СТРАШНО!!! Оглас од зоолошка: „Нахранете ги нашите лавови со вашите непосакувани домашни миленици“

За оние кои што сакаат да се ослободат од своите домашни миленици, зоолошките градини од Копенхаген и Гивскуд во Данска се подготвени да ги превземат, со цел со нив да ги нахранат крволочните животни како што се лавовите, тигрите, волците и други.

Тие кои што ќе сакаат да донираат коњ, ќе мора да почекаат три месеци поради слабите капацитети на замрзување, додека пак помалите миленици веднаш можат да бидат превземени. Моментално, зоолошката градина во Копенхаген добива од пет до шест глодари (најчесто зајаци) месечно и тие секогаш велат дека се отворени за „животински донации“.

„Добро е дивите животни да имаат разновидна храна, да не јадат само коњско месо или говедско. Покрај тоа, тие го добиваат и крзното кое што им е потребно за забите, а цревата на глодарите се многу здрави за нив“, изјавила Ен-Софи Елер, чувар на животни.

Зоолошките градини не се отворени само за бесплатна храна, туку на донаторите им даваат и „психолошка поддршка“. На родителите кои што ги донирале миленичињата на своите деца, ги советуваат од приказните за „рајот за зајаците“. Во духот на данските Зоолошки е да се прикаже природата – природно, без животинското царство да се идеализира како во цртаните на Дизни. Затоа, поранешните сопственици имаат право да присуствуваат на погубувањето на своите миленици.

„Луѓето се потресени, така што поминуваме долго време за да им објасниме што ќе се случи. Мислам дека луѓето повеќе би сакале нивните миленици да завршат „повозвишено“ од закопувањето или кремирањето“, додава Ен-Софи Елер.

Иако се смета дека предаторите се посреќни кога ќе добијат поголеми животни, зоолошките градини прифаќаат претежно помали миленици.

Македонска работа: Ограбиле пошта, па направиле нешто неверојатно глупаво

Тројца Македонци ограбиле пошта во Водерад во Словачка, а она што го направиле е толклу глупаво, што не е ни чудно што едниот од нив веднаш бил фатен.

Двеаесет и осум годишниот Славчо, 24-годишниот Кристијан, и 42-годишниот Горан ограбиле пошта, а потоа се фотографирале со украдените пари и истите фотографии ги споделиле на друштвените мрежи.

Словачката полиција успеала да го фати Славчо, додек за останатите разбојници се уште се трага, а по пат на Фејсбук апелирано е до граѓаните за било каква помош при пронаоѓањето на лицата. Фотографиите кои полицијата ги објавила на својата службена Фејсбук страница се оние кои и самите разбојници ги објавиле позирајќи со пленот.

Грабежот го извршиле Славчо и Кристијан кои се заканувале на поштарите со огнено оружје и ги испрскале со спреј по очите, додека Горан чекал во возилото.

Во бегството пред полицијата, двајцата разбојници успеале да излезат од возилото, а возачот избегал со автомобилот.

Славчо е уапсен следниот ден, додека по останатите двајца уште се трага. Ако се утврди дека се винопвни им се закануваат 12 години затвор.

ФОТО: Телохранителот на Џенифер Лопез за малку ќе го прегазел папарацо фотографот

Џенифер Лопез и Алекс Родригез, еден од најпопуларните светски парови, папараците го следат секој нивен чекор, а нивниот телохранител за малку ќе го прегазел фотографот кој само си ја работеше својата работа.

Имено, парот одел на вечера во познат ресторан во западен Холивуд, кога еден папарацо фотограф се обиде да ја фотографира Џеј Ло со вереникот додека биле во џипот. 

Телохранителот на популарната пејачка, кој управуваше со возилото, само што не го прегазил, а оваа сцена ја пренесоа неговите колеги. На сето тоа му претходеше расправија, а потоа се случи овој немил настан.

Човекот падна на земја, а неговата нога беше покрај гумата на возилото. Она што беше шокантно е дека телохранителот, а ниту Џенифер и Алекс не излегле од возилото да погледнат дали папарацо фотографот е повреден.

За среќа, фотографот не се здобил со посериозни повреди, но претрпел страв. Панталоните му се уништени и на нив се гледаат траги од гумата.

Албанска зоолошка градина – најстрашна во Европа

Албанските власти реагираа откако британските медиуми објавија серија хорор фотографии од зоолошката градина во Фиер, на југозападот на земјата.

Шокантни фотографии на кои се гледаат болни и изгладнети животни ја шокираа јавноста. На нив се гледа прегладнет лав со инфекција на очите во живеалиште под сите стандарди.

Британските медиуми објавија серија фотографии и од другите запоставени животни во приватната зоолошка ,,Сафари- парк” во Фиер.

Денеска министерот за туризам и заштита на живтоната средина на Албанија, Бленди Клоси наредил спасување на животните и нивно преместување во побезбедни услови.

,, Реагирам на вестите објавени во Дејли Меил , како и на десетиците пораки за неприфатливата ссотојба во која живеат животните во приватната зоолошка градина во Фиер. Наредив итна акција за спасување од страна на инспекторатот, кои заедно со полицијата и организацијатаз а заштита на животните, ќе ги преместат и заштитат овие животни.” , изјави министерот.

Откако Дејли Меил ги објави шокантните фотографии на кои се гледаат животни , кои престојуваат во бетонски нечисти кафези и одат по својот измет , овие фотографии се раширија и во другите медиуми , како и преку социјалните мрежи . Не е познато дали и каква казна ќе добие сопственикот на зоолошката градина.

Популарно