Писмо од девојка еден ден пред да почине од рак

На моменти сме незадоволни од животот. Коцките во љубовта, работата и финансиите никогаш не ни се во совршен ред. Но, треба да се освестиме и да ја промениме перспективата. Што сè имаме, наместо што сè немаме.

Холи Бучер, 27-годишна девојка од Австралија напиша трогателно писмо ден пред да почине од рак.Таа имала Јуингов сарком, ретка форма на рак, која најчесто ги погодува младите лица.

Холи напиша отворено писмо за сите работи што ги научила за време на оваа тешка битка:

„Чудно е да сфатиш и прифатиш дека на само 26 години си осуден на смрт. Тоа е една од оние работи што ги игнорираш. Деновите минуваат, а ти само се надеваш дека ќе продолжат да доаѓаат, сè додека неочекуваното не се случи. Секогаш се замислував како ќе остарам, со брчки и сива коса, најверојатно предизвикана од убавото семејство со многу деца, кое планирав да го изградам со љубовта на мојот живот. Го сакам тоа толку многу што боли.Тоа е животот, кршлив, скапоцен и непредвидлив и секој ден е подарок, а не дадено право.

Сега имам 27 години. Не сакам да си одам. Го сакам мојот живот. Среќна сум. Им го должам тоа на моите сакани. Но, контролата не е во мои раце. Не започнав да ја пишувам оваа белешка „Пред да умрам“ за да започнете да се плашите од смртта, ми се допаѓа фактот што ја игнорираме нејзината неизбежност. Освен кога сакам да зборувам за неа и се третира како табу тема, која никогаш нема да му се случи на никој од нас... 

Тоа ми е малку тешко. Само сакам луѓето да престанат да се грижат за малите, безначајни стресови во животот и да се обидат да запомнат дека сите ја имаме истата судбина после сè, па треба да направите сè што можете за да го направите вашето време вредно и прекрасно, без глупости.

Во последниве месеци имав многу време да размислувам за животот. Се разбира, среде ноќ е кога овие обични работи ми доаѓаат во главата најчесто.Во миговите кога цимолите за смешни работи, само помислете дека постои некој кој се соочува со реални проблеми. Бидете благодарни за минорноста на вашите проблеми и надминете ги. Во ред е свесноста дека нешто ве нервира, но обидете се да не го носите наоколу и негативно да влијаете врз другите луѓе.Откако ќе го сторите тоа, излезете и земете голем здив свеж воздух длабоко во белите дробови, погледнете колку е убаво синото небо и колку се зелени дрвјата. Сè е толку убаво. Помислете само колку сте среќни што сте способни да го правите тоа – да дишете.

Можеби ќе бидете заглавени во лош сообраќај денес или лошо спиевте затоа што вашите убави бебиња ве држеа будни или фризерката ви ја потстрижа косата прекусо. Вашите нови вештачки нокти можеби пукнаа, градите ви се премали или имате целулит на задникот и сало на стомакот.Дозволете им на сите тие глупости да заминат... Се колнам дека нема да размислувате за тие работи кога ќе биде ваш ред за да си заминете. Сето тоа е толку безначајно кога ќе го погледнете животот во целина. 

Гледам како телото ми пропаѓа пред моите очи и не можам да сторам ништо во врска со тоа и посакувам да можев да имам барем уште еден роденден или Божиќ со моето семејство или само уште еден ден со моето момче и кучето. Само уште еден.

Слушам како луѓе се жалат колку им е ужасна работата или колку им е тешко да вежбаат. Бидете благодарни што физички сте способни да го правите тоа. Работењето и вежбањето може ви изгледаат како тривијални работи... сè додека вашето тело не ве спречи да ги правите.Се обидов да водам здрав живот, всушност тоа можеби беше мојата најголема страст. Ценете го вашето добро здравје и функционално тело, дури и ако не е во идеална големина. Грижете се за него и сфатете колку е прекрасно. Движете се и јадете здрава храна, но не се опседнувајте со тоа.

