ФОТО: Пекара „Специјал“ дел од отварањето на новото игралиште во Веро Тафталиџе

Во саботата на 22 Септември по повод отворањето на новото игралиште во склоп на маркетот  Веро Тафталиџе, се одржа настан наменет за најмалите. Големата забава на паркингот на самиот маркет, кај новото игралиште беше исполнета со бројни активности. Децата и родителите  уживаа во куклена и жонглерска претстава и се забавуваа со Петко и  бендот пет +. 

Пекарата Специјал, која во сегментот пекарство е една од компаниите со надолга традиција на пазарот, беше дел од овој настан изложувајќи дел од својот широк асортиман на производи.

Пекарата во надворешниот дел од маркетот изложи уникатни пекарски специјалитети за дегустација од својата солена програма, додека пак во внатрешниот дел на Веро изложи  слатки десерти кои можеше да се дегустираат и оценуваат преку анкета.  Присутините имаа можност и самите да се уверат во квалитетот на програмата на Специјал и да уживаат во тополи оброци подготвен од рацете на врвни мајстори.

Забавниот настан го организираше Веро со цел да ги поттикне децата повеќе да се дружат и да поминуваат повеќе време во различни забавни и спортски активности на отворено. Пекара Специјал, како компанија која традиционално дава поддршка на ваков тип на настани, со задоволство зема учество во истиот.

ВИДЕО: Доаѓа од иднината, и го поминал детекторот за лаги

Приказната на Џејмс Оливер, кој тврди дека патува низ времето и дека е заглавен во 2018. година, е необична самата по себе, но фактот дека минал и на детекторот за лаги го шокирал целиот свет.

Џејмс тврди дека на мисијата во 21. век дошол од 6491. година, но дека сега не може да се врати кај своето семејство и пријателите, бидејќи му се расипала машината за патување низ времето.

Иако се делува како дел од филмот “Враќање во иднината”, се појавил доказ дека Џејмс можеби ја кажува вистината.

ЈуТјуб каналот кој се занимава со паранормални појави “ApexTV”, го приклучил Џејмс на детектор за лаги, на кој, како што се воспоставило, ги минал сите прашања.

На снимката лицето на Џејмс е замаглено, има специфичен акцент и малку “шушка” кога зборува.

“Вашите години се поразлични од моите”, му рекол тој на човекот што го испрашувал, чие лице исто така е замаглено. Нејасно во неговата приказна е дали живее на нашата или на некоја друга планета, бидејќи додал:

“Таму од каде доаѓам јас, годините се подолги. Мојата планета е подалеку од Сонцето, и потребно и е подолго време да сврти круг. Но, имаме талентирани математичари кои работат на сметањето на нашите години во однос на другите цивилизации”, објаснил тој.

Меѓутоа, кога завршил со приказната, зборот “вистина” се појавил на екранот, но камерата не го покажувала тоа што се наоѓа на компјутерот, со што ќе се докажело дека Џејмс не лаже.

Тој рекол дека глобалното затоплување ќе биде се полошо и дека нашата планета ќе стане се потопла, па така тој советува да ја сопреме емисијата на стаклени гасови. Исто така, рекол дека сите луѓе во иднина ќе имаат свој систем на вештачка интелигенција, која ќе се вика Сири, и ќе ги препознава своите корисници по гласот.

“Константно сме во потрага по нови планети и галаксии и ги пронаоѓаме секојдневно. Повеќето се всушност – ништо”. Но, понекогаш удирате “џекпот” и наоѓате интелигентен живот на некоја од нив. Пронаоѓаме нови планети, нови еко-системи… На многу планети постојат поинтелигентни суштества од луѓето”, вели тој.

Планетите, како што вели, се под сопственост на тела како Обединетите Нации, специјализирани за историјата и културата на човековите раси. Запрашан дали се сретнал со вонземјани, рекол дека неколку пати бил во контакт со нив.

“Дефиницијата вонземјани е нешто што е надвор од овој свет, така што технички, сега разговарам со еден”, рекол тој.

Исто така, рекол дека не би требало да се грижиме за заклучоците за вонземјаните, бидејќи некои од нив се негови блиски пријатели.

“Мојот најдобар пријател е од друга галаксија”.

Џејмс додава дека многу му недостасуваат семејството и пријателите и дека не знае кога ќе биде спасен. Запрашан кој ќе биде следен претседател на САД, одговорил дека тоа не би смеел да го открива.

iPhone Xs пристигна во Македонија!

Одлични вести! Сите заинтересирани може да ги најдат новите смартфони на Apple по одлични цени во Ledikom.mk!

Како што веќе знаете, Apple претстави три нови iPhone уреди, меѓу кои беше следбеникот на iPhone X, Xs, и неговата поголема верзија, Xs Max. iPhone Xs Max доаѓа со голем, 6.5 инчен дисплеј - всушност, најголемиот панел досега виден на iPhone. Интересно е што покрај големиот екран, целосните димензии на Xs Max се речиси исти како оние на iPhone 8 Plus или iPhone 7 Plus. Станува збор за 6.5 инчен OLED панел со истиот, висок 19.5:9 сооднос како кај iPhone X. Резолуцијата е подобрена од 1125 x 2436 на 2688 x 1242 пиксели.

Од друга страна, iPhone Xs, истотака познат како директниот следбеник на iPhone X, доаѓа со 5.8 инчен OLED панел и исти димензии, но подновен со нова боја и подобрени внатрешни перформанси.

Во внатрешноста на двата уреди, се наоѓа новиот Apple A12 Bionic - првиот 7nm чип во светот и според Apple, "најпаметниот и најмоќниот чип досега виден во смартфон". Придружен е од 4GB RAM и 64/256/512 GB меморија.

Во однос на камерите, иако станува збор за истото 12 мегапикселно дуо на задната страна и селфи камерата од 7 мегапиксели, Apple ги има подновено со неколку нови функции. Smart HDR е една од нив. Функцијата прави неколку фотографии со различни вредности на експозиција кои потоа се складираат заедно за да се создаде една слика со многу подобар динамички опсег отколку што би можела камерата сама по себе да произведе. Покрај тоа, уредот доаѓа со нов и подобрен Portrait Mode, како и подобри слики и видеа при ниска светлина. 

Како што рековме, сите заинтересирани може да ги најдат iPhone Xs и Xs Max во Ledikom.mk од 22 септември. Во моментот телефонот е достапен за оние со преднарачки, додека од понеделник е достапен за сите. Побрзајте, количините се ограничени!

Популарно