(ВИДЕО) Жена се соблече топлес и го навредуваше Земан на гласачко место

За да го спречи чешкиот претседател, Милош Земан да гласа на претседателските избори жена се соблече топлес. 

На видеото кое го објавија чешките медиуми може да се види дека жената ја соблекува горната облека и започнува да извикува погрдни зборови на англиски јазик против Земан.

Го споменува Земан, но и рускиот претседател, Владимир Путин. 

Феминистичката група „Фемен“ од Украина соопшти дека идентитетот на жената е Ангелина Дијаш, која по потекло е од Украина. 

Земан го напуштил гласачкото место, по што повторно се вратил назад и го остварил своето право на глас.

Повеќе од осум милиони Чеси денеска и утре ќе излезат на вторите директни претседателски избори.

Во првиот круг граѓаните имаат избор помеѓу девет кандидати меѓу кои, според предизборните анкети, најголеми шанси освен Милош Земан, во евентуалниот втор круг има и долгогодишниот претседател на Академијата на науки на Чешка, Јиржи Драхош, кој се залага за влез на Чешка во еврозоната.

Резултатите од првиот круг ќе се објават утре. 

Ја избодел девојката со шрафцигер, ја избањал и спиел до неа!

„Ја убив Јосипа“ – кратко рекол Хрвоје Кнежевиќ (22) кога се јавил на мобилниот на мајката на неговата девојка.

Болната жена која моментално лежи во болницата во Загреб и чека операција, од претрпениот шок почнала да лелека и му рекла да повика итна помош и полиција, но Кнежевиќ само кратко и одговорил „Касно е сега за тоа“. Потоа се јавил и во полиција, се претставил и рекол дека направил ужасна работа.

Дека во куќата се случило страотно убиство, не знаеле соседите се до ноќта кога ја виделе полицијата. Младиот пар го познавале само површно, не се дружеле со никој посебно. Хрвоје го опишувале како недружељубив и чуден, а Јосипа како драга и љубезна девојка.

За разлика од соседите на кои тие им делувале како складна двојка, нејзините две сестри и мајката тврдат дека тоа е далеку од вистината.

– Тој имаше проблем со дрогата и неа ја вовлече во тоа. Сите знаевме дека е проблематичен и тоа го знаеше цел Грачац. И рековме да се тргне од него. Се обидувавме да ги разделиме на различни начини. Дури и сестрата година дена ја одведе во Загреб да се тргне од него, но тој не ја остави на мира. На крајот се врати кај него и отидоа да живеат во куќата во Модрич. Постојано се караа, ја тепаше и се обидувавме да ја спасиме од него. Тој се дрогираше, а најверојатно почна и таа да зема дрога, вели нејзината сестра Ивана.

– На неа се гледаше дека нешто не е во ред. Го смени однесувањето, стана агресивна и ладна. Нејзините сини очи не беа повеќе исти. Кога и јавивме дека мајката ни е болна, не покажа никави емоции, како тоа да не е таа, додала Ивана.

– Малку се знае за него овде. Како дете остана без татко кој е убиен шред 15 години во едно кафуле на јадранската магистрала по некаква кавга. Го поврзуваа со некаква дрога, поради што наводно од Грачац замина во Модрич. На полицијата и беше познат по ситните кражби и насилничкото однесување.

Трокатната куќа во која се случи злосторството е во сопственост на неговата мајка.

Веднаш потоа, полицијата од Обровац дошла пред неговата куќа во местото Модрич каде живеел парот и во станот на приземјето го пронашле мртвото тело на 21-годишната Јосипа Божиќ. Местото на злосторството било страотно, имало крв на сите страни.

Кнежевиќ немал милост. Според неофицијалните информации, се изживувал врз несреќната девојка, ја фрлал по кујниските елементи. По тепањето ја избодел. Иако се мислело дека ја избодел со нож, најверојатно оружјето бил шрафцигер.

Точното време на убиството ќе се знае по обдукцијата. Најверојатно Кнежевиќ Јосипа ја убил ден порано и потоа легнал да спие. Се до петокот вечер лежел во куќата покрај мртвата девојка. Наводно убиецот ја избањал во када и донел голема пластична кеса. Планирал да ја завитка и да ја сокрие. Сепак во меѓувреме се предомислил и се признал на нејзиното семејство, а потоа се предал на полицијата.

(ВИДЕО) Ципрас: Јас сум половина Македонец

Како што пренесува АНА-МПА, грчкиот премиер уверува дека ја почитува загриженоста, а особено чувствителните тонови на неговите сонародници во северна Грција.

„Јас сум половина Македонец“, изјавил тој во интервјуто.

„Сепак, ги повикувам мирно да размислат за она што го промовира националниот интерес, а што го поткопува. Немањето решение го поткопува. Во последните 25 години нашите соседи се признати како ‘Република Македонија’ од повеќе земји, додека ние се бориме насекаде да ги нарекуваат пЈРМ“.

Повеќе од 30.000 граѓани на Грција денеска излегоа на закажаните протести, кои ги организираа неколку грчки здруженија на Македонците под мотото „Македонија значи Грција“.

Овој протест се спрема веќе неколку денови, а низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат.

Во центарот на Солун  од вчера веќе се залепени плакати како најава за собирот,  на кои пишува „Македонија значи Грција“. Според организаторите, јавува дописникот на МИА од Атина, демонстрантите доаѓале со организиран превоз, со 500 автобуси од доцна синоќа, од цела Грција.

Пападакис: Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот

„Не би се согласил дека постои разлика или разни изјави од страна на Грција, дури од почетокот на тој апсурден спор оклу името на Македонија. Изјавив неколкупати дека ставот на Грција е многу едноставен – Грција не ја интересира толку да се реши спорот за името, бидејќи не ја интересира како ќе се вика Македонија. Проблемот на Грција е единствено идентитетот на македонскиот народ и тоа постојано се гледа во последните 25 години“, вели Пападакис за Канал 5.

Нагласува дека прашањето за името кое постои 25 години, не може да се реши за три месеца.

„Од друга страна, Грција постојано со вакви изјави и лицемерности покажува дека не сака да се реши и целта на Грција е добивање на време за Македонија да остане вон ЕУ и вон НАТО, а второ и најважно, ако стигнеме до еден вид на решение тоа да биде новиот идентитет на македонскиот народ. Тоа на сите треба да ни биде јасно“, истакнува Пападакис.

Во врска со најавената средба на Зоран Заев и Алексис Ципрас која треба да се одржи во Давос, тој вели дека тоа најверојатно ќе биде една козметичка средба која нема суштински работи да реши.

Популарно