ВИДЕО: Попот се занесе и полета сред црква!

Во една црква на грчкиот остров Хиос за велигденските празници се одржа вистинско шоу.

На видеото објавено од настанот се гледа како додека верниците со нетрпение очекуваат да почне литургијата, свештеникот од еднаш во скок излетува од олтарот и почнува да расфрла ловорови листови кон присутните. 

Видеото брзо стана хит на социјалните мрежи, а свештеникот Христофорос веќе го доби прекарот „летачки поп“.

Божјо чудо: „Свети Еразмо" му го спаси животот на стружанец

Еден стружанец, на 22-годишна возраст, со колата бил во Охрид, а на враќање кај мотелот на Коцарета, колата се свртела наназад и ќе излетала од патот. Возачот не може да го контролира возилото, а кога се нашол пред влезната порта на „Св. Еразмо“, пред да удри некоја голема сенка го ставила контејнерот меѓу колата и портата, и така возачот за влакно се спасил од сигурна смрт, пишува СветиЕразмо.мк.

Следниот ден дошол младиот стружанец да му благодари на св. Еразмо и во знак на благодарност на манастирот му подарил пижами и сто евра оштета на портата.

Преспав во Острог, тоа што ми се случи таму ќе го паметам до крај на животот

За манастирот Острог и приказните поврзани за него нема кој не слушнал, а многумина биле и сведоци на чудата во него. Една жена од Белград раскажува што и се случило кога отишла да преспие во манастирот.

– Прво да ви кажам едно нешто, ако некогаш сте слушнале дека не може да одите кога вие сакате туку кога ќе ве повика Свети Василиј, тогаш тоа е вистина, јас тврдам! По неколку месечно договарање, плановите пропаѓаа, немав време, немав пари, а сакав да одам. Кога се откажав од идејата ми стигна повик, сакаш ли во петок да одиме на острог?, вели девојката.

Таа раскажува дека прв пат по толку години патувала без проблеми и веднаш и се развлекла насмевка на лицето кога стигнала во манастирот.

– Уште на портата 300 луѓе, едвај пројдовме, чекавме два часа. Главата многу ме болеше од сонцето, а кога стигнав до моштите на светецот верувајте ми, главоболката исчезна, ама буквално! Вечерта заспав како бебе, а утредента ги отворив очите и видов нешто што ми се врежа во душата. Како мала секогаш гледав во завесата каде гранките правеа фигури и се радував, а сега се појави истото пред мене, буквално ми требаше време да се свестам каде сум, вели девојката.

Таа вели, среде гранките ликот на Василиј, се стаписав, знаев дека и да кажам нема да ми веруваат.

– Му бев благодарна што ми дозволи да ја видам таа убавина, завршува таа.

Република.мк

Денеска e денот кога се тргаат клетви и се исполнуваат желбите

На овој ден, се верува дека сонцето се движи назад од север кон југ, три пати застанува и заигрува.

Овој ден, исто так, е познат и како Трето наоѓање на главата на Свети Јован Крстител. Во време на луто иконоборство во 8 век, главата на Свети Јован Крстител беше пренесена во местото Комане, место на прогонството на Свети Јован Златоуст. А кога престана иконоборството, во времето на царот Михаил и патријархот Игнатиј, во 850 година, чесната глава на Свети Јован беше пренесена во Цариград и положена во придворната царска црква.

Се верува дека небото на полноќ се отвора три пати, па мртвите души лесно влегуваат во рајот, а оној кој ќе ја дочека буден ќе посака три желби, тие ќе му бидат исполнети.

Во оваа ноќ може да се открие и закопаното богатство.

Во народната песна, во која се зборува за нешто што не може да биде, и во која се фрла проклетство на девојка да не се омажи, девојката на која е фрлена клетвата на овој ден треба да се помоли во црква или во манастир на Свети Јован, да запали свеќа и да остави скромен прилог на храмот. Клетвата ќе биде отстранета.

Популарно