(ВИДЕО) Тура низ најозлогласениот затвор во Југославија

Хрватското крајбрежје денес е популарна туристичка дестинација, меѓутоа, еден остров и урнатините на еден затвор во него стојат како потсетување на една безнадежна ера. Голи Оток некогаш бил логор за воени затвореници.

Луѓето во регионот денес се сеќаваат на подоцнежната функција како гулаг на Југославија. Јосип Броз Тито, иако бил комунист, сепак ги прекинал врските со СССР кон крајот на 40-тите, а сите оние за кои постоеле сомневања дека се на страната на Сталин завршувале на Голи Оток, каде што затворениците се мачеле еден со друг кога не извршувале присилна работа во каменоломот. Голи Оток на македонски значи „неплоден остров“, меѓутоа затворениците што некогаш живееле таму го нарекувале „жив пекол“.

Сонови кои не смеете да ги игнорирате

Постојат шест вообичаени и значајни сценарија кои често се појавуваат во соновите и кои барем еднаш сме ги доживеале. Овие сонови не треба да се игнорираат – секое од тие сценарија открива свое значење.

1. Летање

Соништата во кои летаме се многу чести и можат да значат моќ или проблеми со самодовербата. Клучниот момент во тие сонови е самото полетување. Тогаш всушност ги победувате своите граници. Летањето претставува слобода која е недостапна за човечките способности, па кога летаме ја препознаваме својата сопствена моќ (или недостаток од неа).
При „летот“ се открива и вашата состојба на умот. Глаткото полетување најчесто значи некој позитивен настан, додека паѓањето за време на летот обично означува морални дилеми. Во мистицизмот, летањето претставува можност за астрално патување.

2. Храна

Храната во соништата најчесто значи храна за душата, ама може да изразува и неисполнети желби. Кога не сме задоволни од животот, често се обидуваме да се задоволиме преку сонот, а храната кај многумина е првиот избор. Секоја намирница што се појавува во сонот може да има свое значење, зависно од бојата и обликот. На пример, оревот претставува ментални способности, додека мангото симболизира желба за телесен контакт.

3. Бегање

Ако некој ве брка во сонот, тоа е индикатор на тешкотии и страв, како последица на вашата ранливост и чувствителност во однос на одредено нешто. Голема е веројатноста дека некој физички ви се заканува, во спротивно не би бегале. Начинот на кој се сносите со ситуацијата во сонот, всушност, говори за тоа како се справувате со стресот и проблемите во секојдневниот живот.
Бегството може да симболизира избегнување на конфликт, но може и да ви помогне. Соочувањето со својот прогонител во сонот може да ви даде сила да се соочите со тешките ситуации во животот. Патем, ако во сонот вие сте својот прогонител, тоа значи дека сами себе се терате да ги совладате стравовите.

4. Симболи

Мистичните предмети во сонот, како крст, еднорог или боженство, се однесуваат на потребата за верување во нешто духовно, во виша сила. Предметот се наоѓа во вашиот сон како знак кој треба да ве потсети да побарате подлабоко значење. Тоа е последица на чувството дека одредена тајна, или тоа што некој ја преќутува, има моќ над вас. Во духовните традиции, светите објекти во сонот претставуваат духовна порака која би требало да ви ја покаже судбината.

5. Голотија

Голотијата во сонот е многу честа и може да има неколку значење, зависно од вашата моментална ситуација. Облеката генерално симболизира криење – луѓето се единствени живи суштества што го кријат своето тело. Ако сите останати се облечени, вашата голотија претставува ранливост и потреба од тоа да бидете прифатени.
Да сте голи во сонот може да значи и дека криете нешто за себе и дека се плашите некој да не го дознае тоа за вас. Од друга страна, може да значи и дека ништо не криете од другите – целосна искреност, која пак би можела да ве доведе во позиција на ранливост. Може да означува и егзибиционистичка желба да се биде во центарот на вниманието. Вие најдобро можете да процените.

