Тајната на среќниот брак во само две реченици!

Бракот на еден човек бил во криза и дошол кај неговиот Учител по совет.

Учителот му рекол: „Научи да ја слушаш својата жена.“

Човекот го прифатил советот на Учителот.

После еден месец се вратил за да каже дека научил да го слуша секој збор кој неговата жена го изговарала.

Учителот низ насмевка му рекол:

„Сега оди дома и слушај го секој збор кој твојата жена не го кажува.“

(ФОТО) Манекенката објави фотографија на која покажува како изгледа мајчинството, но тоа не им се допадна на сите

Манекенката Криси Тиген често отворено зборува за тоа колку многу го поддржува јавното доење, а овој пат таа поддршка ја докажа и со фотографија.

32 годишната манекенка го роди и второто дете, синот Мајлс Теодор, па сега многу често објавува фотографии каде го дои своето дете. 

"Луна ме присилува да ја дојам и нејзината кукла, па сега изгледа имам близнаци", истакна манекенката.

 

Luna making me feed her babydoll so I guess I have twins now

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

Сепак, имаше и такви кои сметаат дека оваа фотографија не е соодветна за социјалните мрежи.

"Не значи дека ако тоа е нормално, дека целиот свет сака да го погледне. Избриши ги сите твои фотографии на кои доиш", напишала една жена.

 

Bahahahahaha

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

Инаку, Криси отворено сподели што ѝ се случуваше во текот на двете бремености, па неодамна раскажа како постпородилниот период со синот ѝ бил многу полесен во споредба со оној кога се породила со ќерката Луна.

Истакна дека во текот на двете бремености добила стрии, па докажала дека супермоделите не се имуни на нив.

 

she does not care

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

Кратко хумористично писмо од една очајна снаа

Кратката исповед на една снаа се прошири вирално по социјалните мрежи. Зошто најтешката работа на светот е да бидеш снаа?

Една снаа искрено објаснува зошто мисли дека најтешката работа на светот е да бидеш снаа:

Колку и да се трудиш да им се допаднеш, порано или подоцна ќе ти дојде преку глава и ќе сакаш сите да ги „испратиш по ѓаволите“.  Бидејќи ако си слаба, тогаш си премногу слаба, ако си дебела, зошто си дебела, ако си необразована, зошто не си учела, ако си образована, зошто не си посветена домаќинка.

Ако си убава, не чини ќе те гледаат, ако си запуштена, зошто не внимаваш на себе. Ако куќата ти е средена, може да биде уште посредена, ако не е, срам си за куќата.

Децата не ги доиш правилно, не ги облекуваш добро, не ги храниш доволно и не ги воспитуваш како што треба.

Ако не правиш зимница, срам да ти е, ако правиш зимница, не ја правиш како што треба. Ако правиш колачиња, не се доби како нејзините, ако нарачуваш колачиња, мрзлива си.

Нејзиниот син е син над синовите и никој не може да го сака толку многу како таа и да се грижи толку добро за него како таа, затоа залудно се трудиш.

„Еј Томе дај некој денар“ – ќе му залепам шамар, ако син ми проба да ме вика по име

Ако мојот син ми се обрати со „Томе“, ќе му залепам шамар да ме запамети додека е жив. Тоа е непочитување. Јас сум му татко, а не комшија или другар, вели еден татко на малолетно дете.

Секој родител со нетрпение очекува да ги слушне првите зборови како „мама“ и „тато“, но има деца кои повеќе практикуваат и сакаат своите родители да ги викаат по име, па се поставува прашањето дали е тоа добро и дали се руши авторитетот на родителите кај децата.

Томе е татко на десет годишно дете . Се смeта за строг родител, но пред се правичен.

-Понекогаш сум строг, но тоа е за негово добро. Пред се мора да научи да си ги почитува родителите. Не би дозволил да ме вика по име, јас не сум му комшија, вели тој.

Сепак има родители кои не се истомисленици на Томе. Марина е мајка на три деца и смета дека воопшто не е важно како и се обраќаат тие.

-Сметам дека обраќањето со име е најмалиот проблем. Ако имате квалитетен и отворен однос со своето дете најмал проблем е тоа како тоа дете ќе ви се обраќа. Денес сум Марина, утре мама, задутре мајко. Мене не ми пречи да ме викаат по име, вели таа.

Психолозите сметаат дека проблемот се појавува во оние семејства каде се нарушени односите помеѓу родителот и детето.

Важно е родителот да знае како да допре до своето дете. Битно е да постои почит, помеѓу родителот и детето. Со добриот пристап и однос, детето и родителот ќе си се викаат онака како им одговара, татичко, мамче, мамичко. Секое дете барем еднаш се обидело да се обрати кон својот родител по име, но тоа треба навремено да се објасни на детето зошто тоа не е добро. Ако сите од фамилијата си ги викаме по име, на некој начин се губи семејниот однос, вели психологот Александра.

Популарно