Уште една жртва на скопскиот гинеколог ја раскажа својата приказна

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди да остане бремена, многу жени кои ја претрпеле оваа душевна болка собраа храброст да ја раскажат својата приказна. Уште една жена се охрабри и за Либертас.мк раскажа каков пекол поминала.

- Ми рекоа да не се вознемирувам околу документ кога во себе имам ембрион. Ми ја погодија слабата точка. Се радував, бев пресреќна што конечно успеав да стригнам до ембриотрансфер. Постојано го галев стомакот надевајќи се дека ќе забременам, изјави за Либертас уште една од жртвите на гинекологот вработен на Клиниката за гинекологија и акушерство.

Таа немала документ па затоа со години молчела за случајот:

- Се случи лажниот трансфер ме оставија да лежам во сала повеќе од еден час сама иако горе имав соба јас лежев во сала – изјави жената и додаде дека веднаш по зафатот на нејзиниот сопруг му било наплатено „на рака“. Докторот образложил дека „не му работи фискалната машина“ и заминал. Лежев две недели со надеж дека ќе успеам да забременам – ја раскажува жената својата приказна.

На жената чиј идентитет останува непознат не и дале никаков документ а тоа и го разгорило сомнежот.

За потсетување, скопскиот гинеколог со месеци лажеше жена дека е бремена на 40. години по неуспешни обиди да забремени. Потоа без вина на совеста рекол дека тоа го правел за нејзино добро, за да ја опушти.

Овој случај предизвика лавина коментари кај македонската јавност.

Новата анкета на Брима: СДСМ во предност прд ВМРО, Заев попопуларен од Груевски

Најновиот политички барометар на Брима покажува дека по изборот на новата Влада во Македонија дошло до значајни поместувања на позициите на политичките партии во електоратот. Првпат по низа години, како што наведуваат од Брима, СДСМ води со 22,4 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ која ја поддржуваат 19,8 проценти избирачи.

 

- Иако ВМРО-ДПМНЕ во сегментот на етничките Македонци се уште има предност од 0,9 отсто во вкупниот електорат, вкупно СДСМ има предност од 2,6 зашто го поддржуваат 6,3 проценти од етничките Албанци и 29,4 отсто од другите етнички заедници, наведува Брима.

Кај вкупниот електорат ДУИ има поддршка од 7,3 отсто, а Беса и Движењето за реформи во ДПА по 4,3 проценти.

Во албанскиот политички кампус ДУИ и натаму ја задржува предноста со 26,6 отсто во однос на Беса која е поддржана од 15,8 проценти и Движењето за реформи во ДПА која ја поддржуваат 15,5 отсто етнички Албанци.

Од Брима нагласуваат дека во вкупниот електорат речиси секој петти граѓанин (17,7 отсто) е неопределен.

Според барометарот, дошло до промени и во рејтингот на политичарите. Граѓаните имаат најголема доверба во Зоран Заев со 17,7 отсто, a потоа во Никола Груевски 13 проценти, во алиа Ахмети 6,6, во Ѓорге Иванов 5,5 во Зијадин Села 4,4 и во Билал Касами 3,6 отсто. Кај македонскиот електорат Заев има поддршка од 20,9, а Груевски од 18 отсто.

Али Ахмети, пак, во албанскиот сегмент од електоратот има предност над Зијадин Села и Билал Касами. Во Ахмети како политичар најмногу доверба имаат 23,8 отсто етнички Албанци, во Села 15,9, а во Касами 13,9 проценти.

- Сепак, во вкупниот електорат најголем број се граѓаните кои немаат доверба во ниту еден политичар, 29,8 отсто, потенцират од Брима.

Истражувано е и во кого гласачите имаат најмалку доверба. На оваа листа, 27,6 отсто анкетирани граѓaни рекле дека најмалку доверба имаат во Никола Груевски, а веднаш зад него е Зоран Заев со 18,7 отсто. Во сегментот од електоратот што го сочинуваат етничките Македонци, Заев и Груевски се изедначени со по 26,1 отсто. Груевски е негативно оценет од страна на 25,6 отсто етнички Албанци наспроти 0,3 отсто негативни гласови за Заев.

