Хунтата на Црпко му крена споменик на Миленко

Како ќе знаете дека силникот, диктаторот, поробувачот, колонизаторот, тоталитарецот, фашистот, терористот, хунтата, квислингот ја загубиле војната, иако таа формално се уште трае? Просто. Според манифестацијата на стравот на хунтистот. Како се манифестира тој? Па така што почнува да се лечи со асиметрична примена на сила врз малкумина издвоени, избрани, пикирани како потенцијални предводници или кредибилни гласноговорници на мнозинското расположение. Колку е поголем стравот од народот,  толку е пожестока и поспектакуларна јавната егзекуција на поединци. Очекувањата се преку џандарско – судскиот ритуал да се деморализира и скроти масата простосмртни и безсилни луѓе. Стравот на насилникот е толку голем што му го блокира целосно умот па тој не може да согледа дека со ваквото однесување и акции, си го трасира патот до поразот и сопствената ликвидација. Демек, самиот си копа гроб. Имено, силеџиството врз противникот кој е избраник на народот, од жртвата прави секогаш маченик, јунак, односно, икона која јас ја нарекувам морален столб или историски маркер. За векутума во меморијата на човештвото останаа индивидуите кои се спротивставиле на ,,богови,, и властодршци. Од Гилгамеш до Херакле и Прометеј, од Христос преку Че Гевара, Аљенде, Виктор Хара, Патрис Лумумба, Даг Хамаршалд, Јан Палах до Асанж и Сноуден, од Карпош до Гоце Делчев, Гемиџиите, од Никола Карев, Питу Гули, Јане Сандански, Ѓорче Петров до Ќосето, од Мирче Ацев, Коле Неделковски, Мирка Гинова до Методиј Андонов Ченто…

Кој да се надева дека глупите курсисти на ЦИА и трабантите на ЕУ и НАТО во Македонија експресно ќе го закитат со безвремено одличие и ќе му ја напишат јуначката биографија на Миленко Неделковски додека е жив. Еј бре кленови! Глупандери ем дебили! Не додржавте ни десет дена откако Македонците ви го рокнаа троглавиот референдум, сторивте се да го затворите единственото медиумско прозорче на слободата ДУДИНКА. Нема ни три недели од црната за вас, а света и светла за нас Недела, и баш решивте Миленкота со џандари да го приведете на распит пред збир иследници  на хунтата поставена од Бејли. Му се заканувал на Зајкота од Муртино!? Како? Па напишал дека црпкава ќе летала за Мостар. Миленко, разбира се не е талентиран прозаист како Тричковски ( ментално-естетска реинкарнација на Мане Мачков) и не знае да пишува високоестетски садо-терористички закани кои се омилена литература на заевистичките обвинители. А и од друга поетско-философска школа е. Миленко припаѓа на македонскиот правец на хаику изразот илити асоциативно-симболичната басна (фатум, клетва) во која главната поента е воспитна. Аналогно, поетот – раскажувач Неделковски само го потсетил Црпко и неговите ГМО следбеници на стихот од народната песна ,,земјо македонска, уважавам те,,. Тој гласи ,,кој душман ќе влезе, жив нема да излезе, ти го клаваш в гроб,,. И да ги праша човек овие од обвинителството на окупационата багра со која памет и со какви докази ќе го претстават својот случај во некоја ,,кацарска,, судница, а да не ја распостелат јавно на увид  сопствената ,,катица – смоквица,,(кенгурска) интелигенција? Зошто нив било кој авионски лет за Мостар ги асоцира на ,,авионска несреќа,, односно, на успешен атентат, планиран и координиран од поставувачот на хунти, изведувачот на преврати и нарачателот на атентати кој македонските ѓоа политичари  упорно го именуваат како наш стратешки партнер и единствена опција? Баш ме интересира како ќе докажат дека Миленко мислел на авионаска несреќа,  а не да речеме на фин ем невин туристички лет до историско место?

