Зоран Ванев – од фолк пејач до доктор во Швајцарија: Во мојата клиника не примам богаташи кои нечесно спечалиле!

Своевремено еден од доста популарните фолк пејачи кај нас, но и во соседството, штипјанецот Зоран Ванев, веќе неколку години наназад е еден од најбараните доктори за природна медицина во Швајцарија. Неговата клиника во Цирих станала место кое што го посетуваат луѓе од целиот свет, и тој вели дека воопшто не жали што микрофонот го заменил за белиот лекарски мантил и пеел само на одредени и професионално организирани настани, бидејќи отсекогаш сакал да им помага на луѓето.

Бил шокиран кога изгледал емисија на една македонска ТВ станица, во која што познавачка на чаеви на своја рака препорачува лекување на сериозна дијагноза, и тврди дека кога во Швајцарија би се случило такво нешто, станицата би била затворена во рок од 24 часа. Иако работата му одела доста добро, сепак открива дека не би се вратил во Македонија, и не би отворил своја клиника кај нас, бидејќи нашиот здравствен систем не одел во правец на задоволување на пациентот, туку во правец на економијата, и ги погазувал сите човечки вредности на квалитетен живот.

,,Мојата ординација се наоѓа на самата железничка станица во Шлирен – Цирих,    Швајцарија. Дипломирав на Парацелсус Академијата за Алтернативна медицина во     Цирих, и сум првиот Македонец во Швајцарија кој ја има титулата Доктор за     природна медицина, која е призната во целиот свет, како и во сите установи на    државно ниво во Швајцарија, за која секој пациент кој во здравственото осигурување има Алтернативна медицина, му се враќаат парите назад во согласност со процентуалноста која ја има склучено во самото здравствено осигурување. Воедно мојата фирма е и сертифицирана за здравствени  осигурувања, така да во секоја смисла компетентноста ја имам во целост’’ – раскажува Ванев.

Тој додава дека се занимава со лекување на сие врсти на болести, без ограничувања, и има голем број на задоволни пациенти.

,,Јас како и секоја професија, потполно професионално и одговорно ја доживувам природната медицина, така да доколку сакате да бидете успешен и компетентен морате да посветите  исклучително внимание на сето она што го работите, и меѓу другото, со голема  љубов да го правите сето она што сакате да го правите. Студирав на  академијата полни 4 години, и тоа од понеделник до недела.

Неслучајно ме  снема од сцената, затоа што отсекогаш ме привлекувала медицината која е поврзана со природата, и последиците по здравјето на луѓето се безопасни и  многу суштински, кои се во состојба на потполно лекување на било која болест, без разлика на комплексната ситуација, за разлика од други медицини кои само го залекуваат симптомот, меѓутоа главниот проблем си останува, или се повеќе се  наштетува на другите органски функции со прејаките и пренападни медикаменти кои се од исклучиво хемиски состав, за разлика од природната медицина која продуктите ги црпи исклучиво од природата.

Конкретно се занимавам со лекување на сите врсти на болести без ограничување. Има болести за кои според швајцарскиот закон мора да сум во комуникација со доктори и специјалисти од школската медицина (како на пример оперативни интервенции или инфекциски заболувања), има болести за кој имам потполна ингеренција. Што значи дека мора да се запазат сите принципи на законска регулатива за да крајниот ефект биде неприкосновен’’ – тврди Ванев, додавајќи дека го посетуваат луѓе од многу земји.

,,Имам пациенти од секаде, да, може да се каже и од целиот свет. Природната     медицина е во голем подем затоа што луѓето полека го спознаваат ефектот на    природата и природниот лек. Често пати многу негативно се изненадувам кога ќе прочитам по некои социјални мрежи напишани рецепти или насоки за природни   состојки, за кои луѓето повеќе од мака ги употребуваат, а притоа да не бидат   запознаени со суштината на еден здравствен проблем. По мое мислење тоа е само едно негативно и нестручно помагање на пациентите, кои за многу кратко време се разочаруваат затоа што очекувањата нема да имаат таков  ефект, за кој имаат прочитано.

Каде лежи проблемот? Едноставно за да имате ефикасно лекување потребно е   целосно испитување на човекот со сите потребни анамнези и анализи. Тоа значи во мојата клиника најпрвин се земаат сите податоци на клиентот до денешен ден, со какви се болести имал контакт досега, какви се лекови има примано, дали  има фамилијарни здравствени или психички или било какви проблеми, па и финансиски.    Потоа одиме на испитување на крвта’’ – вели Ванев, давајќи осврт на процедурите на лекување кои што ги користи.

