Како да препознаете генетски модифицирана храна во продавниците и на пазарите?

Засега нема вистински начин и универзално решение туку треба да се потпреме на својот здрав разум, логика и инстинкт, како и на сопственото истражување за добавувачите на суровини, производителите на храна и информирањето преку медиумите.

946923_654881604525903_1427829037_n

Принципи:

ГМО храната е поубава, округла, посјајна, со изедначена големина, сјајна боја без модрици и оштетувања, без лузни и знаци на расипување. Во природа не сме сите исти. Некој е повисок, некој понизок, некој крупен, а некој слаб. Истото важи и за природното овошје и зеленчук. Купувајте неправилно овошје и зеленчук, така да се каже, со грд изглед. Гледајте овошјето и зеленчукот да биде со различни бои, големини и форми. Ништо нема да му недостига ако е малку удрено и да покажува знаци дека е навистина живо т.е. да се расипува. На полицита каде што има такво овошје и зеленчук, големи се шансите да не се ГМО.

Купувајте од селаните кои сами ги одгледуваат производите и употребете ги горенаведените совети. И селаните сејат ГМО незнаејќи и ги хранат домашните животни со ГМО производи (најчесто пченка). Месото од такви животни, во принцип, би требало да изгледа исто како и кај нормалните, но сепак обратете внимание на изгледот на црниот дроб и бубрезите. Ако ви делуваат болно, подобро да се откажете од купување бидејќи тие животни можеби се хранети со ГМО сточна храна. Се знае што е болен, а што здрав изглед. Болното е бледо, сиво, жолто со оштетувања и израстоци кои не делуваат нормално. Здраво е розевото и црвено месо.

Занемарејте го убавото пакување. Профитабилноста на ГМО растенијата, овошјето и зеленчукот им овозможува на производителите на потрошат пари на убавите пакувања.

Информирајте се на интернет за земјите кои одгледуваат ГМО. Доколку нешто е со потекло од земјата која вовела ГМО, најверојатно е и ГМО: Бидете посебно внимателни. Следете ги вестите во земјите кои забрануваат увоз на ГМО како Франција, Унгарија. Така, барем, донекаде ќе сте сигурни дека производот не е ГМО. Истото важи и за земјите кои се најголеми производители на ГМО производи – САД, Аргентина, Бразил, Кина и Индија која произведува ГМ памук.

Обидете се да исфрлете сè што има најголеми шанси да биде ГМО. Тоа е најчесто месо од животни кои се хранат со ГМО храна, како и популарните грицки, чипсови и слично затоа што на големите компании им одговара суровината да биде со изедначена големина.

Работниците во Монсанто не ја јадат храната која ја одгледуваат, лекарите кои ги вакцинираат туѓите деца, не се вакцинираат себе, ни своите деца. Внимавајте во продавниците. ГМ храната е најевтина, а здравата храна по правило е поскапа. Старото правило кое го чува здравјето е исхрана со сезонско овошје и зеленчук. Ако во продавниците видете овошје или зеленчук на кое не му е време, тоа е најчесто увозно (обратете внимание на земјата на потекло) или е одгледано во пластеници со употреба на сите био-технологии, забразувачи на раст и пестициди.

92% од сојата на светот е ГМО! Според податоците на ISAAA (Меѓународна служба за набавка на земјоделсо-биотехнолошка документација), како и според податоците од Европската Унија, од 2007 година, кога светското производство на соја било 58,6% генетски модифицирано (ГМО), преку 2010 год., кога тоа било 80% до денес – ГМО сојата е 92% од светското производство на оваа житарка. Мали се шансите баш вие да налетате на тие 8% соја која не е генетски модифицирана (ГМО).

Во што поголема мера поддржете ги малите производители и земјоделци кои сами ја одгледуваат и продаваат храната, но секогаш гледајте какви се производите и применете го правилото од првиот пасус.

Во врска со ГМО памукот, симптомите на моргелонс заболувања, масовно се забележани кај кинеските работници, честопати и кај децата кои работат со ГМО памук. Кина, заедно со Америка, Аргентина, Бразил и Индија. Во допир со таков памук може да се дојде купувајќи кинеска роба, постелнина, ткаенини, играчки, па и облека од прочуените марки чии производи се изработуваат во Кина.

Здравје.мк

Дожд денеска, па се до...

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА

Променливо облачно со слаб повремен дожд во западните и особено во источните делови од земјата. Т-мин. од 6 до 14 а т-макс. 16 до 24 степени.