Да подвлечам: Миленко, како културен човек од Дебар маало, на своите џелати би требало да им искаже благодарност  на високоестетски, цивилизиран дебармаалски начин со напрчен среден прст на зелена срча позадина која дешифрирано се чита како ,,сполај ви ропаци што ми го подигнавте паметникот,,. Црпко од Муртино, Али Ахмети со својата мафијашко-арнаутска банда, вошките и пицајзлите од политичките куплераи и профитерските судско-експертутско-медиумски хорди, по победата на Македонците на 30 септември со цела жестина го манифестираа својот страв од народната волја.  Колку пожестоко ќе го тероризираат, ќе го зголемуваат гневот на македонскиот народ. Колку посилно ќе насилничат врз него, толку поуспешно ќе се организира и ќе дејствува народот.  Сакам да кажам, ќе го папате бе беспоштедно и колективно и индивидуално! Ни вам ни нам не ни бега лустрација и на земја и под неа. Вие со вашата ,,лустрација,, произведувате маченици, народни херои, епски јунаци, а народот со својата пресуда ги ,,наградува,, своите јуди со вечна клетва. Фараонски кажано: ,,Така е пишано! Така ќе биде!,,

Ај сиктер копита!

М.Велиновска за Дудинка.орг

Киснење на дожд, камера на седиште и забрана за влез со знаме со „Сонцето од Кутлеш“!

Македонската ракометна репрезентација го одигра двомечот со Исланд и освои 3 бода. Победа на гости и нерешен исход во Скопје. Три бода кои речиси и да ни гарантираат учество на следното ракометно првенство. Можеби нерешениот исход ни донесе горчлив вкус, по историката победа во Исланд, но тоа никако не смее да ја намали големината на бодовите, посебно земајќи во предвид дека имаме нов селектор. Два максимално неизвесни и борбени меча, од момците кои секогаш го оставаат срцето на терен. Сепак, овој текст не е за нив, ниту за Брестовац. До нив, само уште едно големо благодарам, па се гледаме во Јуни во Скопје против Грција.

Ова е текст за македонската ракометна федерација, како организатор на мечот со Изланд во СЦ Борис Трајковски и диктатурата на која сведочевме вчера.

Спортско рекреативниот центар „Борис Трајковски“ е изграден во 2008 година. Прв официјален репрезентативен натпревар во него го одиграа токму ракометарите и за противник го имаа токму Исланд. Беше тоа бараж за светското првенство во Хрватска. Полна сала, пеколна атмосфера и огромна победа изразена со 8 гола разлика. Конечно Македонија го мина Исланд, а Борис Трајковски се претвори во дом на оваа генрација македонски ракометари. 11 години Македонија ги игра најголемиот број на репрезентативни натпревари токму таму. Не само ракомет, туку и кошарка, а не ретко и одбојка. Салата е речиси секогаш полна, посебно за ракомет, но организаторите никако да научат дека 6-7.000 луѓе е речиси невозможно да влезат од еден влез!  Има две опции. Или се сериозно глупи или ич не им е гајле за публиката која платила карти. Еве и вчера, за влез се чекаше 20-30 минути и тоа на дожд! Кисневме додека целата сала не се наполни од две врати од главниот влез. Дури и тој влез не работеше со полн капацитет! Знаел организаторот колку карти се продадени и колку време ќе ни треба да се украцаме „како СТОКА“ низ две отворени врати, но не му било гајле!

Дека станува збор за сериозно пореметување, укажува бројот на повторувања на ова однесување, но и нивото на организација. Не беше доволно што накиснав на дожот надвор, па следуваше ново изненадување. Столчињата кои ги имавме платено, беа покриени од камера! Да. Организаторот продава карти, каде што веќе изградил пано и поставил камера! Не дека нешто им смениле тие 400-600 денари од нашите карти, но колку треба да си ретард, да продадеш карти за столчиња, што реално не постојат? Или може не си ретард, туку едноставно не ти е гејла за „СТОКАТА“ што дошла да гледа ракомет.