Целата статија на Fokus.mk

Имате тахикардија и срцето ви прескокнува? – Еве како да го успорите за 1 минута без лекови

– Чувството е многу непријатно и сите сакаме што побрзо да го запреме

Често ви се случува да добиете напад на силно, забрзано „чукање“ на срцето поради стрес или без никаква причина?

Тоа е честа појава која подеднакво им се случува и на мажите и на жените, на сите возрасти.

Чувството е многу непријатно и сите сакаме што побрзо да го запреме.

Ви прелагаме три едноставни начини кои можете да ги изведете за помалку од една минута, а со чија помош брзо ќе делувате врз вашиот пулс за да го успорите.

1.МЕТОД СО СТУДЕНА ВОДА

Потребна ви е многу студена вода, колку постудена-подобро, па затоа садот со вода надополнете го со повеќе коцки мраз.

Се’ што треба на направите кога пулсот ви е забрзан, е да вдишете длабоко и да го нурнете лицето во студена вода и да останете така колку можете подолго.

Оваа постапка го стимулира вашиот вагус нерв кој делува врз успорувањето на срцевиот ритам. Кога лицето го држите во студена вода телото испраќа сигнал за успорување на метаболизмот познат како рефлекс на нуркачите, кој предизвикува брзо намалување на бројот на срцеви отчукувања. Тоа е истиот рефлекс кој им помага на некои луѓе да преживеат подолг период во студена вода така што им се упорува телесниот метаболизам.

2.МНОГУ ДЛАБОКО ДИШЕЊЕ

Вдишете многу длабоко, до точка во која повеќе не сте во состојба да внесете ни најмалку воздух. После тоа брзо издишете го воздухот од белите дробови. Повторувајте ја постапката додека е потребно. Не е доволно само длабокото вдишување. Самото длабоко дишење нема да го успори срцето, и затоа е потребно да вдишувате до крајните граници на белите дробови, значително повеќе од едноставно длабоко дишење. Само на тој начин ќе ја успорите работата на срцето.

3.ВАЛСАЛВА МАНЕВАР

Вдишете со средна јачина. Затворете го носот и дувајте силно во себе без да го испуштите воздухот (исто како кога се напрегате во WC). Задржете го овој притисок колку што можете повеќе. После тоа издишете и опуштете се.

Можете да почувствувате лесна вртоглавица , но тоа е нормално. Исто како кога ги одзатнувате ушите за да го урамнотежите притисокот.

Обидете се со секој од овие методи по неколку пати пред да преминете на следната. После некое време самите ќе заклучите која најмногу ви одговара, ви помага и колку брзо и ефикасно го смирувате пулсот.

Сепак доколу често имате вакви епизоди на забрзани отчукувања на срцето, кои траат 20 или повеќе минути, чувствувате несвестица, болки или други тегоби, побарајте медицинска помош.

Испијте го ова пред да си легнете: Ќе го испразните дебелото црево и се што сте изеле

Овој напиток е многу корисен и ќе ви помогне да заздравите и да го детоксифицирате својот организам.

Ќе ви го подобри метаболизмот и ќе ги излечи проблемите со дебелото црево. Освен тоа ќе ви помогне и во губењето килограми.

Главна состојка кај овој напиток е магдоносот, кој има многу лековити својства.

Потребно ви е:

1 лимон

рака магдонос

1 лажица цимет

1 лажица јаболков оцет

500 милилитри вода

Измешајте ги состојките во блендер додека не добиете сок кој ќе го пиете пред спиење. Секако, за позитивни резултати треба и здрава исхрана,но и физичка активност.

Сода бикарбона и мед лек кој ја уништува и најопасната болест

Доволно е да јадете три порции на ден во текот на месец дека и ќе ви биде подобро.

Идејата за мешавина на сода бикарбона со јаворов сируп или мед се чини бизарна затоа што клетките на рак ги храните со шеќер.

Но овде шеќерот делува поинаку.

Клетките на ракот не успеваат да го искористат шеќерот за раст затоа што содата ги убива. Јаворовиот сируп оди кон клетките на рак кои трошат 15 пати повеќе гликоза од здравите клетки а а со помош на сирупот содата влегува во клетките на ракот.

Подготовка

Помешајте го делот на содата со три дела на јаворов сируп и загрејте а потоа мешајте на многу тивок оган околу 10тина минути. Земајте по три лажички на ден месец или пак два. За време на оваа терапија избегнувајте месо шеќер и бело брашно.

Популарно