Нова трагедија: Почина 20-годишен норвешки младински репрезентативец

Нова фудбалска трагедија го потресе светот денеска, по смртните случаи на капитенот на Фиорентина Давиде Астори и на талентираниот француски фудбалер Томас Родригес, откако во болница починал 20-годишниот Норвежанец, Адријан Лилебек Овлиен.

Фудбалерот, кој има 47 настапи за младинските селекции на Норвешка починал во клиниката „Улевал“.

„Адријан почина од акутна инфекција. Нашите мисли сега се со семејството и неговите најблиски. Ги замолуваме играчите и стручниот штаб да не коментираат ништо за случајот и ги повикуваме медиумите да ја почитуваат приватноста“, објавија од неговиот тим Конгсвингер.

Причина за смртта не е позната, а Аге Хенинг Андерсен за „Дагбладет“ изјавил дека немаат повеќе информации од основната дека починал од акутна инфенција, ниту пак како Овилен ја добил таа инфекција.

„Ова е најтажен ден во клупската историја. Сите сме шокирани“, рекол Андерсен.

Адријан според зборовите бил момче кое сите го сакале во клубот, а од 2012 година е член на младинските селекции, почнувајќи од таа до 15 години, па се до репрезентацијата до 19 години со вкупно речиси 50 настапи, од кои најмногу во 2013 и 2015 година, кога по 14 пати го носел дресот на националниот тим во категориите до 16 и до 18 години.

ВИДЕО: Вака “Македонскиот тигар” го демолираше Ирецот во Рим

Македонскиот ММА борец, Ален Амедовски кој на мечевите секогаш излегува со македонското знаме, продолжува со извонредната серија победи и сензационална кариера во профи рингот.

Популарно наречен “Македонскиот Тигар”, 29 годишниот борец кој е родум од Центар Жупа, синоќа во Рим, Италија ја оствари шестата победа во професионалната кариера во овој жесток и популарен спорт. Тој го победи големиот фаворит, Ирецот Вил Флури со технички нокаут за само 99 секунди.

Флури предходно немаше пораз во кариерата. Тоа беше борба на предизвикувачи во средна категорија до 84 килограми со која низата на победи на Амедовски продолжи до шест врзани и тоа без пораз.

И синоќа Амедовски победата ја прослави со високо кренато македонско знаме.

ОФИЦИЈАЛНО: Модриќ е најдобриот играч на СП во Русија

ФИФА ги прогласи најдобрите играчи по завршувањето н финалето на Светското првенство.

Прво прогласен беше најдобриот млад фудбалер. Тука имаше само едно име и асполутно без никаква конкуренција, тинејџерот Килијан Мбапе со своите 19 години ја однесе наградата најдобар млад играч на Мундијалот во Русија.

Како утеха за Хрватска и останува за утеха тоа што капитенот на оваа репрезентација сосема заслужено, Лука Модриќ беше прогласен за најдобар играч на Мундијалот.

На крајот ФИФА истакна и благодарност до Нестор Питана кој беше прогласен за најдобар судија на Светското првенство.

Ќе потсетиме, наградата за најдобар стрелец ја освои англискиот напаѓач Хари Кејн.

ВИДЕО: Неверојатна приказна ја откри вистината за Лука Модриќ

Павле Баленовиќ, поранешен музичар и филмски каскадер, го посветил својот живот на проучување на Велебит и неговиот животински свет, пред се волците, кои на таа планина ги има во голем број. 

Во еден документарен филм за волците на Велебит, Баленовиќ снимил кадар на кој се гледа петгодишниот Лука Модриќ во преголема јакна како чува кози.

„Да, тоа е тој“ напишал Баленовиќ на Јутјуб.

За време на своите патувања на Велебит, Баленовиќ се спријателил со Стипе Модриќ, таткото на Лука. 5-годишниот Лука се гледа на снимката околу 2:30 од видеото.

Документарниот филм на Павле бил прикажан на ББЦ, а откако бил купен од нив документаревот е прикажан на 44.000 различни телевизиску куќи низ светот.

Популарно