На крај, моментот што го прескокнав, меѓу киснењето на дождот и камерманот што не молеше да не мрдаме, затоа што плато се мрда и камерата не работи. Моментот при влезот во салата и изненадувањето од Никоб. Забрана за влез со знаме со сонцето од Кутлеш. Искрено, јас бев со такво знаме во себе и го внесов. Никој ништо не ми рече, бидејќи знамето ми беше во јакната. Не  знаев дека е ЗАБРАНЕТО! Но, подоцна дознав дека обезбедувањето реагирало и дека „старото“ знаме е забрането! Да, во договорот од Преспа, пишува дека тој симбол е сега грчки и дека ние ќе го отстраниме од сите објекти, но ова е веќе класнична диктатура. Знаме е променето во 95 година и досега никој, никогаш и никаде не ни го забранил, а камо ли во сред Скопје! Засега немам информации, кој тоа ја наредил забраната и дали Никоб на своја рака се обиделе ваков зафат. Од оние кои се пожалија на социјалните мрежи, никој не спомена инцидент со полицијата присутна во салата., но зошто Никоб би го правеле ова без наредба „од горе“? Можни комбинации има многу, но не сакам да шпекулирам. Засега е јасно дека ова е прв пат да се врши ваков притисок и забрана врз она што го чувствуваме за свое и тоа токму пред мечот со Грција во Јуни! Ако против Исланд е забрането сонцето од Кутлеш, што не очекува кога на гости ќе дојде нашиот јужен сосед, пријателска Грција? Ќе смееме ли да пееме „МАКЕДОНИЈА“? Химата повторно ќе биде без текст или воопшто нема да се интонира? Така ли изгледа „ЗАБЕТОНИРАНИОТ ИДЕНТИТЕТ“? Ова ли е „Европска“ Македонија?

Само една порака за крај, до организаторот, кој и да е: 14 години не го заборавивме знамето, што мислите колку време ќе го помниме името?

Автор: Пацифист

Промена на договорот од Преспа, Заев пред суд, Албанец за претседател, Зоки во вилата на Водно?!

На само една недела до претседателските избори во Македонија, редно време е и јас да го кажам својот став на темава. По неколку неделна кампања и досега три телевизиски соочувања, сликата за понудата на тројцата кандидати е веќе јасна.

Искрено, не сум ја прочитал програмата на ниту еден од нив, ниту имам намера. Моите ставови се изградени на нивните јавни настапи низ цела држава и уште повеќе на трите телевизиски дебати. Нема да зборувам за гафовите и глупостите што ги изнагледавме во предизбориево, нема да се задржам ниту на валканата кампања, за тоа секако би требале најмалку 100тина страни. Ма може филм да се сними, само жарнот не знам како да се определи. Трагично-комичен-хорор со несреќен крај?! Ок, уште не сме до крајот, но токму за крајот сакам да пишувам. Односно, што практично ќе значи победа на Река, Силјановска или Пендаровски.

На гласачкото ливче под број еден ќе го имаме професорот Река

Победа на Река, колку и да е нереална, би значела Албанец за претседател на државата за прв пат во историјата. Од една страна позитивно, затоа што нашите сограѓани Албанци ќе се почуствуваат ценето и конечно во Македонија, таткото на државата ќе биде Албанец. Од друга страна негативно, затоа што се трга од етничка припадност на кандидатот. Веќе 5 години слушаме една иста парола „дојдено е времето Албанец да е претседател на државата“, но токму оние кои ја кажуваат им го замрзнуваат патот на Албанците кандидати. Се додека се повторува дека време е Албанец да е претседател, тоа е всушност игра на етничките и национални чувства, што значи дека кампањата ја прави етничка и во старт ги губи гласовите на другите етнички заедници во Македонија. Затоа Река нема гласови од Македонци. Нема ни да има, а и не може да има. Кога првото нешто што го кажувате при кандидатурата е дека сте влегле во трка за Албанците да имаат за кого да гласаат, јасно започнувате етничка кампања и веднаш ја губите поддршката на Македонците и останатите етнички заедници, освен Албанците. Никој не сака да гласа за кандидат кој на прво место става друга  етничка група различна. Затоа Река е свесен дека нема да победи. Негова цел е да освои што повеќе албански гласови во првиот круг, за да ја ослабне позицијата на ДУИ во владата. Доколку, за некое чудо, успее да влезе во вториот круг го чека тежок пораз.

