Државата од 1-ви јануари ги затвора спортските обложувалници

Од 1 јануари идната година ке бидат затворени сите спортски обожувалнци во Албанија. Оваа е одлука на Владата во Тирана која веќе го изготви и амандманот на Законот за игри на среќа со кој дефинитивно нема да има место за активности на спортските обложувалници.

Исто така ново е и тоа дека се затвораат сите локали за електронски игри на среќа кои сега се на главните улици во градовите во Албанија и ќе бидат достапни само тие во хотели кои имаат пет ѕвездички  и се лоцирани надвор од градските средини.

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека „од почетокот на идната година нема да има ниту едно место каде ќе има активност на спортските обложувалници“  и притоа побара од медиумите во земјата да престанат со рекламите посветени на обложовалниците и електронските казина.

Албанскиот премиер рече дека во изминатите пет години во Албанија видно е зголемен бројот на игрите на среќа како резултат на политиката која вледеела кога Социјалистите на Рама беа во колиција на Движењето на Социјалистичка интеграција на актуелниот претседател на државата Илир Мета.

-Се виде дека оваа појава не оди во прилог на народот и државата – рече Рама .

Според албанските медиуми голем е бројот на албанците кои секојдневно учествуваат во игрите на среќа, а особено од оние категории кои имаат социјални проблеми .

Владимир: Полицијата ми пиша 9 казни за еден час!

Четириесет и четири годишниот Владимир Жуниќ од Пријеполе вчера немал голема среќа со сообраќајната полиција, која во рок од само 1 час му пишала дури 9 прекршочни пријави.

Приватниот автопревозник бил запрен од сообраќајната полиција која му напишала 9 казни.

-Час и полиовина полицајци ме држеа покрај патот и ми пишуваа казни. Не можев да верувам што ми се случува и сето тоа го доживеав како класично изживување. Отидов до командирот на полицијата да прашам дали е ова можно, но не беше на рабопта, ми рекоа да дојдам после 15 часот - рекол Жуниќ за „Гласот на западна Србија“.

Додал дека бне направил толку големи прекршоци за да добие толкав број казни.

-Ми напишаа пријави за тахограв лента. Ја сум приватен превозник, но не знаев дека тахограф листот треба да го извадам кога ќе завршам со возење, и за тоа е во ред да ми напишат казна, не знаев, сега знам,. Потоа, имам казна затоа што не сум носел некои потврди, но главно со тие потврди се лажира изгвештај. Тие од нас бараат да возиме камион и да  бидеме машини за куцање. Не можам да бидам возач и дактилограф во исто време - наведува Жуниќ.

Од друга страна, познавачите на сообраќајните правила велат дека полицајците постапиле по законот кога ги пишувале пријавите.

Жуниќ има свој камион, пријавен е и уредно плаќа придонеси, а сега треба да плати уште 23.400 денари (45.000 динари) за девет казни, или половина ако плати во одреден рок.

Него никој не смееше лошо да го погледне“

Приказната која се појави на друштвените мрежи за средбата меѓу Милорад Вељиќ Манга  Жељко Ражнатовиќ Аркан, предизвика реакции кај еден од припадниците на Српската доброволна гарда, кој ексклузивно за српскиот Курир тврди дека не е точно дека Манга во една прилика го понижил Аркан пред сите.

-Аркан отсекогаш беше страв и трепет. Човек пред кој сите стоеја во строј, му оддаваа почит. Тој воопшто не беше галамџија ниту некогаш пробал капка алкохол, кафе, цигари, дрога. Тој тоа го презираше. Никогаш не се фалеше. Тоа целата гарда го знаеше, сите, од мало дете, соседите, пријателите, спортистите, музичарите, сите знаеја каков беше Аркан.

Грамада, а не како што се обидуваат да ја искриват сликата за него така што себе ќе се воздигнат. Сега кога го нема веќе испаѓа дека сите го малтретирале. Тоа никогаш го немаше во неговиот живот. Него никој не мееше лошо да го погледне, а не пак нешто друго. Нека пуштат човекот да почива во мир, а семејството нека го поштедат од непромислени изјави.

Аркан одлично го познавав, со години бев покрај него. Таков човек никогаш веќе оваа земја нема да има - вели за српскиот Курир гардист кој работелл за Аркан, а побарал да остане анонимен.

Тој вели дека Аркан им помагал на луѓето, ги ценел пријателите и ги почитувал жените.

-Во друштвото беше омилен и прв. Се знаеше дека во негово окружување нема пушење, ни насилно однесување. Каде и да се појавеше луѓето му се поклонуваа. Не го бараше тој тоа ниту сакаше, но го почитуваа и ценеа. Неговиот збор имаше тежина, погледот јачина. Од големите и моќни луѓе никогаш за Ражнатовиќ нема да чуете лош збор. Читам дека разни луѓе зборуваат за него, а никогаш не го виделе, не поминале покрај него, а да не зборувам дека и требаше голема врска за да бидете во негово друштво. Тој беше поим за сите времиња. Големина зад која и сега се стои, па го споменуваат, бидејќи дека единствено преку неговото име можат себеси да се прослават - рекол за крај гардистот.

Популарно