(ВИДЕО) Започна да се остварува најлошото сценарио, Вулканот на Хаваи пред експлозија

Започна да се остварува она на што геолозите предупредуваа, вулканот на Хаваи почна да „исфрла проектили“ со големина на микробранова печка.

Многу извесно е дека вулканот и ќе експлодираа сметаат геолозите.

Доколку се исполнат предупредувањата на вулканолозите, вулканот Килауе на Хаваите, кој веќе десетина дена исфрла лава, ќе влезе во фаза на експлозивни ерупции со кои ќе исфрла огромни количини на пепел и камења во воздухот.

Според наводите на Ројтерс, размерите на  таквите ерупции не се забележани уше од минатиот век.

-Се очекуваат уште експлозии и тие ќе бида се посилни и посилни, информираат од Американскиот геолошки институт. Според нив , вулканот  ќе исфрла во воздухот  огнени топки тешки и по неколку тони кој ќе претставуваат опасност за авионите.  По експлозиите вулканскиот пепел би можел да стигне и до 6 километри во воздухот.

Токму поради активноста на вулканот, на Хаваи константно се бележат силни земјотреси.

Индиската полиција во желудник на жена откри 106 капсули кокаин

Индиската полиција извадила 106 капсули со кокаин од желудник на жена којашто се обидела дрогата да ја прошверцува во земјата, што претставува рекорден број капсули со кокаин кој ги проголтал шверцер откриени од индиската полиција, пренесува во понеделникот BBC.

Дваесет и петгодишната странска државјанка била упасена на аеродромот во индиската престолнина Њу Делхи на 14-ти мај откако полицијата добила дојава. Според полицијата, таа и претходно на ист начин пренесувала кокаин патувајќи како турист во Индија, а за возврат ѝ биле ветени 5.000 долари

Целиот изминат викенд го минала во болница и пиела лаксативи за кокаинот да излезе од телото. Вкупната тежина на дрогата изнесувала 903 грама, а вредноста е проценета на 734.160 американски долари.

Во полицијата веруваат дека капсулите ги проголтала во Сао Паоло во Бразил и дека во Њу Делхи требало да му ги предаде на еден Нигериец. Велат и дека станува збор за висококвалитетен кокаин од Колумбија, многу подобар од евтиниот „крек“ кој вообичаено се открива во вакви случаи.

ВИДЕО: Руското оружје од кое Америка не може да се одбрани

Руското хиперсонично оружје кое може да погоди било кое место во светот за само неколку минути ќе биде подготвено до 2020. година.

Англиските медиуми пишуваат дека имаат пристап до американсите извештаи кои тврдат дека оружјето „Авангард“ патува со 20 пати поголема брзина од звукот. Во моментов, САД не може да се одбрани од него, а Русија го тестирала двапати во 2016. година.

Последното тестирање во 2017. година не поминало добро, зашто се срушила платформата неколку секунди пред да ја погоди целта. Меѓутоа, Москва продолжува да го развива оружјето.

Русите летово би требало да направат ново тестирање на оружјето, а како изгледа и за што станува збор, може да погледнете на видеата.

Популарно