6. Животни

Животните во сонот имаат посебно значење, кое зависи од видот на животното. Генерално, животните претставуваат дел од вашата личност или вашите стравови и надежи. Ако е животното диво, тогаш се работи за нескротен, потсвесен дел од вашата личност. Ако се работи за домашно животно, веројатно се однесува на вашата свест и разум.

Во многу култури се верува дека животно во сонот ја претставува вашата душа, како некој вид на тотем, и обично тоа животно најдобро ви одговара на карактерот. Во таквите учења, се смета дека во сонот, човекот може да научи да го следи своето животно и да ја открие вистината за себе. Ако тоа животно зборува, се смета дека претставува скриено знаење до кое не можете да дојдете на вообичаените начини.

Преку анализата на соништата можеме да научиме многу повеќе за нас самите. Сонот не е толку заштитен како што е нашата свест, па многу од емоциите и мислите што се плашиме да ги изразиме во будна состојба – токму тогаш доаѓаат до израз.

Не сака да вечера, пие коктел, но една работа на многумина нема да им се допадне - ова е тајното мени на Путин

Путин многу патува ширум светот. Тоа што го јаде за време на патот е сосема друга приказна. 

Доволно е човек да фрли брз поглед на фотографијата на рускиот лидер за да признае дека Путин во 65- та година од животот прилично е во добра форма во однос на своите врсници. 

Во што е неговата тајна? Одговорот до некаде се крие во исхраната. Руската јавност секогаш е желна да дознае што јаде претседателот Владимир Путин,а "Russia Beyond" ви го открива тајното претседателско мени. 

Претседателскиот појадок: 

Путин за појадок јаде каша со мед, и пие јајца од препелица.Исто така Путин сака да пие сок од рен и цвекло. 

Рускиот претседател на новинарот од "Russia Beyond" во една прилика му открил една тајна. 

- Не можам да посветам многу време на исхртаната. Сакам зеленчук, домат, краставица, зелена салата. наутро сакам да изедам една лажица свежо сирење и мед. Ако можам да бирам межу месо и рива, 

ќе изберам риба, но сакам и јагнешко, рекол Путин и додал дека не е човек кој сака слатко, иако од време на време јаде и сладолед. 

Исхрана за време на пат: 

- Кога сум на пат, сакам да пробам домашна кујна, Навикнав на зелен чај... Обично не вечерам, немам време за тоа. Попладне се трудам да јадам овошје и да се напијам кефир кога е тоа возможно, а кога не е, не јадам ништо, вели Путин.

Што пие Путин?

Во 2010 година готвачот на Кремиљ рекол дека Путин пие посебен коктел со тој коктел ги нагостува неговите гости за време на службените приеми: многу лед, малку сок од лимон, нане и 50 грама шампањ. Говачот вели дека овој пијалок ја гаси жедта. 

Еве што птицата на вашиот месец на раѓање открива за судбината која ве чека

Дали сте знаеле дека секој месец во календарот е претставен од страна на одредена птица? Таа птица открива многу за вас самите, за вашиот карактер, како и за особините што ги поседувате. Дали сте мудар був, весел канаринец, верен орел, херојски јастреб или некоја друга птица? Пронајдете го месецот во кој сте родени и погледнете која птица е негов симбол. Сигурни сме дека ќе ги препознаете овие особини кај себе.

1. Јануари – Був

Вашата омилена изрека е „Тивка вода брег рони“. Внимателно ги избирате зборовите и мудро ги водите разговорите. И покрај вашата мирна природа, вашата елоквентност во креативното пишување ги изненадува другите, особено вашиот начин на изразување кој ги остава сите без зборови. Вие комуницирате по сопствени услови, но бидете сигурни дека вашите мисли се длабоки и значајни.

