(ВИДЕО) ТУРИСТИТЕ ВО ШОК: Од никаде се појавил гумен чамец со триесетина луѓе кои почнале да бегаат!

Туристите кои се затекнале на популарна плажа во Шпанија останале изненадени кога околу 14 часот, среде најголемата гужва пристигнал брод од кој патниците почнале да бегаат.

На гумен чамец пристигнала група од околу 30 мигранти. На аматерската снимка се гледа како чамецот се приближува до плажата, а потоа од него истрчуваат мигранти.

„Што се случува“, зачудено прашал еден од капачите. Видеото го снимил Карлос Санс, кој бил таму на одмор. Според неговите зборови, групата мигранти брзо исчезнала, а дури подоцна се појавиле полицајците. Очевидци велат дека многу од мигрантите ја промениле облеката за да ја избегнат полицијата.

Оваа шпанска плажа се наоѓа на само 30 километри од африканскиот брег.

(ВИДЕО) Во базен во Австралија може да ве изненади и ајкула

Поради стравот од немирните океански и морски води, како и бројни опасни животни на кои можете да наидете, многумина бираат да се бањаат во базен.

Сепак, доколку се одлучите да се капете во базенот „Ајсбергс“ во Австралија, можете да заборавите на безбедноста.

Видеоето погледнете го на следниот линк

И во Македонија се бараат сезонски работници: Дневно може да се заработи по 700, 800 и 1000 денари

Во земјава се бараат сезонски работници за берба на јаболка, грозје и аронија и друго овошје во Ресен, Преспа, Берово и Кавадарци.

Побарувачката за сезонски работници ќе биде најголема во ресенско-преспанскиот регион каде на есен ќе бидат потребни над 1000 берачи на јаболка.

Во Преспа бербата почнува на 27 септември. Се бере до 1 ноември, четири ли пет недели, но ако се погоди една недела да врне, тогаш се пролонгира. Сезонците заработуваат по 800, 900 до 1000 денари, а со газдите договараат дали ќе има оброк или сместување. Имаме луѓе од Источна Македонија, кои се вработени од Кочани, Свети Николе и тие земаат одмор, доаѓаат овде и берат јаболка. Но, тоа не е организирано, туку е стихијно. Доаѓаа и луѓе од Албанија, и Македонци и Албанци, но сега тие се заминати во Италија, Грција на работа и ги нема – вели за Фактор.мк Љубе Пампулевски, претседател на Здружение на овоштари “Благој Котларовски“ од Ресен.

Во беровскиот крај производителите на аронија мака мачат да пронајдат работници, надницата која работниците ја добиваат зависи од собраната количина.

И во останатите држави од Балканот, се бараат работници. Во Србија за берба на малини се исплаќаат дневници од 2.000 динари, односно 1000 македонски денари.

Чисто за споредба, за собирање на малини во Финска плаќаат до 200 евра на ден.

Роналдо на работници од хотел им дал 20.000 евра за..

Португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо, кој минатата недела во луксузен хотел во грчкото одморалиште Коста Наварино со Јувентус договорол премин во тој клуб од Реал Мадрид, оставајќи великодушна напојница од 20.000 евра на персоналот во хотелот кои биле задолжени само за него.

Сајтот "Грик рипортер" пренесува од пишаните медиуми дека Роналдо напишал чек на оваа сума на менаџментот на хотелот во близина на Каламати и ркол дека сумата мора да биде поделена помеѓу десетина вработени во хотелот на кои задача им била да се грижат за него.

Роналдо во тој хотел потпишал четиригодишен договор со Јувентус вреден 100 милиони евра.

Популарно