Инстаграм служи како инспирација за летни комбинации

Доколку се соочувате со недостаток на инспирација кога е во прашање деловниот аутфит во текот на топлите летни денови, „послужете" се со Инстаграм.

На оваа платформа ќе наидете на неограничен избор на деловни изгледи во различни стилски фазони, па веројатно ќе го најдете најсоодветниот што лесно ќе се прилагоди во вашиот деловен имиџ адаптиран на вашата работна функција.

Ви препорачуваме да ги разгледате профилите на модните блогерки кои често во својот стил комбинираат елегантни и урбани парчиња, создавајќи идеален баланс помеѓу деловен и индивидуален изглед.

Актуелните тенденции ни се во прилог, па секогаш може да ги имате в предвид оние парчиња кои што важат за хит летово, како што се миди фустаните со едноредно закопчување, панталоните со висок струк комбинирани со кошула во пруги или пак здолништата на преклоп комбинирани со едноставна маичка во светла нијанса.

Со оваа диета Колинда успеја да се стопи

Диетата со која претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, ги истопи одвишните килограми одамна е позната во Хрватска, особено после 25. јуни, кога приредила прием за амбасадорите…

Претседателката добила многу комплименти за својот изглед, но не престанала туку продолжила со својот режим на исхрана. Убаво изгледаше и на финалето на СП во Русија, но едноставно воодушевила вчера – во Книн на Денот на победата кога се појавила во фустан кој ја истакнувал нејзината вита линија. Повеќе нема сомнеж дека претседателката на Хрватска која стана апсолутен хит на Светското првенство во Русија е на строга диета а со витата иниј ќе може да се пофали и на летниот одмор кој започна денес, а ќе го мине во вила на Бриони. Всушност диетата на Грабар-Китаровиќ и не е некоја строга диета, можеби малку еднолична, но за оние со фантазија и идеи едноставно е – одлична. Се состои од три оброци во текот на денот. Наутро може да јаде се’ освен леб, па често јадела кајгана и чварки. Во текот на денот понекогаш, најчесто како ручек, би изела само салата. Последниот оброк околу 18. часот, морало да биде лесен, а се состоел од печено пилешко филе и органски зеленчук. Слаткото потполно го исфрлила. Но, претседателката секогаш кога имала време вежбала на „степер“. Оваа нејзина диета очигледно има и тоа каков ефект, а доказ се фотографиите од Колинда пред неколку месеци и оние од светското првенство и Книн.

Маска од природни состојки која ги брише годините од лицето

Блескав тен без брчки е сонот на секоја жена, и еве како тоа и’ да го постигнете на сосема природен начин. Пробајте го црниот мелем. Која е неговата тајна?

Тајната на црниот мелем е природна состојка – масло од семе од тиква и природен мед. Во студијата „Физичко-хемиски својства на третман на масло од тиква и лекување акни вулгарис“, се анализирал ефектот на ова масло врз кожата и нејзината ефикасност против акутно и хронично воспалување на кожата.

Во истражувањето се прикажани фотографии од луѓе пред и потоа, и евидентно е дека кожата на лицето е подобрена по само три третмани со екстракт од масло,и тоа во 95 проценти од случаите.

Антиејџ ефект 

Маслото од тиква е богато со антиоксиданти кои го забавуваат процесот на стареење на кожата и имаат високо ниво на масни киселини. Овие хранливи состојки ја штитат кожата од оштетување и ја зголемуваат еластичноста.

Витаминот Е во маслото од тиква е исто така висок, и токму овој витамин е познат како „витамин за убавина”. Тој ја прави вашата кожа мека и мазна. Ако сакате кожа како на бебе, ова масло ќе ви даде најдобри резултати. Може да се користи за сите видови на кожа.

Го изедначува тенот на кожата

Драгоценото масло од тиква го изедначува тенот, бидејќи е богато со витамини А, Ц и Е, за кои се знае дека го стимулираат формирањето на здрави клетки на кожата.

Маска

Потребно е: 

1 лажица масло од тиква

1 полна лажичка мед

2 лажички шеќер

1/2 шоља јогурт

Подготовка:сите состојки убаво измешајте ги, маската на лицето држете ја 10. минути и измијте со млака вода. На крај можете да го нанесете редовниот крем за лице. За хидрирана, мека, сјајна, блескава кожа за лице маската правете ја барем еднаш неделно.

Популарно