Запомнете дека има повеќе аспекти на доброто здравје отколку само физичкото тело... Работете подеднакво напорно да ја пронајдете својата ментална, емоционална и духовна среќа исто така. Така ќе сфатите колку незначајна работа е совршеното портретирање на социјалните мрежи. Додека сме на темава, избришете го секој профил или страница што кога излегува на вашиот ѕид прави да се чувствувате лошо за себеси. Пријател или не... Бидете безмилосни за свое добро.Бидете благодарни за секој ден што немате болка и дури и за деновите кога не се чувствувате добро поради настинка, болка во грбот или изместен зглоб, прифатете го лошото и бидете благодарни што не е опасно по живот и ќе си замине.

Жалете се помалку луѓе! И помагајте си еден на друг повеќе.

Давaјте, давајте, давајте. Вистина е дека си посреќен кога правиш работи за другите, отколку кога правиш работи за себе. Посакувам да го правев тоа повеќе. Откако се разболев ги сретнав најпрекрасните луѓе и бев примател на најгрижливите зборови полни со љубов и поддршка од моето семејство, пријатели и странци. Повеќе од што би можела некогаш да вратам. Никогаш нема да го заборавам ова и засекогаш ќе им бидам благодарна на овие луѓе.

Чудна работа е да имаш пари за трошење на крајот.. кога умираш. Тоа не е време кога излегуваш и купуваш материјални работи кои вообичаено би ги купил, како што е нов фустан. Те прави да помислиш колку е глупаво што веруваме дека вреди да се трошат толку многу пари на нови алишта и предмети во животот. Купете ѝ нешто на вашата пријателка, наместо нов фустан на себеси, козметички препарат или накит за наредната свадба. Никој не се грижи ако ја носите истата работа двапати. Добро е чувството да подарувате. Изнесете ги саканите на оброк или уште подобро пригответе им вие. Сварете им кафе. Купете им цвеќе, масажа или свеќа и кажете им дека ги сакате кога ќе им го давате тоа.Ценете го времето на другите луѓе. Не дозволувајте им да чекаат затоа што сте лоши во организирањето на времето. Подгответе се порано и ценете го тоа што вашите пријатели сакаат да го минат нивното време со вас, а не да седат сами. Плус, ќе добиете поголема почит.

Годинава со моето семејство се согласивме да нема подароци, иако нашата елка изгледаше тажно и празно (речиси ќе пукнев на божиќната ноќ), беше толку убаво што луѓето немаа притисок да купуваат и труд беше вложен во пишување на убави картички еден за друг. Плус, замислете моето семејство да се трудеше да ми купи подарок, знаејќи дека ќе им остане ним.. чудно! Може ќе звучи чудно, но тие картички ми значеа многу повеќе од кој било импулсивно купен подарок. Подароците не се потребни за значаен Божиќ. Користете ги вашите пари за искуства... Или барем не ги испуштајте искуствата затоа што ги трошите сите ваши пари на материјални работи.Вложете напор да го направите тоа патување до плажа, кое го одложувате постојано. Ставете ги стапалата во водата и прстите во песокот. Навлажнете го лицето со солена вода. Излезете во природа.Обидете се само да уживате и да бидете присутни во моментите, наместо да ги ловите преку екранот на вашиот телефон. Животот не треба да се живее преку екран, ниту во правење на совршената фотографија... уживајте во конкретниот миг, луѓе! Престанете да го ловите за сите други.

Едно реторичко прашање. Дали вредат тие неколку часа што ги губите во правење на вашата коса и шминка секој ден или секоја ноќ пред излегување? Никогаш не го разбирав ова за жените.Станете некогаш рано и слушајте ги птиците додека ги гледате најубавите бои што ги прави сонцето додека изгрева. Слушајте музика... Навистина слушајте ја. Музиката е терапија. Старата е најдобра. Милувајте го вашето куче. Многу ќе ми недостасува тоа. Зборувајте со вашите пријатели. Спуштете го телефонот. Дали тие се добро? Патувајте ако имате желба, не патувајте ако немате. Работете за да живеете, не живејте за да работите. Правете ги работите што прават вашето срце да биде среќно. Јадете торта со нула грижа на совест. Кажувајте „не“ на работите, кои не сакате да ги правите.Не чувствувајте притисок да правите работи што другите мислат дека треба да се прават за среќен живот.. 

