(ВИДЕО) Бесни Руси на улица: Таксист нападна пешаци, веднаш зажали што излезе од колата

Многу пати до сега сме биле сведоци дека на улиците во Русија се случуваат многу луди и чудни работи, а и оваа ситуација не е многу поинаква. Еден возач на такси возило нападна пар кој минуваше на пешачки премин, но неговото агресивно однесување не остана незабележано, па случајните минувачи се вмешаа за да ги одбранат пешаците…

На оваа секси девојка и треба донатор на сперма

Наследничката на хотелот „Хилтон“, веќе контактирала агенција и е подготвена да го награди момчето кое ќе ги исполни нејзините услови.

Парис Хилтон посакала да биде мајка, па одлучила да најде донор на сперма, пренесува „Курир.рс“.

Триесет и седумгодишната наследничка на хотелот „Хилтон“, веќе контактирала агенција и е подготвена да го награди момчето кое ќе ги исполни нејзините услови.

Таа бара донорот да има добар изглед, високо ниво на интелегенција, но и да потекнува од добро семејство.

– Постои проблем бидејќи донорите не се милионери. На богатите луѓе не им е потребно да ја продадат спермата. Хилтон смета дека самохрана мајка се вклопува со нејзиниот имиџ, таа може да направи сè и не ѝ е потребен маж за да успее, – рекол нејзин пријател.

Наводно, на Хилтон ѝ е преку глава од немањето среќа во љубовта. Таа била љубоморна на својата помала сестра Ники, која има две деца.

Дали купувањето кондоми е фрлање пари?

И покрај тоа што  е  шармантен, секси и неодолив, ако партнерот одбива да стави кондом пред сексуален однос, најдобриот ваш избор е да му одолеете да искушението и да ја одложите интимната игра, особено ако се работи за партнер со кого не сте заедно долго време.

И покрај тоа што е јасно дека кондомите се најдобриот начин за заштита од инфекции, сексуално преносливи болести и несакана бременост, многу мажи пронаоѓаат најразлични изговори за да ја избегнат употребата на презерватив. „Скапи се“, „Го намалуваат задоволството“, „Ја уништуваат спонтаноста“, „Ќе излезам пред да свршам“... изговори колку и да сакате. Во една таква ситуација кога мажот одбива безбеден секс, останува на вас да застанете цврсто на ставот дека не треба да продолжите без заштита.

[Пар во кревет] Кондомите се најефективен метод за заштита од несакана бременост и СПБ

Еве кои се најчестите машки изговори за неупотребување на кондом, како и потенцијални одговори од ваша страна:

1 Тој: „Кондомите се скапи. Зошто да фрламе пари за ништо?“

Вие: „Тоа не се фрлени пари. Здравјето е поважно од сè и знам и дека не сме спремни за дете. Х денари не се ништо, а така ќе ми биде помирна главата и нема секогаш да паничам кога ќе ми доцни.“

Кондомите се многу поевтини од посетите на гинеколог за лекување на инфекција или болест, а уште поевтини од растењето на бебе. Наредниот пат кога ќе бидете излезени, напијте се една пијачка помалку и ќе заштедите доволно. Ако сепак финансиите се главниот проблем, искористете ги акциите кои се организираат, а за време на кои бесплатно се делат кондоми.

2 Тој: „Не ми веруваш дека немам болест? Здрав сум.“

Вие: „Не станува збор за доверба. Многу луѓе имаат инфекција или СПБ, а не се свесни за тоа бидејќи немаат симптоми. Освен тоа, не се работи само за болести. Бременоста исто така ме плаши.“

Ако вашиот партнер изгледа здрав, тоа не значи дека навистина не носи некоја инфекција. Кај 50% од мажите и над 70% од жените кои имаат хламидија не се појавуваат никакви симптоми и најголем дел од нив не знаат дека имаат таков проблем. Не заборавајте дека довербата не се гради со некористење на кондом. Кондомите отпаѓаат од игра дури откако ќе биде изградена силна доверба во врската. А и во тој случај, останува ризикот од несакана бременост.

3 Тој: „Со кондом ништо не чувствувам. Се губи задоволството.“ / „Кондомот ми влијае негативно на ерекцијата.“

Вие: „Кондомите се неопходно „зло“. И мене ми се уништува задоволството ако цело време размислувам дали ќе забременам. Со кондом ќе бидам порелаксирана и верувај дека и тебе ќе ти биде поубаво ако сум поопуштена.“

Денес постојат најразлични марки кои нудат кондоми со различни големини, дебелини, вкусови... Ако вашиот партнер се жали дека гумичката му го убива задоволството, побарајте ултра-тенки кондоми. Доколку вашиот партнер има проблем да ја одржи ерекцијата кога носи кондом, помогнете му со визуелна, рачна или орална стимулација. Бонус за мажите е што многумина со кондом издржуваат подолго и полесно можат да ја контролираат ејакулацијата, па сексуалниот однос трае подолго.

4 Тој: „Само еднаш. Ќе купам наредниот пат, ветувам.“

Вие: „Еднаш слатко, цел живот татко.“

Доволно е само еднаш да го прескокнете безбедниот секс за да станете родители или да добиете некоја инфекција. Не „паѓајте“ на изговорот „само еднаш и нема повеќе“.

