ВИДЕО: Сузана доби отказ, затоа што на работа изела 2 кришки пршута – Одлуката на судот ГО ШОКИРАШЕ ЦЕЛ БАЛКАН!

Продавачката која добила отказ во Задар поради две кришки пршута стана симбол на работничкиот отпор во Задр, а и пошироко. За неа денеска пишуваат сите медиуми во регионот.

Поради нејзината борба со ветерниците утрово во градот и се протестираше. Сузана Шешо (44) признава дека зела две кришки пршута, но не верува дека поради тоа грубо ја нарушува довербата кон работодавците ниту дека поради тоа требало да добие отказ.

„Да, земав пар кришка салама пред крајот на работното време околу 19 часот затоа што тогаш работевме до 21 часот. Само за момент да го загреам желудникот за да можам да продолжам со работата“, раскажува Сузана Шешо за РТЛ Денес.

Иако тој ден веќе имала пауза за ручек, надзорните камери ја снимиле и по 15 дена добила отаз затоа што ја конзумирала храната на работодавците без одобрение.

Сузана ја започна својата правна битка откако по судски налог е вратена на работа.  Судот во Жупа во Задр ја уважи жалбата на трговскио ланец и процесот е вратен на почеток. Сега повторно нема работа и уште мора да ги плати и судските трошоци.

„Оптимистична сум. Па дури и ако изгубам повторно, јас ќе бидам победник. Затоа што не се борам само за себе. се борам за сите рабоници во Република Хрватска, а особено во трговскиот сектор. Таму сум веќе 15 години и знам дека се што се случило и кој мобинг го трпеа работниците“, додаде таа.

Вучиќ: За 40 години нема да имаме ниту држава ниту народ

Србија има многу сериозен проблем со депопулацијата и ако продолжат вакви трендови за четири децении ќе има околу 3 милиони жители помалку, што може да доведе до губење на нејзиниот демографски, економски и политички потенцијал, порача српскиот претседател Александар Вучиќ.

Според него, Србија за последен пат имала помалку од седум милиони жители во 1966 година.

– За 40 година нема да имаме ниту држава ниту народ- рекол Вучиќ.

Ако продолжи трендот на негативен прираст на жителите, проценките се дека во 2060 година Србија ќе има меѓе 3,9 и 5,5 милиони жители во однос на сегашните седум милиони.

– За тоа нема да ни биде виновен никој, ни Америка ни ЕУ, никој освен нас самите- рекол Вучиќ, спред кого до 2060 година би можело да има 1,6 милиони пензионери, колку ги има и сега.

За таа цел Вучиќ промовираше програма која треба да го зголеми наталитетот во Србија.

– Родителите во Србија ќе добијат еднократна помош од 100.000 динари за своето прво дете во иднина, за второто 10.000 динари месечно за две години, за трето дете 12.000 евра за десет години, а за четврто 18.000 евра за период од десет години- изјави Вучиќ.

И го запалил автомобилот на шефицата бидејќи му ја променила смената

И го запалил автомобилот на шефицата бидејќи му ја променила смената

Маж (31) од околината на Мерошина, Србија во ноќта на 16 март го запалил автомобилот на 32-годишна жена која му е шефица во позната странска фирма во Ниш.

Против мажот полицијата поднела кривична пријава, бидејќи го запалил автомобилот „сеат ибица“ на шефицата.

Сторителот вднаш избегал, но само неколку часа подоцна бил идентификуван. Прво негирал, а подоцна признал што направил.

Мотивите се пореметени односи помеѓу двајцата бидејќи често имале несогласувања на работа. Наводно, после караница шефицата на вработениот му ја сменила смената, па се одлучил на ваквиот чекор.

Коѕијас добил писмо со куршум за прашањето за името

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас повторно добил заканувачко писмо и куршум за прашањето за името и преговорите што се во тек, објави весникот „Та неа“, пренесува МИА.

Весникот пишува оти на почетокот од неделава во грчкото Министерството за надворешни работи пристигнал куршум завиткан во писмо адресиран до Коѕијас, но дека не е целосно познато што точно се случило и дали функционирала или не безбедносната мрежа во Министерството за откривање на сомнителни писма и пратки.

Куршумот, заедно со дописот биле веднаш испратени до полицијата за да се направи истрага и да се открие испраќачот.

Според досегашните најави Коѕијас следната недела треба да допатува во Скопје на средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров

Популарно