Можеби сакате медиокритетски живот и тоа е во ред. Кажете им на блиските дека ги сакате секој пат кога имате шанса и сакајте ги со сè што имате. Исто така, запомнете дека ако нешто ве прави мизерни имате моќ да го промените – во животот или љубовта или каде сакате. Имајте храброст да направите промени. Не знаете колку време имате на оваа земја, па не губете го чувствувајќи се мизерно. Знам дека тоа сите го велат постојано, но не може да биде поголема вистина. Како и да е, тоа е само совет од една млада девојка. Применете го или игнорирајте го, сеедно, не ми пречи!

Ах и една последна работа, ако можете сторете добрина за човештвото (и мене) и започнете редовно да донирате крв. Ќе направи да се чувствувате добро, плус ќе спасите животи. Сметам дека тоа е занемарено со оглед на тоа што секоја донација спасува 3 животи. Ова е огромно влијание кое секоја личност го има и процесот е навистина едноставен. Донацијата на крв живот значи за некого, огромен број ќесиња ми помогнаа да живеам уште една година – година за која ќе бидам засекогаш благодарна што ја минав на земјата со семејството, пријателите и кучето. Година во која ги имав некои од најдобрите мигови во мојот живот.

... Додека не се сретнеме повторно.“

Иако носите маска сепак има можност да се заразите со Ковид-19

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите во корпа за отпадоци штом дојдете дома и да си купите нова“, појаснила Натерсон.

Носењето заштитна маска е задолжително, но треба да се знае разликата помеѓу „било каква маска“ и носење заштитна маска која што е „сигурна и ефикасна“.

Постојат неколку знаци кои што укажуваат дека заштитната маска треба да ја замените или пак да ја исперете. Маската се раширила или пак има видливи дупчиња - тие се ефикасни во одбрана од заразата само доколку се „валидни“.

„Доколку маската има видливи дупчиња или пак некој дел од неа се раширил, таа повеќе не е употреблива и ја губи својата функција на заштита“, вели педијатарот Кара Натерсон.

„Целта на маската е да даде физичка бариера за да се оневозможи влегувањето на вирусот или доколку сте заразени да не може да го пренесете Ковид-19 на другите луѓе“, додала таа и порачала дека дупчињата на маската овозможуваат да продре Ковид-19 во вас.

Доколку сте допреле потенцијално контаминирана површина, како на пример корпа или количка во маркетите, квака на врата, а потоа сте ја допреле заштитната маска тогаш таа е контаминирана.

„Што почесто сте надвор или пак поминувате време во гужви, почесто треба да ја перете заштитната маска или пак едноставно да ја замените со нова“, појаснила Натерсон.

Сте се грижеле за заразена личност

Доколку член од вашето семејство или пак некоја друга ваша блиска личност за која што сте се грижеле, биле заразена со коронавирус, време е да ја исперете вашата маска или пак да ја фрлите и да си купите нова.

Според Центарот за контрола и превенција на болести, платнените маски треба да ги перете на највисока температура, а потоа да ја исушите пред наредно користење.

Фото: Битолчанец на едноставен начин обезбеди киcлopoд за сите пациенти во битолската болница

Досетлив битолчнаец на едноставен начин успеа да обезбеди кислород за сите пациенти во битолската клиничка болница.

Неговиот Фејсбук статус во целост го пренесуваме во продолжение:

“Имало и такви денови кога можеме да се пофалиме, а и да ја покажеме нашата солидарност и да побарам поддршка од сите вас лекари, медицински сестри, а и обични граѓани кои имате роднини или пријатели кои се медицински лица во другите градови низ Македонија. Еве за што се работи.

Знаеме дека најголем проблем за медицинските лица и за пациентите по болниците низ цела Македонија е снабдувањето на пациентите со кислородна поддршка.

