје

Можна главоболката.

Бик

Работа

Во средбата со соработници, не е отповеќе да се побара нечија заштита и добри совети.

Постојат работи кои бараат креативно размислување или фаза на инкубација. Нема потреба

некои деловни ситуации да се забрзуваат.

Љубов

Некој го побудува вашиот емотивен интерес и добро расположение. Новите настани ви асоцираат на пријатни спомени.

Здравје

Корегирајте ја исхраната.

Близнаци

Работа

Не може да се предвиди нечиј одговор на дадена тема или да се воспостави добра врска и

комуникација со одредени соработници. Нема причина за грижа, има проблеми кои не се решеаваат во првиот обид.

Љубов

Партнерот упорно и без објаснување ги игнорира вашите идеи. Без оглед на вашата тактика, не можете да го постигнете она што сте го наумиле.

Здравје

Можни проблеми со синусите.

Рак

Работа

Важно ви е да ги помирите различните интереси кои постојат меѓу соработниците. Сепак,

секој од вас има свои приоритети и тешко се вклопува во деловни отстапки. Ви треба

дипломатска нота во обраќањето.

Љубов

Нема потреба да се повторува приказната која не остава позитивен одзив на саканата личност. Некој ве критикува за однесување или мани.

Здравје

Добро се чувствувате.

Лав

Работа

Важно е да се направи листа на приоритети и да се прифати нечиј совет. Со дополнителна упорност можете да ги надминаете ограничувањата наметнати од вашите соработници.

Љубов

Нема потреба да се одговори на нечија емоционална провокација или предизвик. Останете воздржани,избегнувајте конфликтни односи.

Здравје

Повеќе одмор.

Девица

Работа

Ви треба дополнителна претпазливост на деловните состаноци, избегнувајте го ризикот при

куповни и продажни трансакции. Искуството ве потсетува дека не треба да му верувате на некого за кого вашите соработници зборуваат во негативен контекст.

Љубов

За жал, љубовта и задоволството не секогаш одат рака под рака. Некој го заслужува тој

приоритет, зачувајте ја потребната дискреција.

Здравје

Тензија.

Терезија

Работа

Избегнувајте прекумерна изложеност меѓу соработниците и не зборувајте за работи кои

претставуваат потенцијален ризик за вашите деловни и финансиски интереси. Секогаш постои

фактор на изненадување и можност за промена, бидете внимателни.

Љубов

Имате тенденција да имате чести промени во расположението и делувате несигурно пред саканата личност.Ви треба повеќе емоционална поддршка.

Здравје

Добро се чувствувате.

Скорпија

Работа

Имате добри идеи за подобрување на деловните цели, но ви недостасува сигурна

информација. Треба да одлучите за практично решение и да ги одржите добрите односи

со соработници.

Љубов

Во разговор со блиско лице, постапувајте според својата совест, неумереноста во изразувањето на чувствата наведува на погрешно решение.

Здравје

Добро се чувствувате.

Стрелец

Работа

Се обидувате да ја импресионирате вашата околина на различни начини. Важно ви е да

привлечете нечие внимание и да ја оправдате вашата репутација. Сепак, работите што ги правите повеќе потсетуваат на претерување или лична несигурност.

Љубов

Наместо да размислувате за нечии грешки,подобро е сериозно да го анализирате сопственото однесување и грешките што ги направивте.

Здравје

Нервозни сте.

Јарец

Работа

Ако сте привлечени од некои мистериозни ситуации, неопходно е да прифатите одреден

степен на деловниот ризик кој произлегува од експериментални потези. Реално проценете

ги вашите опции на различни страни.

Љубов

Средбата со една личност за вас претставува емоционално задоволство и уживање. За жал,

овој емоционален врв брзо исчезнува.

Здравје

Проблеми со забите.

Водолија

Работа

Нема потреба да се поведувате по лажни впечатоци или да бидете измамени од погрешна приказна за бизнис можности. Доколку имате неуспех, изменете ја вашата бизнис-позиција

и насока која повеќе одговара на вашите интереси и цели.

Љубов

во средбата со саканат личност дајте си некоја омилена забава или различни содржини

кои го потврдуваат вашиот добар вкус.

Здравје

Се чувствувате одлично.

Риби

Работа

Не треба да обрнувате внимание на нечии коментари. Сè што правите со позитивна

тенденција остава добар впечаток врз животната средина. Важно е да користите испробани и вистински рецепти,кои го гарантираат деловниот успех и личното задоволство.

Љубов

Размислувате да привлечете нечие емотивно внимание, но вашата љубовна тактика поминува

без одзив. Имајте доволно фантазија.

Здравје

Проблеми со зглобовите.

Популарно