Јоци: Ниту одев по улици за ова, ниту имам намера да ве гласам пак

Поранешната новинарка, која беше дел од „шарената раволуција“, Јорданка Ивановска - Јоци, многу брзо се разочара од новата власт на централно и локално ниво. Своето незадоволство го изрази преку статус на ФБ.

ПАЈАЦИТЕ ПРАВАТ ПЕПЕЛ: Дневно се креваат преку 100 возила – расипништвото на СДСМ се финансира од парите на народот!

Во еден ден кренати 92 возила од пајак службата. Според информациите на МВР пајак службата во еден ден кренала 92 возила во Скопје. Градските власти под контрола на Шилегов удрија по граѓаните уште од самото доаѓање на власт.Пајаците редовно се на сkопските улици.

Но, зголемената активност на пајак службата во градот Скопје не е единствениот начин преку кој се полни буџетот и се финансира расипништвото на владата на СДСМ, која парите ги троши на набавка на нови луксузни возила, морски плодови, скапа храна и апетисани, алхохолни пијалоци, авионски билети од прва класа и претстој во хотели како „Хилтон“.

Имено, расипништвото на СДСМ го плаќаат и граѓаните од внатрешноста каде во послдните два месеци е значително зголемено присуството на полиција, а бројот на казни е за три пати поголем. Најчесто се казнуваат возачи без записници, туку само врз основа на констатација на полицаецот.

На Шилегов пак, му стана пракса да удира по џебот на граѓаните чии пари потоа ги користи за деструкција како рушење на споменици, и „инвестиции“ во дрво кое чини астрономски 650.000 евра.

Ваквата пракса ја следат и скопските градоначалници. Како за пример по наредба на Златко Марин пајак службата во минатиот месец подигна 300 возила од паркинзи кои веќе ги имаат платено.

Државна пензија за сите граѓани на Македонија: Еве колку ќе изнесува и како ќе функционира

Државна пензија за сите граѓани на Македонија – еве колку ќе изнесува и како ќе функционира. Секој ќе има пензија од државата.

Сите жени кои ќе наполнат 62 години и сите мажи кои ќе наполнат 64 години, а не ги остваруваат условите за старосна пензија, ќе добиваат државна социјална пензија, вети СДСМ во својата предизборна кампања.

Право на државната пензија ќе имаат граѓаните кои во последните 20 години живеле во Македонија. Државната социјална пензија на почетокот ќе биде во висина од 40% од просечната старосна пензија. Граѓаните над 65 години независно дали ги исполниле условите за пензија или не учествувале во градењето на нашето општество и секој од нив заслужува да имаат достоинствена старост.

Василевски останува во притвор, пред скопскa Апелација се жалбите на Димовски и Мукоски

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски е осомничен од Обвинителството за организиран криминал во истрагата за организираниот напад на Собранието на 27 април лани. - Василевски пред Основниот суд Скопје 1 

Пратеникот Сашо Василевски, кој заедно со колегата сопартиец Крсто Мукоски ги отвори собраниските врати на 27 април лани за да влезе толпата внатре, останува во притвор. Така одлучи советот за организиран криминал од Апелациониот суд Скопје.

Мукоски, пак, денеска ја образложуваше жалбата пред тројцата судии од Апелација, кој одлуката треба да ја донесе утре. Денеска во судот беше и пратеникот од Социјалистичката партија Љупчо Димовски, кој е во куќен притвор, а по чија жалба советот исто така треба да се изјасни утре.

Апелациониот суд ги потврди одлуките на Кривичниот суд за притворите на сите осомничени за 27 април. Во притвор останува и началникот во МВР Душко Лазаров, шефот на обезбедување на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, осомничениот Горан Ѓошевски и Митко Пешов, началник на посебните и специјалните единици.

Популарно