ВИДЕО: НАСА со нуклеарка ќе го гаѓа астероидот кој брза кон Земјата

Астероидот Bennu, со пречник од 500 метри, кружи околу Сонцето со брзина од 101.388 км/ч, а научните истражувања покажуваат на можност од 1:2700 дека би можел да ја погоди Земјата 2135 година.

НАСА не верува дека Земјата би можела да биде загрозена, но сепак секогаш постои шанса нешто да се промени во патувањето, па затоа не сакаат да го препуштат ова на случајноста.

Од таа причина покренат е проектот под назив HAMMER (Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response), кој го водат NNSA, NASA и два американски оддела од Министерството за енергија.

Сакаат да лансираат летало со тежина од 8,8 тона кое го нарекуваат „импактор“ и со него да го погодат овој астероид, или да користат нуклеарно оружје за одвраќање или уништување.

Иако проектот е покренат, тоа се уште не значи дека ќе биде реализиран бидејќи се проценува дека трошоците ќе изнесуваат повеќе милијарди долари.

На астероидот Bennu оваа година би требало да стигне леталото OSIRIS-REx кое е лансирано 2016 година и да донесе примерок од него на Земјата, по што ќе дознаеме повеќе податоци за неговиот состав и колку силен би бил ударот ако не погоди.

Забележале дека нивната ќерка чудно се смее: Тогаш докторот им соопштил ужасна вест…

Една ноќ родителите на малата Меган Еванс забележале дека девојчето се смее различно од претходно. Тие одлучиле да ја однесат на доктор каде што било откриено дека “искривената” насмевка е последица на тумор во мозокот кој достигнал големина на мандарина.

7-годишното девојче имало 12 часовна операција во Кралската болница во Глазгов, а 4 месеци подоцна таа заздравува од операцијата. Нажалост имало последици: Меган може да гледа само 3% и мора да користи стап при одење.

“Почна да го учи Брајовото писмо. Претрпе многу и мора многу да се прилагодува. Многу сме горди на неа и на начинот на кој се помири со се” кажува нејзиниот татко Џејсон.

Таткото открива дека после операцијата девојчето неможело да зборува, а кога прозборела тоа било како бебе.

“За среќа повторно почна нормално да зборува” кажува таткото.

Родителите отвориле профил на Фејсбук за да соберат 5000 фунти за операција во Берлин. До сега собрале 30% од средствата. Во текстот кој го напишале во нејзино име, родителите соопишале што и се случувало и апелирале до корисниците да донираат пари:

“Др. Федеров и неговиот единствен тим од Центарот за обновување на видот применуваат метод за лечење со електрична стимулација која била успешна кај многу луѓе и помогнала да им се врати видот на 100%”

СТРАШАНО: Мајка пријавила дека и го украле автомобилот со 2 годишната ќерка во него, но...

Двегодишната Кјара Мур од Кармартеншир во западен Велс, која следната седмица требало да наполни три години, трагично загинала кога автомобилот во кој била оставена сама завршил во река.

Автомобилот изчезнал вчера во 15:30 часот, а полицијата подоцна го пронашла во реката Тејфи. Спасувачките екипи го извадиле девојчето од автомобилот, а потоа го одвеле во болница.

Мајката на Кјара, Кимберли Роуландс, вчера во околу 15:30 часот буквално на една минута излегла од автомобилот за извади пари, и затоа го оставила девојчето внатре. Веднаш се вратила, но автомобилот не бил таму. Несреќната мајка се огласила и на Фејсбук. “Го видел ли некој мојот автомобил, украден е со мојата ќерка, која е внатре. Ве молам, споделете”.

Полицијата два часа трагала по сребрениот “Мини Морис” и конечно го пронашла во реката Тејфи. Спасувачите успеале да го ослободат детето од возилото. Ја однеле малата Кјара во болница, но таа ја изгубила борбата за својот живот само една седмица пред да го прослави својот трет роденден.

Таткото на Кјара, Џет Мур, потврдил на Фејсбук дека девојчето починало вчера во болница, со порака дека “имала прекрасен, но краток живот”.

Полицијата известила дека досега никој не бил уапсен и дека истрагата е во тек. Исто така ги замолиле сите потенцијални сведоци да се јават.

Денеска мајката на социјалните мрежи напишала дека таа е виновна за смртта на своето детенце, бидејќи лошо паркирала и автомобилот само тргнал во реката. Ова е местото каде паркирала:

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Смртоносен пад: Акробат загина изведувајќи точка во циркус

Акробат на светскиот познат циркус Цикл де солеј почина во саботата навечер по падот во текот на изведување на претстава во Тампа на Флорида.

Акробатот Јан Арну падна додека изведуваше точна на висечка лента. Тој веднаш е префрлен во болница, каде по неколку часа борба на лекарите за неговиот живот, несреќното момче им подлегна на повредите.

„Големото семејство на Циркл де солеј е во шок“, нагласи претседателот на оваа трупа Даниел Ламар.

Популарно