Брима го спроведе теренското истражување од 2 до 12 јуни годинава. Со него беа опфатени 1.193 граѓани постари од 18 години. Примерокот на истражувањето е национално репрезентативен и ја претставува популацијата по пол, возраст, етничка припадност, место на живеење (село - град) и осумте региони во Република Македонија. Интервјуата се реализирани лице в лице во домот на испитаникот, со примена на TAPI (Tablet Assisted Personal Interviewing) метод. Маргиналната грешка изнесува +/- 2,84 отсто на ниво на доверба од 95 проценти

Колку пари може да се внесат и изнесат преку граница?

Резидентите можат во Република Македонија слободно да внесуваат ефективни странски пари и чекови кои гласат на странски пари до 10.000 евра.

Според информациите од Царинската управа, за да внесуваат 10.000 евра и повеќе, треба при преминот на државната граница кај надлежните царински органи го пријават износот на ефективни странски пари и чекови што го внесуваат.

Нерезидентите можат во Република Македонија слободно да внесуваат ефективни странски пари и чекови кои гласат на странски пари во противвредност до 10.000 евра.

Тие можат во државата да внесуваат ефективни странски пари и чекови од 10.000 евра и повеќе, само доколку при преминот на границата кај царинските органи го пријават износот што го внесуваат.

Резидентите можат да изнесуваат од Република Македонија ефективни странски пари и чекови до 2.000 евра. Тие смеат да изнесат ефективни странски пари и чекови во противвредност од 2.000 до 10.000 евра, само доколку при преминот на државната граница кај царинските органи го пријават износот.

Ефективните странски пари резидентите ги изнесуваат врз основа на потврда од овластена банка или менувачница за купување на странски ефективни пари или врз основа на потврда од банка за подигање на девизи од сопствена девизна сметка.

Потврдата важи до првото преоѓање на границата, а најдоцна 90 дена од денот на издавањето.

„Албанската платформа/декларација“ е жива - се очекува закон за употреба на Албанскиот јазик во Собрание

Декларацијата на политички партии на Албанците не е дел од историјата, изјави шефот на ДУИ, Али Ахмети. Најавуви дека по празникот Бајрам овие партии ќе се состанат повторно и увери дека наскоро во Собранието ќе се најде и новиот Закон за албански јазик.

-Прашањето за јазикот е дел од договорот за коалиција. Тоа е само прашање на време кога ќе биде во собраниска процедура за гласање, изјави Али Ахмети, претседател на ДУИ во емисијата „Патот кон…“

Но, Ахмети не одговори дали тоа ќе се случи пред локалните избори.

-Не ме држете за збор, тоа е дел од агендата, рече Ахмети.

Во интервју за емисијата „Патот кон…“ Ахмети зборуваше за распоредувањето на ресорите со коалицискиот партнер. Тој рече дека прашањето на јавниот обвинител и понатаму останува отворено, но рече дека не е време Управата за безбедност и контраразузнавање да се раководи од Албанец. Ахмети призна дека овој владин мандат е тежок поради бројките, но рече дека ќе успее благодарение на помошта од меѓународната заедница. Меѓу другото, Ахмети рече дека одлуката за коалиција со СДСМ не беше наметната и дека за ова самиот го известил лидерот на ВМРО – ДПМНЕ  Никола Груевски.

Ахмети ја отфрли секоја можност за тајни политички договори со СЈО, одговарајќи на обвиненијата дека СЈО има селективен пристап кон претставниците на ДУИ. Тој рече дека нема да амнестира ниту ќе ги заштити функционерите на неговата партија, доколку тие ја злоупотребиле дадената доверба. Исто така ги отфрли тврдењата за тајни коалиции со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, со образложение дека тема на дискусија на последниот состанок била Договорот од Пржино.

Во меѓувреме БЕСА најави дека веќе има изготвено закон.

Популарно