Пенадорвски: Неспорна вистина е дека Гоце Делчев декларирал за Бугарин, но се борел за самостојна македонска држава

Претседателот Пендаровски во интервју за „360 Степени“ изјави дека Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава.

Пендаровски вели дека станува збор за два неспорни историски факти и ова го нуди како компромисен пристап кон ликот и делото на револуционерот чие дефинирање донесе тензии на релација Софија-Скопје во изминатите денови и се заканува одново да ги затегне односите меѓу двете земји.

„И еве можеби да излезам надвор од мојот мандат, бидејќи во изминативе неколку недели имав интензивна комуникација со луѓе што се разбираат во таа работа, затоа што јас сум сигурен дека тоа постепено станува политички проблем. Тврдам дека тоа допрва ќе станува политички проблем ако пристапот од бугарска страна продолжи да биде ваков. Значи, неспорна историска вистина е, за сите што имаат малку познавање од тој историски период, дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин. Но, дали не е историска вистина, стопроцентна, дека Гоце Делчев се борел за македонска држава? Автономија, независна држава, па дури на крајот оставил аманет неговите коски да почиваат во независна Македонија“, вели Пендаровски во интервјуто.

Според него, „не постои ниту еден документ што вели дека Гоце Делчев се борел за Голема Бугарија или за Санстефанска Бугарија или изјава во која вели, или став макар, прераскажан од неговите современици, дека Гоце Делечев се борел за припојување на тогашната провинција во Османлиското царство Македонија кон Бугарија“.

„Значи, ако ве интересира, како што велат некои политичари, вистината и само вистината – во ред. Неспорна историска вистина е дека се изјаснувал како Бугарин во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се борел за македонска држава. Еве ви ја формулацијата, потпишете ја и дајте да не создаваме проблем таму каде што не треба да го има. Значи ние не можеме како држава да ја проголтаме тезата дека од 1944 година натаму ние сме се разбудиле едно сабајле и велиме – навистина сме сега Македонци, дајте од тука натаму да разговараме, бидејќи тоа е политички пристап кој нема да не одведе никаде“, изјави Пендаровски.

Пораката на шефот на државата доаѓа во исто време со изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој прашан да го коментира фактот што одлуката за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија е одложена, вчера во Брисел изјави:

„Тие имаат многу нешта да поправат. Да не ме разберете погрешно, но додека се спори дали Гоце Делчев е Бугарин или Македонец – такви ситни приказни за некои херои кои очигледно биле и за Бугарија и за Македонија, за родниот крај, а нашите најдобри песни се поврзани со нив. И опозицијата постојано да ме прашува што прави комисијата. Нека зреат.“

Реакциите од бугарска страна најмногу се предизвикани од предлогот на членовите од македонска страна во заедничката историско-образовна комисија, Гоце Делчев заеднички да се чествува на 7 октомври. Тоа е денот кога во 1946 година тогашните бугарски власти на чело со претседателот Георги Димитров ги предале моштите на Делчев на македонската држава. Во Бугарија овој чин се смета за едно од најголемите предавства во историјата на соседната држава.

Боки 13 се закани: Едно нешто да знаете, едниот клуч од “Пандорината кутија” е кај мене

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, издржува триесетдневен притвор во Шутка, по акцијата која ја спроведе Обвинителството, при што тој и Зоки Кичеец беа лушени од слобода.

На 28 Јуни оваа година, Боки 13 го даде своето последно интервју на 1ТВ, а кое беше поврзано со објавените шпекулации на новинарот Бранко Геровски. Тој при крајот на интервјуто упати порака:

,,Едно нешто да знаете, едниот клуч од “Пандорината кутија” е кај мене”.

На што и на кого мислел Јовановски и има ли и тој некакви адути, останува да видиме. И секако, кому му беше упатена оваа своевидна закана. 

ВИДЕО: Бизнисменот пред камерите за рекетот од Боки13, „Кики“ и Јанева!

Азманов е еден од бизнисмените кои се одважи јавно да проговори за начинот на рекетирање.

Тој обвини за директна спрега на сега протворениот Боки 13 со специјалната обвинителка.

Наредба до војниците на АРМ: Да се отстрани натписот Македонија од униформите

Во гарнизоните на АРМ е дадена наредба да се извади името Македонија од униформите на војниците – тврдат извори од АРМ. Според информациите, минатата недела, по читана наредба на утринската смотра, низ гарнизоните е наредено да се отстрани натписот „Македонија“ кој се наоѓа на левата страна од униформите на војниците.

– Реформите на Радмила Шекеринска се гледаат на дело. Откако беше наредено да се отстрани името Македонија, беше посочено дека доколку не се почитуван наредбата ќе следува парична казна, како и други казнени мерки. Но ова не беше доволно. Откако дел од војниците одбија да ја почитуваат наредбата и не го отстранија натписот, кој е всушност лепенка – чичак трака, следуваше уште една мерка – отстранување на чичак траката од самата униформа со цел војниците да не можат повеќе да ја вратат лепенката со името „Македонија“ на своите униформи – објави Република.

На 3 јули претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски ја потпиша уредбата за ознаките на униформите на Армијата која од тој момент стана Армија на Република Северна Македонија.

Популарно