Кога бев хоспитализиран на инфективно, деноноќно гледав како сестрите растрчани бараа места за пациенти на кои им треба кислород, а беше голем проблем да се најди слободен приклучок. Да објаснам.

Во секоја соба се инсталирани по два кислородни приклучоци, а се сместени по три или четири пациенти. Замислете да имаат потреба тројца пациенти од кислород, а веќе двата се зафатени.

Тој проблем со мојот чичко го решивме и сега цела инфективна болница имаат во секоја соба по четири маски за дишење. Како???

Откако ме отпуштија, по два дена го хоспитализираа мојот чичко со лош наод на бронхопневмонија и сатурација 84 и требаше веднаш да прима кислород. Го ставија во соба со двајца пациенти кои веќе користеа кислород. За него немаше, но рекоа дека ќе го преместат за скоро.

Јас испаничен го завртев цел град за да најдам боца со кислород, но не најдов. Кога бев на болница забележав дека сите кои користат кислород, не го користат цел капацитет од регулаторот, туку 90% од пациентите користеа 7 или 8 кислородни единици, а регулаторите беа до 16.

Така дојдов до идеја од еден регулатор со Т спојка која може да се набави во секој дуќан за автоделови, да направам да дишат двајца пациенти. Купив антибактериско црево, маска и спојка и му ги однесов на болница кај мојот чичко. Тој направи бајпас на уредот и го приспособи да можат двајцата со цимерот да го користат.

По два дена откако видовме дека успешно работи, ја исконтактирав директорката Билјана Гагачева која по полчас убедување ми дозволи да им комлетирам еден уред кој потоа го тестираа и успешно помина. Потоа ми се јави и ме замоли да направиме за цела болница.

Чичко ми, иако хоспитализиран, цел ден правеше адаптери и ја обезбедивме цела болница. По четири дена, синоќа, добив порака од директорката дека сите успешно работат и дека пациентите се обезбедени со кислород. Еве како тоа изгледа.

Старите велат лекот е петпари само треба да се најди. Ве молам сите кои имате пријатели и роднини медицински лица низ другите градови, споделете за да им помогнеме да се обезбедат и тие”.

markukule.mк

Д-Р ПАНОВСКИ: Прогнозата за 2.000 заболени може да се реализира веднаш, 500 починати дневно е апсолутно нереално!

Влегуваме во најкритичната фаза од пандемијата, кога бројот на новозаболени енормно расте, а застрашувачка е и бројката на починати. До кога ќе може здравствениот систем да го издржи притисокот од напливот на заразени и заболени пациенти?

Сега е на граница на издржливост во смисла на простор и опрема, но здравствениот кадар е исцрпен и дефицитарен. Кревети тешко се наоѓаат,  медицински персонал уште помалку. Мислам дека бројката е стабилизирана на 1.000-1.400 нови позитивни дневно веќе неколку недели. За жал, парадоксално, високиот број на починати е оној што ослободува кревети за новите случаи, па заедно со оздравените, кои сега се во се поголем број, бидејќи изминаа цел месец од кога имаме многу нови случаи, се надевам дека ќе го спасат системот од тотален крах.

На што се должи оваа состојба? На недоволно силен здравствен систем или на несовесни граѓани? Здравствените власти убедуваа дека со сегашните мерки, резултатот ќе биде видлив за две недели. Времето помина, а бројките се сè поголеми. Каде се греши?

Недисциплината е релативна работа. Имено, се смета дека дел од Европа, пред се В. Британија, Франција, Шпанија, Белгија, Италија и особено САД, тешко ја надминуваат кризата, пред се поради навиките на младите, па и повозрасните вработени, да не се откажат од своите секојдневни навики, било да е тоа рекреација, пиење кафе итн., односно не е толку недисциплина, туку феномен наречен  „функционална себичност“. По цена да се разболат, не се откажуваат од секојдневниот живот. Ранливите групи и нивната заштита не се нивна работа. По тоа овие земји драстично се разликуваат од Азија, пред се Далечниот исток, па дури и од Африканските земји. Дел од населението кај нас се однесува вака, дел се уште не верува во вирусот. Кај нас, во септември особено затаи контролата. Преполни автобуси, комбиња, свадби, концерти и журки, па имавме висок старт на почеток на вториот бран, па за само две недели бројот на нови случаи скокна од 200 на 1000.

