Хари Мата Хари го разбесни Балканот - по изјавите за Тома Здравковиќ

Популарниот пејач Хари Мата Хари наводно го оспорува музичкиот квалитет на покојниот Тома  Здравковиќ и со тоа го шокираше регионот. Меѓутоа, тој одлучи да открие што стои позади тие изјави. 

Имено, поедини медиуми објавиле наводни изјави на Хари Мата Хари и предизвикале бурни реакции во јавноста. 

- Тома Здравковиќ не пееше добро, но имаше најдобри песни на сите времиња. Важно е што и како. Најважно е да се најде идентитет. Да се остави печат, наводно ова го рекол Хари. 

Меѓутоа, пејачот, како што вели е шокиран поради лажните изјави, тој вели дека неговото мислње за покојниот пејач е сосема поинакво. 

- Навистина луѓето си даваат за право да пишат тоа што ќе им падне на памет, никогаш не сум дал изјава за легендарниот Тома Здравковиќ а најмалку дека сум изјавил дека не бил квалитетен пејач. Сите растевме, сакавме, раскинувавме, тагувавме со неговите песни, беше добар пејач, одличен вокал, на многумина им остави аманет  што и ден денеска учат од него и ако на жалост не е со нас.Овој пат сакам да ставам точка на сите натписи во врска со спорниот текст бидејќи јас сум почитувач на ликот и делото на Тома Здравковиќ, рекол Хари.

ВИДЕО: Марија Шерифовиќ со штикли и долга коса

Марија Шерифовиќ е една од најпопуларните пејачки на Балканот позната по посебниот стил.Се појави стара снимка од неа на која е непрепознатлива.На снимката има подолга коса и носи штикли.

Погледнете ја: 

(ФОТО) Влатко Лозаноски: Постојат два вида мажи, едни кои ги бранат правата на жените и кукавици

Голем број од јавните личности се приклучија на кампањата #СлушниЈа и го кренаа гласот против насилство врз жените и девојчињата.

Досега во оваа кампања можевме да ги видиме актерките Амернис Нокшиќи и Тања Кочовска, како и пејачката Викторија Лоба. Тие беа гласот на неколку жени кои поминале низ ваков тежок период низ својот живот и ги раскажаа нивните вистинити приказни како дел од капмањата- 16 дена активизам против насилството врз жените и девојчињата.

Сепак оваа кампања не ја поддржуваат само жени и девојки, туку и вистински мажи кои сакаат да живеат во општество на родова еднаквост и ненасилство. Еден од нив е и пејачот Влатко Лозаноски кој на својот Инстаграм профил објави слика на која е со препознатливиот портокалов мегафон на кој пишува #Слушни ја и пренесе моќна порака.

„Постојат два вида на мажи – Мажи кои се борат за правата на жените и кукавици. Бирајте мудро!“, стои во пораката под фотографијата.

ВИДЕО: Македонската пејачка доби нова улога во „Гранд“

Калиопи Букле активно работи и е посветена на својата музичка кариера.

Имено,таа неодамна ги објави песните „Пресуда“ и „Хајде да пjевамо“ кои имаа одлична реакција кај публиката.

Од друга страна, изминатите месеци Букле одржа неколку концерти во соседна Србија, а се тоа го круниса со спектакуларен концерт во „Сава центар“ во Белград,

Опи често е на релација Македонија – Србија – Хрватска  – Босна и Херцеговина.

Каде и да се појави има пријатели и е добредојдена.

Во низа на работните и професионалните обврски, Букле доби ангажман и во најголемата продукција на Балканот.

Имено, пејачката беше дел од жирито на „Никогаш не е доцна“ каде настапуваа кандидати, а Опи имаше за задача да го каже своето мислење.

На сцената на „Гранд“ ја отпеја и „Беле руже, нежне руже“ , а публиката беше воодушевена.

Македонската поп дива заедно со останатите членови на жирито требаше заедно да одлучат кој кандидат ќе оди во следниот круг. Со оглед на тоа дека сите добра пеат и оваа одлука не  беше лесна.

Популарно