Бананите го намалуваат крвниот притисок, го подобруваат расположението...

Бананите содржат идеален спој на јаглехидрати и минерали како калиум и магнезиум, но и покрај тоа често завршуваат во отпад штом ќе се појават првите кафеави дамки.

Според едно јапонско истражување, тоа е голема грешка која луѓето често ја прават. Дамките не значат дека бананите се лоши - напротив! Зрелите банани содржат материи кои можат да спречат појава на канцерогени заболувања, а постојат уште причини поради кои е добро да јадете презрели банани бидејќи тие влијаат многу позитивно на организмот.

Спречуваат појава на жиговина

Зрелите банани делуваат како лесен антацид. Тие ги неутрализираат киселините и ги опуштаат органите за варење. Една банана по обилен оброк може да спречи тегоби како жиговина и надуеност.

Го подобруваат расположението

Бананите со дамки содржат мали количини на аминокиселината наречена триптофан. Имено, триптофанот го подобрува расположението и го олеснува заспивањето. Покрај тоа, бананите содржат витамин Б и анти-стрес минерали како магнезиум и калиум кои се заслужни за доброто функционирање на нервниот систем.

Го намалуваат крвниот притисок

Пациентите со висок крвен притисок треба да консумираат што е можно помалку натриум бидејќи намирниците богати со овој минерал ги зголемуваат вредностите на крвниот притисок. Наместо тоа, треба да јадат храна богата со калиум - како што се презрелите банани - за да се нормализира нивото на притисок.

Даваат енергија

Бананите многу брзо заситуваат. Тие содржат растителен скроб - кој брзо нѝ дава енергија (затоа спортистите често јадат банани за брзо закрепнување). Физичката издржливост се зголемува со дејството на гликемиските јаглехидрати, минералите и витамините од бананите. Калиумот дополнително штити од грчеви во мускулите, а магнезиумот влијае на функциите на мозокот, го олеснува учењето и ја подобрува концентрацијата.

Го зголемуваат нивото на железо

Железото е еден од составните делови на нашите црвени крвни зрнца кои се заслужни за протокот на хранливи материи и кислород во телото. Бананите со кафеави дамки се богати со железо и се многу добри против анемија.

Не правете ги овие грешки, чувајте си ја насмевката

Забите не треба да се мијат веднаш по јадење бидејќи забите и непцата омекнуваат за време на оброкот, па полесно може да се оштетат доколку веднаш ги триеме со четка.

Експертите советуваат да се почека од 30 до 40 минути.

Други совети од експертите се и да не се дозволи водата од базенот да влезе во уста, бидејќи средствата за дезинфекција и одржување на водата содржат состојки штетни за забите.

Стоматолозите, исто така, препорачуваат кафето да се испие што е можно побрзо, а не подолго од 20 минути бидејќи на тој начин се овозможува повеќе време за кофеинот да ги уништи непцата и бојата на забите.

Експертите советуваат и забите секогаш да се мијат одвоено, а не за време на капење или туширање, бидејќи тоа е процес на кој треба да се посветиме.

Исто така, не се препорачува пирсинг на јазик ниту џвакање мраз, бидејќи и двете работи ги оштетуваат непцата и забите и можат да предизвикаат испаѓање на пломбите.

Дебелината и прејадувањето се симптоми, а не причина

Дебелината и прејадувањето се симптоми, а не причина. Причина за тоа се негативните чувства кои не се разрешени и произлегле од специфични случувања од минатото, кои се собираат во текот на времето.

Сите имаме такви чувства кои ги носиме во системот, најчесто не сме ни свесни за тоа, а создаваат немир.

Некои ги смируваат со храна, некои со други деструктивни однесувања како алкохол, дрога, лекови, претрпување со работа и слични облици на самоказнување, како што е започнување и останување во врски кои создаваат негативни чувства.

