Чернобил станува туристичка дестинација

Од страна на претседателот на Украина, Володимир Зеленски вчера беше потпишан декрет со кој се укинуваат претходните забрани за посета на чернобилската „зона на исклучување“ околу местото на катастрофата на нуклеарниот реактор во 1986 година и ќе се создаде „зелен коридор“ за туристите.

Зеленски изјави дека „ Треба да го покажеме Чернобил на светот: на научниците, експертите за животна средина, историчарите и туристите“.

Тој додаде дека денеска потпишал декрет „кој ќе го отвори процесот за трансформирање на зоната на исклучување во една од новите точки на раст во Украина“.

– Пред се, ние ќе создадеме зелен коридор за туристите и ќе ги отстраниме предусловите за корупција, истакна Зеленски.

Според него, Чернобил, кој стана изненадувачки популарна туристичка дестинација, е голем извор на корупција.

Зеленски вети дека Чернобил наскоро ќе стане научно и туристичко место, кое ќе биде „симбол на новата слобода во Украина – без корупција и ноторни забрани, но со инвестиции и иднина“.

Свинг--то ми го спаси бракот

Звездата на сериите HBO „Силициумска долина“, Thomas Steven Middleditch, отворено зборуваше за нивната врска со сопругата, нивниот брак и за она што го одржува во живот нивниот брачен живот.

37-годишниот актер зборуваше отворено за неговиот свингерски животен стил и неговиот брак со дизајнерката на костуми Моли Гејтс во интервју за Плејбој.

„Не знам колку можам да кажам затоа што не сакам жена ми да се лути на мене“, рече ток. „Дури откако се оженив, ми се допадна: „Моли извини ама мора да бидеме модерни, и реков“, откри актерот.

Тој вели дека неговата сопруга не го отфрлила предлогот веднаш, но била подготвена за „преговори“. Не само што успеаја да постигнат договор, туку актерот, кој годинава го видовме  во „Годзила 2 и „Крал на зверовите“, вели дека тоа  му го спасило нивниот брак.

„Да бидам искрен,  свингерирањето ни го спаси нашиот брак“, рече актерот. „Патем, терминот свингерирање е старомоден, сега се нарекува„ дел од животниот стил ““, додаде тој.

Открил дека свингерирање е нешто кон кое се стремел  . „Јас тајно се сметам за перверзен, но тоа не е тоа“, рече тој. „Само тоа е. Јас сакам секс“.

Бракот со 32-годишната Гејтс не го промени тоа, додаде тој. „Отсекогаш мислев дека сум романтичар и дека кога ќе се за заљубам ќе исчезне тоа чуство, и да  така беше за неколку години. 

"Но, тоа е дел од мене. Ако е дел од твоето битие и ти се чини важни, најди начин да го истражиш, затоа што притискањето е болно", додаде актерот.

Двојката има свои правила, така тие функционираат како едно. "Тоа е постојана состојба на управување и комуникација, до тој степен што треба да застанеме. Јас сум гас, а таа е кочница. 

Двојката инаку влез во брачните води во 2015 година, по три години забавување.

Бавни коњи и брзи жени му земале се

 Фабијан О’Нил е славен уругвајски фудбалер Фабијан, тој е роден во градчето Пасо де лос Торос во областа Такуарембо во Уругвај. 

О’Нил својата професионална кариера ја започнал во Национал во Првата лига во Уругвај, а во првиот тим бил во периодот од 1992 до 1995 година. Во 1996 година потпишал договор со Каљари каде останал до 2000 година, кога преминал во Јувентус. Во јануари 2002 година преминал во Перуџа, за на крај да се врати во Каљари кој тогаш бил во Серија Б.

По пензионирањето О’Нил се вратил во Уругвај каде одгледувал домашни животни во фарма. Меѓутоа, во јануари 2003 година одлучил да се врати на фудбалот , па повторно потпишал со Национал. Но, за уругвајскиот прволигаш настапил само пет пати.

“Кога потпишав за Јувентус, од идолите во екипата се претворив во најлош играч, бидејќи околу мене имаше феномени како што е Зидан. Само поради него сега навивам за Реал Мадрид”, вели тој.

“Веќе немам ништо. Потрошив 14 милиони, но кој е крив? Криви се спорите коњи и брзите жени”, завршува О’Нил.

Видео: Кој е Јапонецот што ја „мерка“ атрактивната фолк пејачка?

 Јори Јошида после средбата со Новак Ѓоковиќ стана  познат шиум светот, сега ја откри неговата омилена песна.

Сите веќе знаат дека на овој Јапонец тениски идол му е Ноле, поради тој од Јапонија се реселил во Србија за да го запозне во живо, но судбината сакала поинаку, тие се сретнаа во неговото родно Токио.

Јори на Инстаграм поставои виедо на кое ја пее неговата омилена песна додека се вози во автомобил.

„Само лиомунада…. цоколада“ пее јапонецот, а под видеото се огласи и пејачката Милица Тодоровиќ и напиша „Браво“, а тој и врати:

„Мојот пријател од Србија ми ја пушти оваа невреројатна песна“ напишал Јори.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🇯🇵Focus🇷🇸

A post shared by iori yoshida 吉田伊織 (@iori_legend) on

Популарно