Докажана е една мутација D614G, која овозможува поголема трансмисивност (преносливост) на вирусот, односно тој не е повирулентен (посмртоносен), туку полесно се шири. Сепак, главна причина за есенскиот бран, како и кај сите респираторни вируси, е студеното време. Луѓето се прибраа внатре, ги затворија прозорите, сакале, не сакале, мораа да го направат тоа и можноста за ширење се зголеми во просек за 20 пати. Имено, надвор, ветерот и огромниот волумен на воздух, го разредува вирусот. За инфекција со ковид-19 потребна е инфективна доза, или количина на вирусот, таа многу тешко се постигнува на отворено, тешко при отворени прозорци и проветрување, но лесно во затворени, непроветрени простории, во кои престојуваат многу луѓе. Да не го заборавиме и јавниот транспорт, во смисла на одење и враќање на луѓето на работа, носење на децата во градинки, училишта, спортски тренинзи итн.

Мерките што се донесоа беа благи, со приоритет да се заштити бизнисот, па изгледаа и нелогични, односно го иритираа населението, мене посебно. Работите се наопаку поставени. Се бараат задолжителни маски таму каде вирусот многу тешко или воопшто не се шири, на отворено, а не требаат маски каде што се шири, на пример во угостителски објекти. Се додека дисциплината на народот ја проценуваме според тоа колку луѓе излегле во парк, на кеј, или на Водно, на еден сончев ден и чист воздух и додека вниманието на полицијата е свртено таму, ефектот ќе биде нула. Надвор, кога сте сами, маската е непотребна, внатре во мал непроветрен простор, каде се зборува и се престојува со часови, ниту маските штитат потполно. Вирусот се шири таму каде што не го гледаме, каде што нема или е невозможна контролата, дома, на работа, во фабриките, во јавниот и приватниот транспорт, така да лично јас од мерките не очекував никакво намалување на бројот.

Може ли да се претпостави колкави би биле бројките на заразени и починати доколку вирусот продолжи со истава јачина? Во јавноста може да се прочита се и сешто, па дури и застрашувачки прогнози дека  ќе достигнеме бројка од по 2000 позитивни дневно и по 500 починати?

Бројката од 2.000 може да се постигне веднаш, само е потребно во еден ден да се направат 5.000 тестирања. Бројката од 500 починати дневно е апсолутно нереална. Никакви мерки да нема, таа бројка кај нас не би се постигнала. Се надевам дека нема да отиде никогаш над 50 дневно. Лично, не очекувам голем пораст, а по месец дена очекувам благо опаѓање на дневните бројки, континуирано во следните два месеци. Ова под услов да нема полициски час и подолги карантитни. Ако има такви силни рестриктивни мерки, тогаш за две недели бројот на нови случаи ќе се преполови, ќе се растовари здравствениот систем, ќе се намали бројот на смртни случаи, а ќе се продолжи траењето на пандемијата, бидејќи колективниот имунитет побавно ќе се создава.

Болниците низ државава се соочуваат со недостаток на медицински кадар, па оттаму идејата на Министерството за здравство да ангажира студенти кои би се вклучиле во лекувањето во тријажните центри. Каков е вашиот став по ова прашање, може ли тие со куса обука да одговорат на таков сериозен предизвик?

Секако дека можат ако се под надзор на специјалист и ако не се најдат во состојба сами да носат одлуки, туку само да помагаат. Прашањето е зошто само студенти ако има 250 невработени лекари пријавени на Завод за вработување, па и околу 1000 медицински сестри? Зошто не сите? Дали поради тоа што студентите ќе работат без пари, а невработените ќе треба да се вработат и да се платат?

