Човекот кој имал 256 години, пред смртта одлучил да проговори за големата тајна

Ова не е шега, тој навистина постоел.

Запознајте го Ли Чинг Јуен, човекот кој живеел неверојатни 256 години, нешто што го потврди и самиот Њујорк тајмс.

Доказите за долговечноста на овој човек се наоѓаат на страниците на споменатиот весник, според кој, професорот Ченгд од универзитетот Ву Чунг Чијех, пронашол докази дека Кинеската царска влада во 1827 година, му го честитала 150 роденден на Ли Чинг Јуен, а потоа истиот документ во 1877 година, кога повторно е пронајден, пишува дека му се честита 200 роденден и каде многу негови сограѓани сведочат за неговата долговечност.

Според нивното сведочење, пронајдени во архивите на кинеската влада и медиуми, Ли Чинг Јуен, својата кариера на хербалист ја започнал кога имал само 10 години. Тој собирал и ги проучувал билките за долговечност и потенција и ги применувал нивните благодети врз себе. Цели 40 години, тој преживувал на билки како што се лингзи, бубинки, див џинсенг, гота кола и многу други, а истовремено редовно пиел вино.

Во својата 71 година, поточно во 1749 година се приклучил во кинеската војска, каде подучувал боречки вештини. Се женел дури 23 пати и имал преку 200 деца.

Научил да чита и пишува во добата од 10 години кога тргнал на пат низ Канс, Шанси, Тибет, Анама, Сијама и Манџурија, собирајќи и проучувајќи ги билките. Првите 100 години го работел ова, за да потоа премине на продавање на билки кои други му ги собирале, пишува world.parhlo.com.

Според еден од неговите потомци, постоел дури уште еден постар човек, кој живеел дури 500 години, а кој Ли го научил на техниките на Чи Кунг кој се користат во кинеската медицина и претставуваат координација на различни шеми на дишење со разни физички ставови и движења на телото.

На својата смртна постела Ли изјавил само едно.

„Направив се што можев за овој свет“.

Оваа реченица многумина ги наведе да се запрашаат, што е тоа што овој неверојатно долговечен човек сакал да го каже. Дали сите тајни на долговечноста се наоѓаат во природата и во нас самите.

Кога го запрашале кој е неговиот рецепт за долговечнсота, тој изјавил:

„Нека срцето ви биде мирно, седете мирно како желка, одете исправено како пингвин и спијте како куче.

Ли со ова мислел токму на одржувањето на мирот и рамнотежата во умот, на редовното вежбање на техниките на дишење и користењето на билките кои нашиот организам го прават поздрав и поиздржлив.

(ФОТО) Драстично ослабела, па сопругот ја оставил - погледнете како изгледа сега

Триесет и осум годишната Ангела Крикмор, од Нотингем во Велика Британија драстично го променила својот изглед со намалувањ на 30 килограми од нејзината тежина, што ја довело до развод. После сето тоа следувал пресврт во нејзиниот живот и станала фитнес тренер, а благодарение на нејзината нова кариера пронашла нова љубов и наскоро ќе се врати пред олтарот.

Во најдебелата фаза Анџела имала 90 килограми, но вели дека нејзиниот сопруг никогаш не се пожалил на нејзината тежина, бидејќи мислел дека е прекрасна. Но покрај тоа, притисокот на семејството и пријателите кои ја изгубиле тежината ѝ дале поттик да работи на нејзиниот изглед. Поранешниот агент за недвижнини, која килограмите ги накачила водејќи брз живот и јадејќи брза храна, започнала да тренира и да внимава на исхраната. Таа дури и престанала да готви за нејзиниот сопруг и син затоа што нејзината нова здрава исхрана не се вклопува во нивните навики.

Идниот сопруг, Марк Роџерс, 51, продавач на автомобили, контактирал со неа на Инстаграм и ја прашал дали може да биде негов личен тренер, додека е на десетдневната деловна посета во Тенерифе.

– Обично не одговарам на пораките кои ги добивам, така што ова навистина беше судено. Не планирав да имам врска со Марк, се запознавме, зборувавме за нашите животи, а потоа одеднаш тоа се случи, исто како некоја магија – изјавила таа.

– Марк сега јаде истото како и јас, и за среќа, тој сака сè. Тој никогаш порано не појадуваше, а сега тој никогаш не го прескокнува, рече таа.

(ВИДЕО) Погледот на овој дедо кој изгубил сè во пожар ќе ве натера да размислите што е најважно во животот

Дека полошо од најлошото не може да биде, доказ за тоа е животот на дедото Али кој живее во турската провинција Болу во крајно нехумани услови. Додека пробувал да ја згрее својата куќа со бензин за да може да се стопли, избувнал пожар и целата куќа изгорела.

Во последниот момент, тој го спасил и своето маче.

Портпаролот на претседателот, Ибрахим Калан, по тој повод се сретнал со гувернерот на Болу со кој се договорил од темел да ја реновираат куќата на Али со цел дедото и неговото маче да можат да живеат во топол дом, заштитени од студот.

На социјалната мрежа Инстаграм е покрената кампања со цел да се соберат средства за помош на Али.

Погледнете го видеото:

ПОРАКА ДО ГРЧКИТЕ ХИСТЕРИЧНИ ВЛАДИЦИ: Монахињите од манастирот во Слепче со порака до грчките владици кои протестираат за името!

Сестринството при Слепченскиот Претеченски манастир напиша неколку стихови посветени на свештениците и владиците од Грчката православна црква, кои деновиве секојдневно се на улица и протести против правото на идентификација на македонскиот народ – пренесе порталот „Религија“.

-Христијанинот на злото со зло не враќа, тој се моли за своите непријатели. Но секогаш ќе остане зачуден кога од оние од кои очекува да слушне зборови духовни, слушне зборови светски кои припаѓаат на самољубието и од него произлезената гордост, стои во образолжението на напишаните стихови, насловени како „Драма“.

Драма

Многуглаголиви говорници

повишиле гласови до небеси,

рашириле раце до немајкаде

мисли им одлутале во беспаќе.

Се собрале, се набрале,

не знаејќи што да прават со себе

откако на себе заборавиле

а на Бога не се сетиле

тргнале да се наситуваат

со ум надалеку да лутаат.

Драма запишуваат Ангелите

за човекот и неговата ненаситност

на тоа зачудени останаа демоните

каде се оди човекот и неговата гордост.

Земја им треба на луѓето

да прошират ниви и градини,

ширина им треба на безумието

за око ненаситно поголеми залаци.

Ако ги прашуваш

нема да знаат да одговорат,

ако за причина ги испитуваш

од објаснувања ќе се уморат,

а всушност, прошепоти Ангелот,

едни до други не научија да живеат

па така им одлетал погледот

на места каде страсти одлучиле да се прошират.

Моето мое е,

твоето мое е,

содржина е на оваа драма

за да причината нема мана

кога земјата ќе изнедри места лесни

кои ќе послужат за гробови пресни.

Крај нема човековата самотија

кога војна прифаќа со леснотија,

но не таа која поглед има кон Небото,

туку таква која не ја памети ни морето.

Заштити, спаси и сочувај

Боже со Твојата Благодат!

Популарно