Лука Модриќ е освојувач на „Златната топка“ за 2018 година

Лука Модриќ е освојувач на „Златната топка“ за 2018 година, награда, која што ја доделува „Франс Фудбал“.

На свечена церемонија во Париз, 33-одишниот Хрват конечно застана на местото на кое во последните десет години беше или Кристијано Роналдо, или Лионел Меси. Доминацијата на најдобрите светски фудбалери ја прекина капитенот на хрватската репрезентација, кој испиша историја во изминатата година.

Се Реал Мадрид ја освои Лигата на шампионите трета сезона по ред, а со Хрватска постигна голем успех и играше во финалето на Мундијалот. Добрите настапи на клупско и репрезентативно ниво му овозможија да добие три награди - најдобар фудбалер на Светското првенство, „The Best“ од страна на ФИФА и фудбалер на годината според изборот на УЕФА.

Со четвртото индивидуално признание, Модриќ стана бесмртен и постигна нешто што досега не му успеало никому. Големи имиња пред него не успевале да се закитат со сите четири награди на крајот од една година, што носи дополнително значење на „Златната топка“.

Зад него далеку беше минатогодишниот победник Роналдо, а третопласиран, на големо разочарување за Франција, беше Гризман. Следуваат Мбапе, Меси, Салах, Варан, Азар, Де Брујне и Кејн, кои ги комплетираат најдобрите десет фудбалери за 2018 година.

ВИДЕО: Херојот на Македонија не можеше да ги задржи солзите

Со солзи на очите, некогаш најдобрата ракометарка, а сега тренер на женската екипа на Вардар во Скопје, Индира Кастратовиќ пред камерите на „Ексклузив“ зборуваше отворено за приватниот живот.

Секогаш мојата мајка ми велеше „Ќе видиш кога ќе имаш свое дете“ и навистина е така“, изјави Кастратовиќ, зборувајќи за својата ќерка Сара.

Зошто се расплака Индира дознајте во видеото:

Кој напаѓач ја напушта Барселона?

Барселона се врари  на чело на табелата, откако во последното коло со 4:0 победи во градското дерби. И покрај победата Барселона не е во топ форма.  Напаѓачот Luis Suarez  извесен период е на мета на критичарите и највероватно управата ќе го замени наскоро. Се шпекулира дека напаѓачот на Тотенхем  Harryja Kanea е избор на управата.

Се споменува сума од 200 милиони фунти за трансферот, како дополннителна причина за проажба на напаѓачот на Тотенхем се финасиските  трошоци на екиппата за изградбата на новиот стадион.

ВИДЕО: Првата Македонка во УФЦ ја запиша најголемата победа во кариерата!

Ултимејт-фајт борецот од македонско потекло, Нина Ансароф, дојде до нов триумф зад своето име и во рамки на „УФЦ 231“, настан кој се одржа во Торонто, Канада, славеше над Клаудија Гадеља.

Ансароф, која на слабината го има истетовирано македонското знаме и во кариерата има скор 10-5 во ММА и 4-2 во УФЦ, имаше изедначена борба со Гадеља, која на крајот по три рунди успеа да ја добие со 29-28. За неа, ова е најголема победа во кариерата.

Успехот на Ансароф е голем, ако се земе предвид дека Клаудија Гадеља е поранешна предизвикувачка за УФЦ-титулата.

Популарно