Не знам кој ја измислил лудоста сумамедот да се дава во двојна доза?!

Реагиравте на терапијата што ја препишуваат на болните од ковид 19. Ако антибиотиците се препишуваат како бонбончиња, која терапија би била најефикасна? 

Не реагирав само за болните од ковид-19. Пред се реагирав на терапија или превентива кај здравите ковид-позитивни. Точно е дека немаме протоколи за лекување на ковид-19 на примарно ниво, а за болничко лекување велат дека има, но не се објавени. Давањето на лекови треба да има логика. Кај лесна вирусна инфекција не се даваат никакви лекови, кај поизразени симптоми се даваат аналгетици, антипиретици, витамини. Да го земеме на пример грипот, било сезонски или пандемиски. Само кај трудниците, постарите и хронично болните се препорачува „оселтамивир“ (тамифлу), антивирусен лек. Високата температура кај грипот трае три дена, ако не се спушти четвртиот ден, можеби не бил грип или е компликација од бактерии, односно пневмонија. За пневмонија, која се јавува по вирусна инфекција постои национален водич на веб-страницата на Министерството за здравство. Таа треба да се почитува и за оваа болест. Таму пишува како се препознава и како се третира пневмонија. Таму лек за лекување пневмонија дома е „амоксиклав“. Каков би бил на пример протокол за лекување на ковид-19 дома, кој требаше да го имаме пред пет-шест месеци, а да има логика? На пример таблети „фавипиравир“ кај ризични групи, постари, со коморбидитети. За вирусна инфекција или се остава организмот сам да ја совлада, кај здрави помлади лица, или првите денови се дава антивирусен лек каков што е „фавипиравирот“, кој е прифатен во 32 земји во светот и е релативно евтин, односно 50 до 100 пати поевтин од „ремдесивирот“, кој го набави нашата Влада една недела пред СЗО да го прогласи за безвреден. Антибиотик се дава само ако болеста помине во бактериска пневмонија, а тоа се случува кај 2-3 % од позитивните. Значи до сега би требало на 60000 позитивни, пневмонија да добиле 1200 до 1800 лица. Таа се докажува со преглед, рендген, лабораторија. Според тоа, антибиотик би требало да примат 1200 до 1800 лица, еве нека се даваат и кај сомнителни, нека бидат 5.000 лица. Но, ние само од 17 до 24 ноември имаме 8000 рецепти азитромицин (сумамед), а за целиов период над 300.000 пакувања од овој лек, и уште едно 200.000 од „цефиксим“ (панцеф), „моксифлоксцин“, „левофлоксацин“ и „цефподоксим“ (трицеф), повеќе во однос на минатата година. Покрај тоа што овие лекови се даваат непотребно, тие се даваат и неправилно. Праксата, не знам кој ја измислил оваа лудост, „сумамедот“ да се дава во двојна доза, која не е дозволена дури и од производителот, ја прели чашата, не можев да премолчам. Па истиот лек се комбинира со „моксифлоксацин“ или „левофлоксацин“, а имаат сличен спектар на дејство, недозволиво и повторно, штетно и непотребно. Дел од лекарите, меѓу нив и специјалисти, кој пропишуваат и фармацевтите кои ги издаваат овие лекови, не го почитуваат дури ни упатството за правилно земање на лекот!!! Вредноста на „сумамедот“ е во начинот на неговото дозирање, се пие една таблета, еднаш дневно, три дена, а дејствува 10 дена. Ова јас сум го изведувал на стаорци за да им докажам на некои доктори дека непотребно е да се дава лекот четвртиот, петтиот ден. Во ткивата на жртвуваните стаорци кои примиле само една доза сумамед, по 10 дена имаше доволни концентрации од лекот кој дејствуваше врз осетливите бактерии. Лекот е феноменален, но не е за ковид-19, ниту за бактериска пневмонија како компликација од ковид.  Со оваа злоупотреба ќе биде уништен како лек, а со тоа и сличните на него, макролиди, зошто за антибиотиците важи правилото: „Што повеќе ги употребуваш, толку побргу ги губиш“.