Следна на листата за гласање и Силјановска

Победа на кандидатката поддржана од ДПМНЕ ќе донесе неколку промени. Најпрво, нејзина победа ќе значи владеење на правото во претседателската вила. Очекувајте враќање на еден куп закони назад во Собранието затоа што се косат со уставот. Не зборувам тука само за спорни закони, туку и за закони изгласаани со консензус во Собранието, но не  усогласени со другите закони и уставот. Ова ќе ни покаже колку се правно неписмени нашите политичари, но во реалноста нема да значи многу за народот. Победа на Силјановска ќе значи предвремени избори во Македонија, најдоцна во Септември. Предвремени избори на кои СДСМ ќе доживее ДЕБАКАЛ! Пораз што досега не е виден во Македонија. Пораз што ќе ги закопа Заев и другарите, најпрво во политичка пензија, а многу скоро потоа и во суд! Да, РЕФАНШИЗАМ ќе има! Тоа нема да е добро за државата, ниту за народот, но осветата на ДПМНЕ по нивно враќање на власт е лесно предвидлива. И за крај, дали победа на Силјановска ќе значи промена на договорот со Грција и бришење на Северна пред Македонија? НЕ! Верувам дека професорката, доколку стане претседателка на државава, никогаш нема да рече Северна. Верувам и дека ќе формира тим што правно ќе се бори за промена на договорот, дека секаде во светот ќе зборува за неправдата, за прекршената волја на граѓаните изразена на референдум... но името и договорот ќе останат. Не само затоа што претседателот нема ингеренции да го поништи, туку затоа што ДПМНЕ нема да и помогне. Пред неколку месеци ова јасно го кажа Груевски. Сега не е време за поништување на договорот со Грција, напиша поранешниот премиер и сегашен почесен претседател на ДПМНЕ. Сега е време за промена на власт, за нова влада што ќе ги исполни Копенхашките критериуми и ќе влезе во ЕУ, а тогаш-некогаш, некоја нова влада, од внатре од ЕУ, ќе бие битка за враќање на името на државата и бришење на Северна. Очигледно е дека ДПМНЕ ја следи оваа стратегија, иако на митинзите зборува за „горда Република Македонија“, но дури ни Мицкоски немаше одговор на прашањето на Заев, дали ќе го искине договорот од Преспа и што потоа. Значи, накратко, победа на Силјановска ќе значи победа на ДПМНЕ на следните предвремени парламентарни избори и влада која ќе го исполнува минимумот од договорот со Грција, но нема да го поништи!

Со број три на гласачкото ливче ќе биде Пендаровски

Ако Стево Пендаровски стане претседател на Република Македонија, ние ќе добиеме претседател на Северна.  Односно, на секоа негово обраќање, како и до сега, тој упорно по 15 пати ќе повторува СЕВЕРНА, СЕВЕРНА, СЕВЕРНА.... Оваа стратегија на СДСМ и целата владина коалиција со која се обидуваат да го навикнат народот на новото, наметнато име, засега не раѓа со плод, но нема да се откажат. Победа на Стево, всушност ќе значи комплетна власт на Заев во Македонија. Пендаровски ниту ќе биде камшикар, ниту ќе има свој став. Всушност тој и никогаш немал став. За ова сведочат многу негови видео изјави во минатото, кои сега ги порекува. Или со една реченица, Пендаровски е Заев! Исто лажат, исто менуваат ставови, исто се извадени од контекст. „Народот е СТОКА“ и „Ќе јадам живи луѓе“ се двете најпознати извадени од контекст изјави на политичкиве браќа. Затоа Стево е идеален кандидат на СДСМ! Тој е човек кој сака да стане Заев еден ден. Си призна човекот дека Зоки му е идол, кога кажа дека се исти со премиерот, односно 102.5% исти. Потоа, нормално се вадеше дека тоа се однесувало само на дел од политичката програма, но секако такво нешто не споменува во оригиналната изјава или наједноставно кажано, ЛАЖЕ! Всушност, како и Заев и Пендаровски ЛАЖЕ, МНОГУ ЛАЖЕ!!! Неговата победа само ќе му ја олесни работата на Заев и владата и ќе им даде за право (по нивната логика) да убедуваат дека народот го прифатил новото име и дека се сложува со нивните политики. Изборите, по евентуалната победа, ќе ги крастат „ВТОР РЕФЕРЕНДУМ“ за името и ќе тврдат дека народот стои зад противуставната промена на името. Владата ќе продолжи да шлајфува во место, се до корпата од Брисел во Јуни и недобивањето на датум за преговори, за што секако Стево и Заев ќе го обвинат Мицкоски, односно Груевски.