Дебелината е здравствен проблем, многу истражувања ја имаат поврзано со многу болести кои можат да бидат и смртоносни. Дебелината е проблем и за самодовербата, многумина мислат дека не се привлечни, а проблем прави и за нашата флексибилност, сила и општото чувство на контрола врз телото.

Сите знаеме дека ако јадеме квалитетно и избегнуваме штетна храна и дека ако повеќе се движиме или вежбаме – ќе бидеме здрави и витки. Тоа не е нешто многу комплицирано, но и покрај тоа постојано се мотаме околу фрижидерот.

Треба да целиме кон коренот на проблемот, да „копаме длабоко“ со одење во минатото и да ги пронајдеме настаните од кои произлегле тие негативни чувства и ограничувачки уверувања. Силата на волјата и самоконтролата кај повеќето луѓе не е долгорочна и најчесто резултира со диети по кои бргу ги враќаат килограмите.

Запрашајте се себеси: Кога почнавте да се дебелеете?

Нема единствен шаблон за тоа што предизвикува немир кај луѓето или пак универзална причина поради која луѓето посегнуваат по храна. Понекогаш случувањата не мора дури ни да бидат поврзани. Но, прашањето кое останува, а чиј одговор ќе ви помогне да почнете да размислување за промена на навиките е: „Како вие ги решавате вашите немири?“

Вкупно 20 случаи на голема кашлица во Скопје, зголемен и интересот за вакцинација со Ди-Те-Пер

Вкупно 20 случаи на пертусис, или народски кажано голема или магарешка кашлица, се евидентирани на територија на Скопје до овој момент, потврди за МИА, доктор Лулзиме Бајрами од Центарот за јавно здравје. Но, таа нагласи дека бројот се менува од час во час.

Претходно денеска, во Вакциналниот пункт „Букурешт“ во Скопје информираа дека зголемен е интересот за вакцинирање по зголемениот број случаи со голема кашлица, а најавено е и двосменско работење и работа во сабота.

- Од утрово до 11 часот имавме околу 60 дечиња вакцинирано. Ако вообичаено бројките на дневно ниво ни се меѓу 20 и 30, денеска и тоа засега, бројката ни е двојно поголема. Тука е нели стравот на родителите, но и мерката за забрана во градинките за невакцинираните, изјави Сања Цилевска Младеновска, доктор педијатар.  

Деновиве заседаваше и Комисијата за заразни болести и донесе препорака за прогласување епидемија на голема кашлица во Скопје.

Здравствените власти периодов апелираат до граѓаните да се вакцинираат и себеси и најмладите, со цел да се заштитат од пертусис. Како што нагласуваат, вакцината која се прима на 2,4,6,18 месеци и на 7 години е клучна за да се спречи понатамошно ширење на болеста.

- Од Комисијата за заразни болести има заклучоци и истите треба да бидат одобрени на владина седница. И во закон стои дека секое дете, кое што нема примено одредена вакцина, не ќе може да биде дел од системот на детска заштита. Ќе ги провериме градинките и нашите инспекциски служби ќе видат каде треба да интервенираме, за тоа да биде пракса и за да го спречиме ширењето на оваа епидемија, барем во Скопје, како жариште во овој момент, изјави вчера министерот за труд и социјална политика во техничката Влада, Ѓоко Велковски.

Министерот за здравство во техничката Влада, Фатмир Меџити вчера рече дека препораката од Комисијата за заразни болести за забрана за прием на невакцинирани деца во градинките треба да се сфати во позитивен контекст.

- Ова не е дека е некоја забрана или сакаме некого да казниме. Ова е тоа што сакаме да ги стимулираме, сакаме нивните деца да бидат здрави и живи, да имаме подобра иднина како држава. Апелирам до сите родители, ве молам, вакцините заштитуваат живот, подвлече Меџити, кажувајќи дека ќе го потпише документот за прогласување епидемија.

Во државава има хоспитализирани деца, но и возрасни со пертусис. Надлежните сепак велат оти кај нас состојбата е стабилна и за разлика од други држави во регионот, за среќа немаме смртни случаи.

Популарно