ФОТО: Целиот град е сместен под земја

Во средината на Јужноавстралиската пустина, каде температурата достигнува и до 51 степени целзиусови, се наоѓа гратчето Кубер Педи, каде жителите за да ги избегнат неподносливите горештини, живеат подземја.

Гратчето е познато по најголемиот рудник за опал кој тука се ископувал. Кубер Педи е основан во раните години на 20 век и е познат како главен град на опалот во светот.

Oџаците на куќите излегуваат од песокот во пустината, а наоколу има знаци со предупредување дека постојат отворени дупки.

Според извештај од 2016 година, од ова австралиско гратче доаѓа дури 70% од светските резерви на опал.

Покрај екстремно високите температури во текот на денот, ноќите пак се екстремно ладни. Поради тоа живеењето под земја било единствен начин за да се опстане тука. Идејата за таков начин на живот дошла од австралиските војници кои се враќале од Западниот фронт после Првата светска војна.

Интересно е тоа што во ова гратче има изградено српска православна црква, која исто така се наоѓа под земја.

Во денешно време гратчето е топ туристичка дестинација, па луѓе од целиот свет доаѓаат да го посетат. Во Кубер Педи има подземни хотели и други сместувалишта.

Исто така, ова гратче е примамливо и за филмската индустрија, па така тука е сниман легендарниот дел на филмот “Лудиот Макс” каде главната улога ја толкува Мел Гибсон.

ВИДЕО: Може да испука 680 куршуми пред да се запали

На интернет страницата на рускиот производител „Калашњиков“ е објавена видео снимка од тестирањето на автоматската пушка од најнова генерација „АК-12“ на која ѝ се тестира цврстината со пукање без прекин.

За време на тестирањето се пукаше практично без престанување – а лицето кое ја тестираше пушката на „Калашњиков“ забележа дека после 480 испукани куршуми, пушката започнува да чади и да се топи пластиката.

Цевката на пушката се распадна на делови после испукани дури 680 куршуми. Во текот на тестирањата, оваа нова руска пушка ја надминала нормата на Министерството за одбрана за повеќе од три пати. Според резултатите „АК-12“ успеала да ја надмине „АК-74М“ за речиси 100 куршуми. 

Новата пушка „АК-12“, како и „АК-15“ на рускиот производител „Калашњиков“ ќе биде дел од вооружувањето на „војникот на иднината“ наречен „Ратник“.

ВИДЕО: 600 жени бараат мажи за да им ги задоволат потребите

Ноива де Кордеиро е село во јужниот дел на Бразил, во кое живеат само осамени жени, кои имаат потреба од мажи.

Обично девојките го напуштаат селото кога ќе стана полнолетните а мажите кои работат во околните градови навраќаат само за викендите. Поради недостаток на мажи младите жени упатиле апел, повикувајќи дека сите сакаат да се преселат во нивното село доволно мажи кои ќе ги задоволат нивните потреби.

Во селото живеат околу 600 жени, повеќето на возраст меѓу 20 и 35 години, а локалните мажи од околните градови ги опишуваат како “дами со импресивна убавина”. Сепак овие убавици нема со кого да склучат брак. Таму единствените мажи се или во брак, или нивни роднини. “Сите сме од една крв, поради што одамна не сум бакнала маж”, вели 23-годишната Нина.

Затоа девојките решиле да ги повикаат сите заинтересираните ергени да заживеат во нивното село. Но многу претставници на посилниот пол се плашат да отидат на место каде што владеат женски правила. “Живееме во хармонија. Кога нема мажи, сме многу помирни, бидејќи се обидуваме да разрешиме секој конфликт со заедничка согласност”, раскажува 49-годишната Росана.

“Но сонувам да се заљубам. Сакаме да го продолжам животот тука, а не да го напуштам селото, за да се најде маж. За тоа бараме мажи кои се подготвени да го остават нивниот живот и да станат дел од нашиот”, додаде Нина.

ВИДЕО: Пронајден најстариот бисер на островот Марава

Министерството за култура и туризам на Абу Даби објави дека го откри најстариот познат природен бисер на светот при ископување на островот Марава, во главниот град на Обединетите Арапски Емирати.

Бисерот е откриен помеѓу рушевините на населбата од камено време, пренесува Deutsche Welle.

Бисерот е стар најмалку 8.000 години, што е доказ дека трговијата на бисерите постоела барем од времето на неолитот.

Истражувачите сугерираа дека тогашните луѓе тргувале со грнчарство и друга стока во Месопотамија, древната цивилизација која ги опфаќа денешните делови на Сирија, Ирак и Иран.

Во текот на 19. век и почетокот на 20. век Обединетите Арапските Емирати биле под контрола на различни колонијални сили, трговијата на бисерите беше главен фактор за развој на економијата на тие подрачја.

Бисерот ќе биде изложен во Лувр во Абу Даби.

Популарно