2. Февруари – Папагал

Вашата птица има слободен дух. Никогаш досадни или предвидливи, вие сте познати по својата способност да гледате надвор од границите на обичното. Креативното пишување, уметноста или музиката се вткаени во вашата личност. Вашите пријатели и сакани личности се константно инспирирани од вашиот едноставен карактер и искрената волја за живот. Не сакате светла од рефлектори, но по вас сите ќе се свртат.

3. Март – Црвеногушка

Црвеногушките се птици на истрајноста. Имате неверојатна способност да го преживеете и најсилното невреме. Вашите сакани имаат страхопочит кон вашата сила и убедувања, без разлика дали го признаваат тоа или не. Одвреме-навреме се заморувате, но ретко покажувате тоа. Наместо тоа, ќе ја фокусирате целата ваша сила на наградата која ве очекува – силни и стабилни.

4. Април – Канаринец

Малечките канаринци ги краси насмевка и разиграност. Понекогаш сте кловн, а понекогаш мудрец. Не сакате ништо повеќе од тоа да развеселувате и да забавувате сѐ околу вас. Вашите шеги и смисла за хумор се она заради кое сите ве обожаваат.

5. Мај – Славеј

Како слатката песна на оваа птица, вие ќе го разведрите денот на секој што ќе го сретнете. Секогаш сте позитивни и со заразно расположение заради кое сите ви завидуваат. Никој не останува имун на вашата насмевка и никој никогаш нема да ве види без неа.

6. Јуни – Галеб

Кралска птица. Вие сте роден лидер, без разлика дали го сфаќате тоа или не. Вие сте крал на организирањето и делегирањето. Ќе ја преземете надлежноста и од хаосот ќе создадете ред, без разлика дали станува збор за работи од исклучително значење или едноставно организирање. Вие не можете да живеете без листа на обврски.

7. Јули – Орел

Како и оваа птица, така и вие имате голема самодоверба. Вашата вештина за слушање е подобра од сите останати. Дури и тоталните странци ќе ви ја раскажат својата животна приказна. Верни сте и знаете да чувате тајна. Исто така, вие сте способни да дадете трпелив совет од срце за да ги насочите другите во вистинска насока.

8. Август – Рибарче

Малечките Рибарчиња се познати по тоа што се пријателски наклонети кон луѓето. Вие не само што уживате во запознавањето нови луѓе, туку правите и другите луѓе да уживаат во запознавањето со вас. Познати сте како исклучително добродушни и подготвени да му помогнете на секој кој ќе дојде во контакт со вас.

9. Септември – Јастреб

Вие сте херој на сопствената приказна! И покрај многубројните предизвици, вие секогаш застанувате на нозе. Вашите дела не поминуваат незабележани, но сте подготвени да затрубите во сопствениот рог за помош. Овој микс од херојство и понизност ве прави да бидете обожавани и на работното место и во домот. Луѓето се потпираат на вас и нивната доверба никогаш не сте ја изиграле.

10. Октомври – Лебед

Вие сте поправач, оној кој секогаш има одговор за сè. Сакате да помагате и ќе пронајдете решение за кој било проблем во рекорден рок. Сакате да бидете во право и обично и сте. Секој најпрво ќе се обрати кај вас за некоја тешка ситуација или кога им е потребен совет. Вие секогаш ќе имате лек!

11. Ноември – Петел

Вие сте најдобриот пријател кој човек може да го посака. И во добро и во лошо, вие ќе бидете на страната на пријателот и ќе го чувате неговиот грб. Не само што ги водите другите по правилниот пат, туку и спречувате да им биде досадно.

12. Декември – Врана

Возбудлива птица на интригата и мистеријата. Вие сте самотник и авантурист. Самоуверени и љубопитни, во постојана потрага за нови возбудувања. Се потпирате на себе и совршено сте среќни со самите себе. Вие можеби не сте во центарот на забавата, но вашиот живот е исполнет со нови искуства.

Превземено од http://www.kafepauza.mk/

Популарно