Дали можеби предозирањето со медикаменти е една од причините за голема смртност на пациенти заболени од коронавирусот?

Ако овие лекови дејствуваа на вирусот или спречуваа бактериски инфекции, ние ќе бевме лидери по успешно лекување на ковид-19 во светот. Ковид центрите ќе беа празни, смртните случаи ретки. Резултатите од овој „протокол“, не знам кој го смисли и како успеа епидемиски да се рашири кај добар број на лекари и пациенти кои на него инсистираат, е срамен експеримент врз луѓето, изведен ненамерно. Ефектите од ваква превентива и терапија ги гледаме секојдневно низ бројките. Осми во Европа по смртност на милион жители, со јасна тенденција да напредуваме кон врвот. Ако на пациентот му ги уништите добрите бактерии уште додека е дома, оние кои се заштита од патогените бактерии, и потоа тој пациент сепак отиде на интензивна нега, неговите шанси да преживее се намалени. Неговиот дигестивен тракт е пуст, без неговите добри бактерии, спремен да ги прими лошите, отпорни бактерии кои ги има во секоја болница, кои ќе предизвикаат инфекции кои се многу тешки за лекување. Се разбира, не е за запоставување и токсичното дејство не само на антибиотиците, туку и на другите лекови кои се даваат, нивните интеракции.

Кога можеме да ја очекуваме вакцината во државава, ако веќе е најавено дека првите граѓани во ЕУ ќе бидат вакцинирани до крај на годинава?

По ова што се случува со вакцината против сезонскиот грип, ништо нема да коментирам. Вакцинацијата требаше да заврши, а се работеше за 80000 вакцини. Дали се вакцинирани 5000 до сега не знам. Така да не можам ништо да прогнозирам за 400.000 вакцини против ковид-19 од овие причини.

Сметате ли дека ќе има отпор за вакцинирање кај граѓаните?

Не, воопшто. Никој нема да ги тера да се вакцинираат за да има отпор, како и за грипот. Ќе молат да се вакцинираат. Така ќе биде барем оваа година. Е сега, ако сакаат да ја гледаат Македонија на Европско во фудбал во јуни и некој им побара да имаат податок дека се вакцинирани за да влезат на стадион, тоа е друг момент за дискусија која задира во човековите права итн.

Деновиве по социјалните мрежи се споделуваат застрашувачки фотографии на кои се отсликува реалноста во многу болници низ државава. Може ли да се среди нешто што било запоставувано со децении?

Кој има време да мисли сега на средување, кога болниците се преполни, сега е важно да се издржи уште еден месец и да се импровизира, барем додека не се монтираат модуларните болници.

Сметате ли дека комисијата за заразни болести добро ја менаџира кризата? Дали се потребни нови рестриктивни мерки?

Не би ја коментирал комисијата, нејзина функција не е да ја менаџира кризата, туку да го советува министерот какви мерки треба да донесе. Кризниот штаб и Владата понатаму да оценат кои мерки се спроведливи, а кој не. На пример, уште пред еден месец требаше да побара затворање на угостителските објекти, полициски час барем навечер, некој карантин за викенд, па Владата тоа да го одбие во име на економијата. Се разбира требаше, а веројатно тоа и го направила, не знам, пред 6 месеци да побара формирање на тим на експерти кои ќе донесат национални протоколи за лекување на ковид-19.

Од март 2021 година ќе има значително опаѓање на бројот на нови случаи

Кога според вас може реално да се очекува дека ќе заврши пандемијата?

Според мене, ова е сосема лична проценка, од март 2021 година ќе има значително опаѓање на бројот на нови случаи, како и на смртните случаи, а летото ќе биде подобро од ова кое го поминавме. Во септември идната година би имало спорадични случаи и училиштата  и универзитетите конечно ќе почнат да работат нормално, се надевам на спортски натпревари и концерти со публика, родендени, слави и што повеќе свадби и крштевки беа страв и криење.

Популарно