Кире Лазаров: Одигравме машки со срце понесени од публиката

Македонската ракометна репрезентација за прв пат во историјата започна едно европско првенство со победа и тоа над бронзената од последното светско првенство, Словенија. 

Свое гледиште на тешко извојуваната победа даде нашиот лидер и капитен Кирил Лазаров, кој ги поздрави соиграчите, особено карактерот во вториот дел и завршницата.

„Честитки за сите, одигравме еден машки натпревар, а сега ни следува Црна Гора која исто така е сериозен противник. Знаеме која е целта на Црногорците, тие дојдоа на ова Европско првенство специјално да не победат. Скок беше навистина расположен во првиот дел, а ние немавме поддршка од нашите голмани во тој дел. Николче не врати во живот, веруваме во нашите голмани, кои се надевам дека во следниот меч ќе бидат уште подобри. Вакви натпревари секогаш се тешки, но ги добива срцето“, изјави капитенот.

- Уште на загревање кога истрчавме на паркетот ја почувствувавме поддршката од нашите верни навивачи кои поминаа голем пат да дојдат да не бодрат. Тие се клучниот фактор за нашата победа. Секако и ние на теренот имаме заслуга. Одигравме паметно кога се одлучуваше победникот. Ја задржавме топката до крај во последниот напад. Заслужено ги освоивме бодовите. Одиме малку да се одмориме и уште посилно против Црна Гора. Во никој случај не смееме да ги потцениме Црногорците, изјави Лазаров

Утре е слободен ден за нашите репрезентативци, а на 15 јануари со почеток од 20.30 часот го играме вториот натпревар на шампионатот против репрезентацијата на Црна Гора.

(ВИДЕО) Грандиозен пречек – Далиќ заплака!

Хрватската репрезентација се врати во својата татковина после освоеното сребро на Мундијалот, каде беше дочекана со грандиозен пречек.

Хрватските репрезентативци слетаа на аеродромот во Загреб од каде со отворен автобус се упатија кон плоштадот „Бан Јелачиќ“.

Илјадници навивачи ги чекаат „коцкестите“ на плоштадот, но огромен грој на граѓани го следат патот на автобусот со репрезентативците.

Селекторот Далиќ беше толку воодушен од поддршката на граѓаните што не можеше да ги задржи солзите.

(ВИДЕО) Французин провоцираше во Загреб и си доби шамар за паметење

Еден Французин го проследи големото финале на СП во Загреб.

Пред натпреварот се поздрави со навивачите на Хрватска, но по завршвањето на натпреварот и победата на неговата репрезентација се одлучи на провокација.

Се качи на бандерата каде го славеше триумфот на Триколорите, а навивачите на Хрватска брзо го симнаа на тлото.

Доби шамар и уште неколку удари и сигурно нема по добро да го памети престојот во главниот град на Хрватска.

(ВИДЕО) Путин не смее да биде наврнат – дури и кога „врне“ луксузен шампањ

Сите кои до крај го проследија преносот од финалето на Светското првенство, сигурно ја забележаа интересната сцена со чадорите после почетокот на обилниот дожд кој го зафати стадионот.

Додека Путин експресно доби чадор, некое време после него беа делумно заштитени од дождот и останатите официјални лица, а Колинда остана последна за која донесоа чадор.

Е таа приказна со чадорите продолжи и во француската соблекувална, каде Путин, Макрон и Грабар-Китаровиќ отидоа за да се придружат на славјето на француските репрезентативци.

Во еден момент, Французите отворија шампањ со кој почнаа да прскаат насекаде низ соблекувалната, вклучително и политичарите кои беа пред нив.

Обезбедувањето од Путин експресно и спремно реагираше и на тој „дожд“, па веднаш отвори чадор за него, оти едно стана јасно – Путин не смее да биде наврнат, дури и кога „врне“ шампањ.

Популарно