(ВИДЕО) Започна да се остварува најлошото сценарио, Вулканот на Хаваи пред експлозија

Започна да се остварува она на што геолозите предупредуваа, вулканот на Хаваи почна да „исфрла проектили“ со големина на микробранова печка.

Многу извесно е дека вулканот и ќе експлодираа сметаат геолозите.

Доколку се исполнат предупредувањата на вулканолозите, вулканот Килауе на Хаваите, кој веќе десетина дена исфрла лава, ќе влезе во фаза на експлозивни ерупции со кои ќе исфрла огромни количини на пепел и камења во воздухот.

Според наводите на Ројтерс, размерите на  таквите ерупции не се забележани уше од минатиот век.

-Се очекуваат уште експлозии и тие ќе бида се посилни и посилни, информираат од Американскиот геолошки институт. Според нив , вулканот  ќе исфрла во воздухот  огнени топки тешки и по неколку тони кој ќе претставуваат опасност за авионите.  По експлозиите вулканскиот пепел би можел да стигне и до 6 километри во воздухот.

Токму поради активноста на вулканот, на Хаваи константно се бележат силни земјотреси.

Што се случува со Меланија Трамп?

Меланија Трамп е позната по беспрекорниот моден стил.

Првата дама на САД дефинитивно не штеди на гардероба, па без пардон продефилира во богато украсен капут вреден над 50000 долари.

Ретки се моментите во кои убавата Меланија се појавила во ист стајлинг два пати, како што тоа често го прават дамите од кралското семејство како Кејт Мидлтон.

Убавата Словенка до сега очигледно не се замараше со коментарите дека премногу троши на облека и постојано се појавува со нови дизајнерски аутфити, најчесто со потпис од доминантни европски креатори.

Кога купува облека за првата дама, нејзиниот стилист секогаш се труди одбраните креации да не се предходно носени од популарни дами.

Вистинско изненадување за јавноста е доколку се случи Меланија да се појави во нешто “веќе видено”.

Но минатата недела атрактивната Меланија се појави на официјална вечера во фустан кој го носеше пред една година.

Само неколку дена подоцна, таа се појави во уште едно “рециклирано издание”, овојпат на вечера со директорот на Apple.

За оваа пригода одбрала црно бел фустан со асиметричен крој во кој се појави пред извесен период при посета на деца во болница во Флорида.

Поврзувајќи го ова со веста дека таа очајно сака да се разведе од Доналд Трамп, јавноста коментира дека можеби Трамп и го скратил буџетот за гардероба па мора да се “снаоѓа” со тоа што го има.

ВИДЕО: Сексизмот, примитивизмот и мизогинијата на Доналд Трамп

Маргарет Атвуд во интервју неодамна изјави дека како водач на христијанска теократија како Гилеад во која  би можела да го замисли Мајк Пенс.

Сепак насилните, ретроградни и примитивни ставови околу женското тело, абортусот, бременоста, и бруталната објектификација на жените генерално во јавноста почесто се поврзувани со ликот на американскиот претседател Донал Трамп.

Само мал дел подолу:

Германија ќе го спасува Ердоган

Откако беше најавено дека Катар понуди да инвестира 15 милијарди американски долари во турските банки и пазари и да и помогне на Турција да излезе од инфлацијата и економската криза, рака за помош кон Ердоган - пружи и Германија. Германската канцеларка Ангела Меркел го потсети турскиот претседател Ердоган дека има потенцијален сојузник во Европа.

Додека Ердоган бара начини да ја заштити турската економија од конфликтот со американскиот претседател Доналд Трамп и санкциите од САД, тој и канцеларката Меркел се договорија да организираат состанок на министри за финансии на двете земји.

Германија сака Турција да се спаси од можната финансиската криза, и не може да дозволи таа земја да се загуби хаосот кој ја предизвикува, изјави за "Блумберг" нивни извор кој бил запознаен со ставовите на Меркел. За таа цел Меркел планира да му биде домаќин на Ердоган на 28-ми септември.

- Во Турција нема економска дестабилизација. Но, мора да се направи сè за да се обезбеди независност на централната банка - рече Меркел во Берлин оваа недела.

Германија е најголем економски партнер на Турција, а минатата година нивниата билатералната трговија изнесуваше околу 37 милијарди евра (42 милијарди долари). Околу 6.500 компании целосно или делумно во сопственост на Германија работат низ цела Турција. Турција е на 16 место меѓу германските извозни пазари, пред Јапонија и многу помали земји на Европската унија.

Значи, не е изненадувачки што Германија бара начин да се прекине кризата во Турција. Предупредувањата од Берлин велат дека Анкара не смее да ја преземе контролата над Централната банка на Турција со вонредно печатење нови лири, и мора да најде друго решение.

Од германскиот бизнис заедницата, предупреди дека ризикот од рецесија во Турција може да се намали само во стабилна политичка средина, бидејќи без тоа не постои доверба на странските инвеститори. Ова значи дека Германија очекува по толерантен однос на Ердоган кон опозицијата.

Ова е втор крупен случај во кој Германија се спротиставува на американската политика на санкции за само месец дена. Да потстетиме, Германија не ги поддржа ни американските санкции против Иран.

Популарно