Чајот од ленено семе е ЧУДО

Лененото семе изобилува со минерали како што се: железо, калциум, натриум и фосфор, како и незаситени органски киселини, линолна киселина и голем број протеини и ензими. Ова семе е идеално за отстранување на мастите и токсините од телото, го подобрува метаболизмот, го намалува нивото на шеќер во крвта и го регулира апетитот.

Чајот од ленено семе ќе го поттикне разградувањето на мастите, а вашето тело ќе се снабди со важните минерали, што е од особено значење при здравото слабеење.

Состојки и подготовка:

1-2 лажици мелено ленено семе

250 мл вода

Сомеленото ленено семе ставете го во ладна вода. Нека отстои неколку часа со повремено промешување. Потоа смесата ставете ја на оган, а откако ќе зоврие гответе уште 5 минути. Потоа процедете.

Ако сакате да го подобрите вкусот можете да додадете некоја билка по ваш избор. на пример, додадете половина лажичка нане, дуња или камилица.

За оптимални резултати, пијте по 2-3 чаши дневно од овој чај, една на празен стомак наутро, односно, половина час пред оброк.

Со редовно консумирање на чајот од ленено семе, вашата кожа ќе стане мазна, сјајна и здрава.

Ова е „спас“ од висок притисок

Новата студија покажува дека конзумирањето на една чаша без сол сок од домати може да помогне во намалувањето на крвниот притисок, а истовремено да го намали ризикот од развој на срцеви заболувања, пишува Health Line.

Јапонските истражувачи на оваа студија работеа една година, и откриле дека луѓето кои консумираат една чаша сок од домати, еднаш на ден, имаат помал притисок. Истата група луѓе ги стабилизира нивоата на холестерол, што е одлична вест за оние кои страдаат од срцеви заболувања. 

Студијата спроведена од страна на CDC откри дека годишно само во САД 610.000 луѓе умираат од срцеви болести. Секоја година околу 730.000 Американци страдаат од срцев удар, од кои 525.000 првиот срцев удар, додека 210.000 луѓе кои се соочуваат со срцев удар за по втор пат во својот живот. 

Во истражувањето со сокот од домати учествувале 481 луѓе, од кои 184 се мажи, а 297 жени. Тие можат  во една година да пијат колку сакаат сок од домати на ден, и секој ден да бележат колку чаши испиле.

Важно е да се напомене дека доматите имаат други здравствени придобивки. Тој е богат со антиоксиданси, помага при кардиоваскуларни болести и ги подобрува шансите за зачнување.

Што го предизвикува чешањето по однос кај жените?

Иако е навистина неудобно, чешањето после сексот не е невообичаена појава. Постојат неколку можни причини за чешање, како на пример сува кожа или алергиска реакција на латекс. 

Но чешањето може да потекнува и од некои сексуално преносливи болести, па важно е навреме да откриете која е причината.

Добрите вести се што најчесто лесно можете да се ослободите од проблемот што го предизвикал чешањето.

Сперма

Иако е многу ретка, постои алергиска реакција на протеините во спермата. Симптомите можат да се развијат при првиот сексуален однос, но и подоцна и со друг сексуален партнер.

Имено, можно е со еден партнер да имате алергиска реакција, а со друг не. Алергијата може да се појави и ако сте долго со ист партнер.

Симптомите најчесто се јавуваат во рок од 10 до 30 минути после контактот, а се манифестираат со чешање, црвенило, отекување, болка и пецкање.

Латекс

Алергијата на латекс е реакција на протеините кои се наоѓаат во латексот. Доколку ја имате оваа алергија, реакцијата може да се појави после контакт со кој било производ што содржи латекс, вклучувајќи ги и кондомите.

Благите симптоми вклучуваат чешање, црвенило и осип, а понекогаш дури и кивање, солзење и проблеми со дишењето. За среќа, денес постојат и кондоми без латекс.

Сувост на вагината

Сувоста е честа причина за чешање после секс. Може да настане сувост на срамните усни или сувост на вагината. Ова се случува кога вагината не произведува доволно секрет, а најчестите причини за ова се хормоналните промени.

Друга причина за сувост може да биде недоволна возбуда за време на сексуалниот однос, контрацепциски пилули и други лекови, или некои здравствени проблеми.

Покрај чешањето, за време на и после сексуалниот однос може да се појави болка, зголемена потреба за мокрење или инфекција на мочниот меур.

Нарушена рН вредност

рН е вредност која служи за мерење на киселоста и се мери на скала од 0 до 14. рН вредноста на вагината би требало да изнесува помеѓу 3,8 и 4,5.

Ова ниво на киселост создава заштитна бариера што го спречува настанувањето на штетните бактерии и воспаленија. Високата рН вредност го зголемува ризикот од вагинални инфекции, кои пак предизвикуваат чешање.