Во Скопје променливо облачно со услови за слаб повремен дожд. Ќе дува слаб северозападен ветер. Температурата ќе е во интервал од 12 до 22 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

До петок ќе преовладува променливо облачно и свежо со локални врнежи од дожд. Од среда кон четврток врнежите ќе се почести на југот и најинтензивни на југоистокот од земјата. Од четврток температурите ќе се повторно пониски за неколку степени.

За време на викендот се очекува претежно стабилно и малку потопло време.

„Водев љубов со сестра ми“- Потресна исповед од која на сите им се згади животот

Со писмото кое неодамна го објави еден 20-годишник од Британија, јавноста ја остави во шок откако признал дека имал секс со својата сестра и дека е заљубен во неа.

 Тој во своето писмо навел дека има 20 години, а неговата сестра 17. Тој на почетокот од своето писмо ја опишал тешката семејна ситуација во која пораснал и дека тој и неговата сестра имаат заедничка мајка но не и заеднички татко. 

Навел исто така дека кога пораснал се отселил од куќата и му било многу криво што ја оставил мајка му која сега има 38 години и е во врска со 21-годишник.

- Мојата сестра дојде пред неколку месеци кај мене и ме праша дали може да остане. Ми рече дека и е ужасно дома и дека новото момче на мама е речиси нејзини врсник и дека не сака да биде со нив, како и дека тој чудно ја гледа. Морав да кажам да.

- Една ноќ испивме само неколку пијалоци. Таа почна да плаче и зборуваше дека го мрази својот живот И дадов рака, потоа се бакнавме и имавме секс најнормално како да не бевме брат и сестра. Сега сме шест месеци во врска, таа сака да го напуштиме градот и да купиме куќа некаде на друго место и да имаме дееца, но знам дека нема да можеме.

- Еден од моите пријатели ја пронјаде нејзината слика во мојот телефон, речиси без облека , но се виде нејзиното лице, така да јас негирав дека тоа е таа, но знам дека си играм со оган, вака ја опишал својата мака ова момче.

По ова писмо следеле жестоки коментари од згрозени читатели од секаде на светот. 

(ВИДЕО/ФОТО) Сашка Каран сосема гола: Учесничката во „Задруга“ покажа со што располага!

Сашка Каран  пред девет години се фотографирала гола за да го покаже своето тело на пошироката јавност.

Очигледно, учесничката во реалното шоу  „Задруга“ немла проблем да ги открие своите интимни делови, па кога била на врвот на популарноста ангажирала професионален фотограф за да и направи  секси фотосесија.

Пред фотообјективот таа позирала сосема гола, па во Фотошоп, и ставиле шарени пеперутки преку нејзините интимни делови  за да и ги покријат. Вториот сет е направен во бањата, каде што Сашка има само црна шамија околу половината за да и ја покрие интимата. Факт е дека Саша била навистина секс-бомба пред да се повлече од јавната сцена.

За да се фотографира гола, фолкерката барала дозвола од  сопругот Александар Газивода, кој открива дека пејачката неколку години подоцна се покајала заради тој потег.

„Јас не и направив на Сашка проблем кога таа одлучи провокативно да се фотографира. Ја разбирам таа страна на нејзиниот бизнис. Таа е убава жена и така треба да се појави. Не гледам ништо лошо во тоа. Фотографиите се уметнички, не изгледа вулгарно на нив. Сепак, Сашка се покаја. Често вели: „Да бев попаметна, ќе се уновчев од тоа. Подобро да се сликав за некој машки магазин. Но, никој не ме присили да го сторам тоа“

„Талентирана“  актерка

Гидра ја пипкаше Сашка за градите

Во 1983 година, Каран имала и мала епизодна улога во најпопуларната домашна серија “Жикина династија”. Нејзина задача била да се појави како модел во костим за капење на местото на настанот со покојниот Гидра Бојаниќ. Во таа сцената каде што Жика Павловиќ и неговиот пријател Милан Тодоровиќ упаѓаат на модната ревија, Сашка им  приоѓа и ги моли да и го заврзат горниот дел од костими за капење.

Жика, наместо да и го заврзе, намерно ја одврзува и градникот од костимот паѓа надоле а Сашка ги покажува бујните гради. Жика го користи тој момент за да ја испофаќа, а потоа Каран излегува на модната писта.

Популарно