5 Тој: „Кондомите ја убиваат спонтаноста и го уништуваат моментот.“

Вие: „Ставањето на кондомот не мора да е непријатно искуство. Ќе го направиме забавно.“

За да не се чувствувате „прекинати“, чувајте кондом на дофат на рака. Додека тој го става кондомот, вие можете да потанцувате пред него, да се допирате заводливо или да го бакнувате страсно. Така нема да гледате на ставањето на кондомот како на несексапилна активност.

6 Тој: „И онака може да пукне. Зошто да се мачиме?“

Вие: „И сепак, кондомите се најефективниот метод за заштита од бременост и СПБ и во најголем дел од случаите не се кинат ако се употребуваат правилно.“

7 Тој: „Не ни треба кондом. Ќе излезам пред да свршам.“

Вие: „Да, но јас цело време ќе бидам напната и нема целосно да можам да му се предадам на задоволството. Освен тоа, сигурно знаеш дека може да се забремени и од предсемената течност.“

8 Тој: „Кондомите ме стегаат.“

Вие: „Можеби не си навикнат. Ако ти е проблем, ќе пробаме со друга марка.“

Навистина, ако кондомот е мал, на вашиот партнер ќе му биде многу непријатно и тешко да ја одржи ерекцијата. Но, затоа денес има кондоми со различни модели и големини. Сепак, ова е машки изговор кој често не држи вода, бидејќи кондомите многу се растегнуваат.

Креативниот машки ум може да смисли најразлични изговори. Може да се случи да слушнете и:

„Алергичен сум на кондоми“ – ова е вистина само за мал процент од мажите, другите едноставно си ја пробуваат среќата.

„Ако ме сакаше и ми веруваше, немаше да ме принудуваш да ставам кондом.“

„Никој од моите другари не користи, па сè е ОК“ – туѓата неодговорност не треба да ви служи како изговор и вие да се однесувате ризично.

„Не си плодна во овој период од месецот.“

„Свршив пред да излезам, сега е безбедно.“

Не се срамете да разговарате со вашиот партнер за користењето заштита. Сепак, ако го разголувате своето тело пред него, значи сте доволно блиски за да можете да разговарате на таа тема. Тоа не е срамен, туку разумен разговор. Тоа значи дека вие се почитувате себеси и своето тело и дека сакате да останете заштитени и здрави.

Таткото на Вајнхаус „обвинет“ за нејзината смрт

 На 23 јули 2011 година  почина  Ејми Вајнхаус , имаше само 27 години. По трагичниот настан многу луѓе прстот го вперија во нејзиниот поранешен сопруг Блејк Филдер, барајќи го виновникот. Тој не се спротиставуваше на обвиненијата, туку јавно призна колку вината го „јаде“. Наводно, тој ја навлекол на хероин, а тој ја чинеше живот. Меѓутоа, седум години подоцна, Блејк, реши да го обели својот образ и да ја тргне одговорноста за немилиот настан.

„Секогаш ќе се чувствувам виновен, но не сакам да бидам единствената личност што е виновна. Ејми не правеше ништо што не сакаше да прави. Требаше да имам поинаков пристап кон сето ова“, изјавил Блејк за „Добро утро, Британија“, каде што детално го објаснил односот со славната пејачка.

„Ејми и јас бевме заедно шест-седум години, но не во континуитет. Нашата врска беше турбулентна. Имавме едно сериозно раскинување кое беше проследено од медиумите, но и тогаш се смиривме. Со години сите ме обвинуваат поради употреба на дрога, но вистината е дека ние, за време на нашиот брак, користевме дрога само некои шест месеци и тоа беше сè. Претходно Ејми никогаш не користела супстанции, освен марихуана. Јас зедов хероин само четири или петпати“, признал Блејк.

Тој во интервју во 2013 година за „Индипендент“ раскажал како Ејми почнала да употребува супстанции и за штетата што ја претрпел нивниот брак и семејство.

„Пушев во хотелската соба во која бевме сместени, таа дојде и ме праша дали може и таа да проба. Се бунев и не сакав да ѝ дадам, но што и да направев, ќе беше залудно бидејќи на крајот таа пак ќе пробаше. Секако дека сега ми е жал за тоа, не само за штетата што ја направив, туку и за штетата што ја претрпеа нејзината и мојата фамилија, но и јас. Поминавме низ многу нешта поради зависноста“, изјавил Блејк.

Според Блејк, тој и Ејми се развеле бидејќи така сакал нејзиниот татко.

„Тогаш бев во затвор, а татко ѝ ми рече дека ако навистина ја сакам, ќе се разведам од неа и ќе ја пуштам да живее, па тоа и го направив. Ејми и јас зборувавме за тоа и одлучивме да се разделиме за да имаме мир, а исто така се договоривме дека во иднина најверојатно повторно ќе се венчаме“, признал Блејк.

Блејк во 2012 година заврши во болница откако зел опасен коктел од алкохол и наркотици. Мајката на неговото петнаесетмесечно бебе, Сара Аспин, го пронашла во кревет како се задушува. Блејк бил пренесен во болница каде што му било контактирано откажување на повеќе органи. Тој бил во кома две недели.

Популарно