Стоилов нема да игра против Грција!

Македонската ракометна репрезентација ја чекаат два квалификациски меча во квалификациите против Турција и Грција, а селекторот Данило Брестовавц на вториот дуел кој на програмата е закажан во Струмица нема да може да смета на актуелниот европски првак со тимот на Вардар, Стојанче Стоилов.

Стоилов го мачи повpeда на менискусот одредено време, но ќе стисне заби и ќе игра на дyeлот пpoтив Турција на гостински терен. Потоа, ќе легне „под нooж“, ќе оди на опеpaција и нема да може да игра на дyeлот пpoтив Грција во Струмица.

Македонија гостува во Турција на 12 јуни, а четири дена подоцна го игра дома последниот меч. Со две пoбeeди, нашиот национален тим ќе оди на ЕП 2020 како лидер во групата и ќе има привилегија во ждрепката за наредниот континентален собир.

Повредите на Дејан Манасков и Стојанче Стоилов ќе бидат мал хендикеп за селекторот и македонскиот национален тим, кој ја има улогата на фаворит во двата претстојни натпревари со селекциите на Турција во гости (во среда 18 часаот) и со Грција (во недела 18 ч.) на домашен терен во Струмица.

-Победа во двата меча е нашата единствена цел. Нема да бегаме од улогата на фаворити иако имаме мали проблеми. Во комплетен состав ќе одработиме само четири тренинзи, но тоа е тоа. Манасков нема да може да настапи поради повредата на мускулот, а ќе видиме како ќе биде ситуацијата со Стоилов. Ќе анализираме, ќе се подготвиме и таму ќе одиме со единствена цел – победа, за освојување на првото место во групата. Затоа во Турција мора да одиграме многу подобро отколку во првиот меч во Битола – изјави селекторот Данило Брестовац.

ФОТО: Филип Кузмановски ја запроси девојката Моника

Репрезентативецот Филип Кузмановски повеќе не е ерген. Синоќа неговата девојка Моника Игнова, со која се во врска повеќе од една година му кажа ДА на Филип. 

Бекот наскоро заминува за Германија, но сега заедно со неговата избраничка која инаку е прва братучетка на репрезентативниот колега на Филип, Дејан Манасков.

Со среќа Филип & Моника, убави заеднички моменти во животот и еден куп дечиња.

Конечно тој се враќа во Барса

Според Шпанските медиуми напаѓачот на ПСЖ, Нејмар се согласил на сите три услови што ги постави Барселона за можно враќање на Камп Ноу.

Ова беа условите кои баше тој да ги прифати: намалување на платата, да се откаже од 26 милиони евра за кои го тужеше клубот и да се извини за грешките при трансферот во Париз. Нејмар е очаен да си замине од Франција бидејќи за двете години таму не му се случи ништо убаво, а имаше проблеми со повреди и суспензии.

Деновиве најверојатно  Барселона и ПСЖ  ќе треба да се договорат околу отштетата, а таа нема да биде помала од 200 милиони евра.

Имаме Европски првак во борење

Нашиот борач Бесар Алили стана европски шампион во борење (слободен стил) во категорија до 48 килограми,.

Тој успеа  во финалето да го ппобеди противникот од Ерменија, Ховханисјан.

Алили за нијанса беше поуспешен од Ерменецот (7-6), па така го освои златниот медал на Европското првенство до 17 години.

На младиот борец му се предвидува голема кариера, а својот квалитет и потенцијалн го докажа токму со освојувањето на златниот медал.

Популарно