Автор: Пацифист

Русјаков: Кога Гога ќе те пренесе жеден преку Река

Уф, гледав дебата. Добро, бре, мораше сите тројца кандидати да бидат правници? Не можеше еден, што знам, фудбалер да е? Па, да ни објасни убаво дека ќе излеземе пред Меѓународниот суд на правдата во формација четири-четири-два, ќе се обидеме да ја задржиме топката во наши нозе, ВАР-технологијата ќе биде наш адут затоа што ќе се види дека Преспанскиот договор е потпишан во офсајд и така натаму. А ваму, оди снајди се. Морав да го вадам учебникот по латински од средно. Едно време ме фати паника, си велам, да не ме гледа некој однадвор како ништо не разбирам, па рипнав и ја спуштив венецијанската конвенција… извинете, ролетна. Што правиш? Тоа другарка ми ме прашува по телефон.

Еве, одговарам, бленам како теле пред копенхашки критериуми.

Додуша, не бев сам. И Пендаровски ништо не разбираше. Се виде дека му недостига Заев како поддршка. Полесно е кога двајца ништо не разбираат. Едно време се исплашив дека Силјановска ќе му рече, признајте си, колега, дека не сте се подготвиле доволно и дојдете следната сесија. За среќа, Пендаровски навреме сфати дека е глупо да јаде толку ќотек од Гога, па фати да јаде ќотек од Блерим Река. А Река ко река, треба да знаеш да пливаш во неа, тука камшик не помага, сеедно што гласот на Заев ти довикува од далечините: „Фрли сидро за да пловиш побрзо и, не заборавај, рибата смрди од опашката“. Водителката проба да му фрли мускули за пливање, ама предоцна. Гога веќе го пренесе жеден преку Река.

Ме фати жал. Направи замена, уфрли напаѓач, нека влезе и офанзивен бек, му викнав. И Стево послуша, ама згреши со измените. Наместо напаѓачко трио како Салах, Мане и Фирмињо, тој ги внесе Трамп, Макрон и Меркел. И што да прават кутрите под камшикот на Пендаровски кога Трамп уште е ровит, ги влече повредите од „длабоката држава“, Макрон е тешко повреден, кај и да е луѓето од медицинскиот тим во жолти елеци ќе го изнесат на носила, а Меркел е во залез на кариера и сосема надвор од форма.

Водителката сфати дека нејзиниот фаворит го загуби тлото под нозе, па започна со оние трач-муабети, што кога ќе влезете во претседателската вила? Ќе отворам вискито од Бранко, ќе си направам пинџур од везените пиперки на Борис, ќе рокнам звучниците на Ѓорге и ќе му ѕврцкам на Фрчко цела ноќ по телефон, имитирајќи го гласот на Киро, крикна мојот политички осакатен ум. Никој не одговори такво нешто. Река ни кажа дека ќе се откаже од претседателската вила. Силјановска дека ќе се откаже од претседателските привилегии. Збунетиот Пендаровски, истепан од правните аргументи на Гога, жива вода направен од реченичните брзаци на Река, застана според членот 2, алинеја 7, став мирно и се согласи со двајцата, кажувајќи дека тој ќе се откаже и од вилата и од привилегиите. Се исплашив дека, како му тргна, ќе се откаже и од кандидатурата, ама добро е, тука запре. За момент, вака откажани од сите привилегии, ми заличија на тројцата богаташи од скечот на Монти Пајтон што се сеќаваат на детството. Ние, шест души живеевме во картонска кутија, работевме по дваесет саати, а тато секој ден нѐ шамараше, вели првиот. Ништо не е тоа, вели вториот, ние десет души живеевме во кутија за чевли, работевме 24 часа, а тато секој ден нè кршеше од ќотек. Среќници, крикнува третиот, ние десетмина живеевме во кибрит, работевме 28 часа, станувавме пред да си легнеме, а тато секој ден нè убиваше и ни се мочаше на гробовите.

Да резимираме. Гордана Силјановска победи во дебатата. Сеедно што Ордановски ќе напише дека немало победник, оти тој исто така кажа дека зад ВМРО-ДПМНЕ стоел народ, а зад СДСМ граѓаните и за малку не го принуди интернетот сам да се укине. Блерим Река исто така беше добар, би биле интересни дебатите меѓу него и Силјановска. А Пендаровски? Страв ми е да не кажам нешто погрешно што би ги вознемирило Трамп, Макрон и Меркел.

Алексаднар Русјаков за Нова Македонија, целата колумна ТУКА

Популарно