Ристиќ: Девојчето во Гостивар не настрадало од кучиња, туку од нејзиниот татко?

Актерката Ирена Ристиќ на својот Фејсбук профил објави дека девојчето кое неодамна се удави во реката Вардар, бегајќи од улични кучиња, било у биено од својот татко, бидејќи се заљубило во друго момче, а било ветено за момче од Турција, објавува Делчево денес.мк

-Се сеќавате на девојчето од Гостивар, кое наводно бегајќи од глутница кучиња се удави во Вардар. Вака Ирена Ристиќ актерка, активистка во борбата за човекови права, го започнува својот текст објавен на ФБ. Таа понатаму потсетува:

Сетете се и дека немаше сведоци, ни бутур!

Сетете се на обраќањето на Таравари. Човекот молеше за воздржаност и трпени да не се истрчува со заклучоци пред да заврши истрагата. Сето смрдеше од почеток. Се работи за ЧЕД ОМОРСТВО! Таткото си ја уТепал ќерката зашто имала едно либе, а била ветена на друг во Турција.Земал ја утепал, па земал ја фрлил во Вардар.

Татко! Он и уште еден се веќе во затвор. Зошто оваа вест не одекна така и толку јако како лажната? Колку кучиња се утепани поради оваа брзопотезно раширена лага.

Набрзо потоа објавата исчезна, а се појави нова на која Ристиќ порача дека новинар ќе истражи, но и таа ќе ги објави новите информации.

Шестгодишно дете остана без татко

Патничко моторно возило управувано од осомничениот, жител на Куманово кој бил видно под дејство на алкохол, удрило во двајца полициски службеници. Од тежината на повредите на лице место еден од полициските службеници починал. Возачот потоа продолжувајќи со управувањето со возилото удрил во друго патничко моторно возило во кое биле три лица и на сите им нанел телесни повреди. Возилото продолжило со движење, но од брзината и ударите се превртело, при што и возачот се здобил со телесни повреди. Сите повредени лица се згрижени во медицинска установа и им се укажува помош, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство.

Полицаецот В.Ц. е женет и татко на 6-годишно дете. Важел за професионалец и бил назначен за ментор на полициските практиканти. Вчера тој заедно со 27-годишен полицаец практикант бил на повик на поплака од граѓанин во кумановската населба Ајдучка Чешма. Откако ја завршиле задачата се движеле кон возилото, но ги покосил возачот со мерцедес, објави Телма.

Телеграма со сочувство до сопругата и детето на загинатиот полицаец упати министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Нова трагедија по падот на цесната на Солунска Глава

Пилотот и патник на мал приватен авион вчера загинаа кога леталото се урна во јужниот дел на Бугарија.

– Авионот „Зодијак“ со две седишта, беше на промотивна тура, а за време на летот едното крило се одвоило, при што авионот се урна во близина на стадионот во село Оризаре, каде имаше натпревар, изјави шефот на полицијата во Пловдив, Атанас Илков.

Тоа е вторпат од почетокот на април да се урне бугарски авион. На 2 април при пад на авион од типот „Цесна“ кај Солунска Глава загинаа четворица бугарски државјани. 

Георги Бошнаков и неговото семејство загинаа при падот на авионот „цесна" П210Н на 80 километри од Скопје, на планината Јакупица во близина на врвот Солунска Глава, а трагедијата ја потресе Македонија и Бигарија.

Детали за сообраќајката во Куманово

Надлежен јавен обвинител заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи изврши увид на местото каде синоќа се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице, а неколкумина се повредени.

Патничко моторно возило управувано од осомничениот, жител на Куманово кој бил видно под дејство на алкохол,  удрило во двајца полициски службеници. Од тежината на повредите на лице место еден од полициските службеници починал. Возачот потоа продолжувајќи со управувањето со возилото удрил во друго патничко моторно возило во кое биле три лица и на сите им нанел телесни повреди.  Возилото продолжило со движење, но од брзината и ударите се превртело, при што и возачот се здобил со телесни повреди. Сите повредени лица се згрижени во медицинска установа и им се укажува помош.

Надлежен јавен обвинител донесе Наредба за вршење обдукција на телото на починатиот. Донесена е и Наредба за прибирање траги од лице место, фотографирање и скицирање како и натамошно вештачење со кое ќе бидат утврдени фактите во предметот.

Популарно