Брза пита без кори

Брза подготовка, фантастичен вкус!

СОСТОЈКИ:

300 гр сирење

1 јајце

1 чаша јогурт

3 лажици масло

2 лажици кисела павлака Пекабела

1 лажица свинска маст

1 кесичка прашок за печиво

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Изгмечете сирење, додајте јајца, измешајте. Потоа додајте јогурт, масло, павлака па повторно измешајте па додајте брашно и прашок за печиво и соединете со лажица.

Загрејте маст па ставете со лажица тесто едно покрај друго додека ја наполните тепсијата. Печете на 200 степени околу 20 минути.

Готви.мк

Горан Белојевиќ: Лекот против вирусот е тука! Вирусот бега од него како ѓавол од темјан!

Професорот на медицинскиот факултет Горан Белојевиќ во јавноста познат како др. Масерати се појави со везир и објасни зошто смета дека пробиотиците се лек за к0вид-19.

„Јас тврдам веќе шест месеци дека оваа пандемија ќе заврши само со пробиотици. Нема да кажа дека сум единствен во свет, но тоа е мала група научници кои истото го зборуваат“, вели др. Горан.

„Постојат бактерии во нашите црве, односно една незамислива армија од која вирусот бега како ѓавол од темјан“, објаснува докторот.

„Еден човек се разболе тешко од ковид, се лекуваше 12 дена, а неговата сопруга пиеше пробиотици и не се разболе, а тие спијат заедно“, вели докторот.

Повеќе од интервјуто на познатиот српски доктор може да прочитате на овој ЛИНК.

Компир-пире со месо и сос

Направете супер вкусни компири со месо.

СОСТОЈКИ:

1 кг. компири

2 лажици маргарин

50 мл. млеко

500 гр. мелено месо

250 мл. доматен сос

1 главица кромид

2 чешни лук

200 гр. моцарела

ПОДГОТОВКА:

Се мие и вари компирот. Се цеди и се пасира како пире. Се додава врело млеко и маргарин.

Се пржи сечениот кромид на масло, се додава месото, ситнет лук и се пржи кратко.

Се додава доматното пире и се динста 15 минути со додавање зачини.

Се премачкува тава со масло, се става меленото месо, компир-пирето, па моцарела рендана или сечена.

Се пече на загреана рерна на 200 степени 25 минути.

Готви.мк

Популарно