(ВИДЕО) Молк во салата, музиката запре среде настап: Словенечката пејачка на Евровизија направи нешто за што сите зборуваат

Претставничката на Словенија среде настап направи нешто што ја зачуди публиката во лисабонската Алтис Арена.

Имено, додека 28-годишната Леа Сирк ја изведуваше песната „Хвала, не!“ која ја крена публиката во салата на нозе, музиката во еден момент застана.

Публиката почна да негодува, мислејќи дека е во прашање пропуст на организацијата, а харизматичната пејачка порача: „Што е со музиката? Можете да пуштите музика?“

Леа ги замоли со аплауз да и дадат ритам.

Словенија како и Србија помина во финале.

(ФОТО) Влатко Лозаноски: Постојат два вида мажи, едни кои ги бранат правата на жените и кукавици

Голем број од јавните личности се приклучија на кампањата #СлушниЈа и го кренаа гласот против насилство врз жените и девојчињата.

Досега во оваа кампања можевме да ги видиме актерките Амернис Нокшиќи и Тања Кочовска, како и пејачката Викторија Лоба. Тие беа гласот на неколку жени кои поминале низ ваков тежок период низ својот живот и ги раскажаа нивните вистинити приказни како дел од капмањата- 16 дена активизам против насилството врз жените и девојчињата.

Сепак оваа кампања не ја поддржуваат само жени и девојки, туку и вистински мажи кои сакаат да живеат во општество на родова еднаквост и ненасилство. Еден од нив е и пејачот Влатко Лозаноски кој на својот Инстаграм профил објави слика на која е со препознатливиот портокалов мегафон на кој пишува #Слушни ја и пренесе моќна порака.

„Постојат два вида на мажи – Мажи кои се борат за правата на жените и кукавици. Бирајте мудро!“, стои во пораката под фотографијата.

ВИДЕО: Македонската пејачка доби нова улога во „Гранд“

Калиопи Букле активно работи и е посветена на својата музичка кариера.

Имено,таа неодамна ги објави песните „Пресуда“ и „Хајде да пjевамо“ кои имаа одлична реакција кај публиката.

Од друга страна, изминатите месеци Букле одржа неколку концерти во соседна Србија, а се тоа го круниса со спектакуларен концерт во „Сава центар“ во Белград,

Опи често е на релација Македонија – Србија – Хрватска  – Босна и Херцеговина.

Каде и да се појави има пријатели и е добредојдена.

Во низа на работните и професионалните обврски, Букле доби ангажман и во најголемата продукција на Балканот.

Имено, пејачката беше дел од жирито на „Никогаш не е доцна“ каде настапуваа кандидати, а Опи имаше за задача да го каже своето мислење.

На сцената на „Гранд“ ја отпеја и „Беле руже, нежне руже“ , а публиката беше воодушевена.

Македонската поп дива заедно со останатите членови на жирито требаше заедно да одлучат кој кандидат ќе оди во следниот круг. Со оглед на тоа дека сите добра пеат и оваа одлука не  беше лесна.

ВИДЕО: Јелена Карлеуша жестоко „распали“ по Македонецот во „Ѕвездите на Гранд“

Во последната емисија на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“, настапуваше скопјанецот Стефан Величковски.

Тој се претстави со песните „Нисам те због лепоте волео“ од Жељко Јоксимовиќ и „Лапсус“ од Саша Ковачевиќ.

По своите изведби, Стефан доби четири гласа, односно од Вики Миљковиќ, Џорџе Давид, Јелена Карелуш и Ана Бекута.

Тој истакна дека очекувал да има толку гласови, по што настана општи хаос во студиото на „Гранд“.

„Првата песна беше убава. Меѓутоа, песните на Саша Ковачевиќ ви се такви замки и сите паѓате“, почна да коментира Џорџе, а Стефан го прекина и истакна дека мисли и дека втората песна добро ја отпеал.

Во дебатата се вклучи и Јелена Карлеуша која изјави дека Македонецот има голема самодоверба.

„Едвај чекам да се појави некој пејач и да го отпее Саша Ковачевиќ како треба. Не знам дали да те земам или не и изгледа дека ти ќе ме учиш како се пее, а не јас тебе“ дополни Џорџе, на што Стефан имаше реплика и истакна дека и тој може да го учи рок пејачот како се пее.

Вики го потврди својот глас, но беше збунета од правилата.

„Не е добро кога некој има самодоверба, не е добро кога некој нема самодоверба, па чекајте кој е проблемот?“ Вики застана во одбрана на скопјанецот.

„Овој дечко не е самоуверен, туку е арогантен“ се вмеша Карлеуша.

Вики беше на страната на Стефан која го одбрани и истакна дека дечкото не е аронгантен туку дека има соништа кои сака да ги исполни.

Стефан истакна дека доколку требал да се одлучи меѓу Вики и Џорџ тој ќе ја одбрал Вики.

„Ти си дечко безобрзазен до крај. Ти си нешто најодвратно во последните неколку емисии. Тој арогантен став нема да те одведе никаде. Оди си, ја доби Вики, оди си, не сакам повеќе да те слушам“, распали Карелуша по Стефан.

Само Вики го остави својот глас и таа ќе му биде ментор на Стефан за следниот круг.

Популарно