Зимата ја зеде првата човечка жртва во Србија, нови жртви во Полска

56 годишен жител на градот Врање е првата жртва од студот во Србија оваа зимска сезона. Полицијата соопшти дека смрзнатото тело на 55 годишниот Бадем Алијевиќ било октриено на улица. Поради снегот и екстремно ниските температури во десет општини, во централниот и јужниот дел на земјата , прогласена е вонредна состојба. . Во Полска се регистрирани 10 нови жртви од премрзнување, со што бројот на починати од студ во последниве два месеца се искачи на 65. Студот ги однесе првите човечки животи и во Чешка и во Словачка. Чешките власти соопштија за 6 а словачките за 4 жртви.

(ФОТО) Вака изгледа човекот кој утринава го уби целото свое семејство

77-годишниот Божидар Д. утринава во селото Бариќ направи крвав масакр која си го уби цело семејство. Пензионерот ги уби сопругата, синот, шурата, а ја рани и снаата.

Иако прво според неофицијални податоци, медиумите во Србија пишуваа дека страшниот злочин се случил поради кавга околу ТВ антена, сепак вистината е сосема поинаква. Српскиот Курир дознава дека кавгата која била мотив за трикратното убиство и самоубиство почнала поради тоа што тој сакал куќата да му ја остави на внукот, но се противеле неговиот син и снаа.

Србинка силувана од 300 НАТО војници, 20.000 православни жени злоупотребувани

Воениот полковник Славко Никиќ, поранешен српски известувач и активен учесник во војната на Космет, ги потврди приказните за киднапираните, силуваните и многу често продадените жени во бело робје.

Киднапирањето на жените кои се продадени преку трговија со луѓе или се користат во секс- индустријата, се само една од низата трагедии која му се случи на српскиот народ во Космет.

Според податоците од хуманитарните организации, се проценува дека за време на војната во Косово, силувани биле околу 20.000 жени.

Прв јавен доказ за киднапирање на жени за користење во секс- индустријата, е пронајден во март 2001 година, со случајот на Ела Милутиновиќ, 20- годишна ученичка од белградската медицинска школа, која била киднапирана во 2000 година. Таа била претворена се секс робинка, која бтаа година била силувана од 300 НАТО војници. Во 2001 година таа успеала да избега и се обратила кај органите на правдата. Случајот завршил со казнување на четворица помали престапници.

Случаеви како Ела има многу, но имињата на тие жени, поради нивна безбедност не се објавени. Во Приштина и ден денес постои објект кој Кфор го штити, а во кој се случувале силувања, односно принудна проституција на православните девојки, но многу почесто и продавање на жените во бело робје.

ЕУФОР: Дали на Блаканот ќе има војна?

Командантот на Силите на Европската унија (ЕУФОР), генерал-мајорот Антон Валднер смета дека во Босна и Херцеговина или во соседството нема да има војна.

– Оваа земја, со огромна меѓународна поддршка, веќе две децении ги одржува мирот и стабилноста. Не гледам какви било индикации дека тоа ќе се промени. Не гледам дека каква било војна ќе се случи тука или во соседството. Факт е дека тука нема конфликти за територијата со соседите, изјави Валднер во интервју за „Дневни аваз“.

Командантот на ЕУФОР ја коментираше изјавата на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер за „Фајненшел тајмс“, каде спомена можна војна на Балканот и во БиХ.

Валднер смета дека е факт оти Вооружените сили на Босна и Херцеговина (ОСБиХ) се „една успешна приказна и дека успеале да ги соединат припадниците на сите народи да носат иста униформа“.

– Моето мислење е дека реформите во секторот на безбедноста се еден голем успех што е постигнат тука. Гледајќи одовде, не го гледам истото што и Јункер, истакна Валднер.

„Дневни аваз“ потсетува дека Валднер ја вознемири јавноста со најавата дека „нема да се двоуми да ги повика резервните сили во случај да биде потребно“.

– Додека се подготвував за оваа функција, увидов дека дошло до значително намалување на бројот на силите во однос на почетниот состав на Силите за стабилизација на БиХ (СФОР). Имаме ограничен број на луѓе, а мандатот се уште, помалку или повеќе, е ист. Имено, ако во одредени ситуации сакаме да регираме, треба да ги повикаме резервните сили. Во нашите планови постојат неколку чекори за зајакнување на ЕУФОР, нагласи Валднер, додавајќи дека таа изјава ја дал со цел да потсети на тоа, а не да упати некоја одредена закана.

Тој наведе дека нема потреба од покажување на „мускулите“ со користење на воена сила.<

Популарно