ФОТО: Ова е новата победничка на Мис на свет 2018

Мексиканката Ванеса Понсе де Леон (26) е избрана за Мис на светот за 2018 година. На новата Мис на светот круната и ја предаде минатогодишната победничка, Индијката Мануши Чилар.

За прва придружничка е избрана претставничката на Тајланд, а за втора убавицата од Уганда.

На изборот за Мис на светот, одржан во градот Санја во Кина, учествуваа 118 кандидатки.

Вера Мештеровиќ раскажува за авантурите во Индија

„Во Индија протестираа дека требаше да се појавиме во костими за капење“, раскажува некогашната Мис на Макеоднија и една од најубавите жени во нашата земја, Вера Мештеровиќ за Чекинг, Точка.

Сите ние имаме патувања, на кои колку време и да помине сакаме да се навраќаме и да раскажуваме, да ги оживуваме спомените, затоа што ги сметаме за незаборавни. А Индија, сама по себе е повеќе од патување, филозофија на животот. Овојпат, со Мештеровиќ патувате токму таму.

Професионално беше во Индија или во сопствена режија?

- Ја посетив Индија по повод моето учество на Мис на светот во 1996 година.

Како се вика онаа традиционална нивна облека?

-Тоа е една колоритна земја. Многу разнолика. Многубројна со жители. Се уште многу од нив ја почитуваат традицијата и се облечени во нивната облека САРИ, барем кога станува збор за жените и носат точки на челото. Имаат и модифицирана облека, но пак наликува на традиционалната, а има и од оние кои се облекуваат како во западните земји.

Имаат ли ритуал за пречек на гости?

- Кога одите во Индија ве пречекуваат топло со Namaste зборот. Ви ставаат венец од цвеќе околу врат и црвена точка на челото.

Успеа ли да видиш нешто од туристичките атракции со оглед обврските таму?

- Го посетив Bangalire, New Delhi и Сејшелските острови кои не се опишуваат со зборови треба да се доживее. Рај. Нивните храмови кои се уникатни.

Конзервативни се, иако е неблагодарно да се генерализира?

- Индија има своја религија, култура, начин на однесување и патријархален однос. Многу е значајно семејството и цврсто се негуваат врските. Има и раскош и сиромаштија. Големи класни разлики. Не се мешаат . Едни зборуваат англиски , бидејќи биле англиска колонија, други живеат во касти. Барем јас кога бев сега незнам .

Како реагираа кога требаше како манекенки да се соблечете по костим за капење?

- Имаше феминистки кои протестираа да не излегуваме по костими.

Вкусна е храната за наши критериуми, иако е дискутабилно?

- Храната која ја јадат изобилува со зачини и специфичен вкус, различен начин на подготовка. Најмногу ми се допадна пилешко во кари со зеленчук и пржено тесто полнето со зеленчук и благо. Нивно свето животно е крават и не јадат говедско ја слават.

Како се снајде во нивниот сообраќај?

- Во собраќајот нема посебни правила, можеш да возиш во кој правец сакаш, но тие одлично се снаоѓаат. Јас не возев , па не ми сметаше. Имаат специфични такси, како кочија со мотор.

Како се снаоѓаат слоновите во сообраќајот?

- Слонови гледав секој ден. Тие се дел од сообраќајот. Чекаат на семафор и тоа ми беше најинтересната глетка.

Што понесе како сувенир?

- Најразлични специфични сувенири и САРИ секако.

Човечки совет ако некој посака да ја посети Индија после интервјуто?

-Треба да се примат вакцини за маларија.

Позната блогерка открива зошто е важно да ја менувате течната пудра на секои два месеци

Нашиот целокупен организам, при честа консумација на исти производи, може да се навикне на нив и да создаде имунитет.

Ништо поинаку не е ниту со бјути производите кои ги користиме. Познатата блогерка Камила Коељо, чиј Инстаграм профил брои преку седум милиони следачи, во интервју за магазинот „Elle“, ги открила своите мали бјути тајни, а меѓу нив дала одговор и на прашањето зошто не користи иста течна пудра подолго од два месеци.

„Важно е често да ја менувате течната пудра. И тоа не само неа, туку и производите за нега на кожата, косата и сè на што вашиот организам може да се навикне. Кога правите промена, ја изненадувате вашата коа со производ со кој не е запознаена и го добивате посакуваниот ефект, кој производот го ветува“, рекла Камила.

Тоа што го истакнала е фактот дека секогаш можете да се вратите на вашиот омилен производ, откако ќе помине период од два месеци, бидејќи дотогаш кожата ќе „заборави“ дека сте го користеле.

Популарно