Други симптоми вклучуваат непријатен мирис и печење за време на мокрење. рН вредност може да се наруши поради незаштитен секс, антибиотици, доење и менопауза.

Полово преносливи болести

Постојат голем број полово преносливи болести што можат да предизвикаат чешање, а една од нив е трихомонијаза. Оваа инфекција предизвикува обилен вагинален исцедок со непријатен мирис, како и чувство на пецкање за време на мокрење или сексуален однос.

Друга болест што предизвикува чешање е кламидијата. Симптомите се обилен вагинален исцедок и пецкање, но многу луѓе не ги забележуваат на почетокот.

Гонорејата е една од најчестите полово преносливи болести. Доколку не се лекува, може да предизвика сериозни компликации кај половите огани. Првите симптоми вклучуваат болно мокрење, обилен исцедок и крварење од вагината.

Гениталниот херпес го сочинуваат два вируси – тип 1 и тип 2. Иако симптомите не се појавуваат секогаш, некои луѓе добиваат еден или повеќе пликови на или околу гениталиите, болки во телото и слично.

Гениталните брадавици понекогаш можат да се претворат и во рак. Тие можат да бидат остри, рамни или големи. Симптомите се чешање, пецкање и крварење, но секако не треба да паничите, туку само да се проверите доколку често се случува.

Зошто таа отекува?

Неодамна списанието Woman's Health објави статија во која се обидува да одговори на прашањето зошто доаѓа од отекувањето на вагината. Иако постојат некои физиолошки, нормални причини зошто се појавува овој феномен, постојат некои патолошки кои можат да го нарушат квалитетот на интимниот живот.

Се покажа дека постојат неколку причини за создавање на оток на и околу женскиот сексуален орган, а подолу се можните „виновници“ за оваа состојба. 

Груб секс

Речиси секој пат кога треба да имате сексуален однос, твојата вулва и вагина почнуваат да се "надувуваат" поради доотокот на крв во гениталниот регион и ова е физиолошки феномен. Меѓутоа, ако забележите други симптоми, како што е формирањето на тенки парчиња околу вагиналниот отвор, ова може да значи речиси оток, главно поради грубиот секс. Ако е така, можеби ќе доживеете некое крварење или ќе откриете дека оваа област е малку црна или сина. 

Алергиска реакција

По понатамошно разгледување, може да забележите дека вашата црвена, отечена вагина има осип. Тоа е многу можно дека вашата вагина има алергиска реакција или дека е премногу чувствителни на некои производи, како што тоа обично латекс кондоми, па дури и на сперма. Ова е ретка алергиска реакција на  протеини кои се наоѓаат во спермата,  и која може да предизвика црвенило, оток, болка, чешање и печење во пределот на гениталиите. 

Габични инфекции

предизвикани од прекумерен раст на  Candida, која е природно се наоѓаат во вагината, вагинална габична инфекција е најдобро позната по својот вообичаен симптом, но тоа е екстремен чешање во и околу вагиналниот отвор.

Други симптоми вклучуваат болка при мокрењето или за време на сексот, црвенило и оток, што, според експертите, може да направи да изгледа како вагината е „здебелена“, и може да дојде до појава  на осипување. 

Бактериска вагиноза

Оваа состојба се јавува во време кога  во вагината има премногу одредени бактерии. Иако симптомите се слични габични инфекции, како што се болка, чешање, пецкање, гори и оток, обично бактериска вагиноза предизвикува појава на „слуз“ која има многу непријатен мирис. 

Сува  вагина

Сексот кога се соочувате со сувост "таму долу" предизвикува  црвенило на вагината, и оток. Овој проблем може да биде резултат на несоодветни предигра, но ниско ниво на естроген заради  менопауза, перименопауза, или земање на контрацепција. 

Сексуално преносливи болести

Одредени сексуално преносливи болести,според лекарите, предизвикуваат "воспаление на ткивото", како што се кламидија и трихомонијаза, може да предизвикаат отекување на вагината. Иако кламидија често не предизвикува никакви симптоми, трихомонијаза е често придружена со црвеникава, потечени вулва, кој исто така може да доведе до крварење после секс, иритација и појава на непријатна миризба. 

Целулитис

Целулитис е бактериска инфекција на кожата и поткожното ткиво, што може да предизвика кожата да стане потечена, црвена, или чувствителни на било кој тип на контакт. Целулитис може да се случи кога, на пример, бактерија која природно живее на вашата кожа влегува преку оштетување на вашиот кожен слој, со што се предизвикува инфекција на кожата. 

Бременост

Благодарение на сите хормонални промени кои се јавуваат кога очекувате бебе, вашето тело почнува да се „надувува“ на различни места - вклучувајќи ја вагината. За време на бременоста, протокот на крв и притисокот од матката се зголемуваат, што може да предизвика зголемување на вагината.

Популарно