(ФОТО) Поп-пејачката Симона Попоска се омажи во уникатна венчаница: Два месеца ги везевме украсите и деталите од мониста и бисери

Шест месеци се договарала, а три месеци во модното студио на Златко Јовановски рачно се везела уникатната венчаница на поп-пејачката Симона Попоска, која изминатиот викенд направи свадба со својот избраник, бизнисменот Крис Сињори во Струга. Двојката склучи граѓански брак минатата година во септември, а сега направија само прослава во ресторан. Еден од сведоците, односно старосват на пејачката и беше мејкап-артистот Бобан Тодоровски кој, пак, бил задолжен и за нејзиниот изглед.

- Да се дизајнира за Симона беше голем предизвик затоа што ние многу пати сме соработувале заедно за низа големи проекти, настапи и фотосесии, па од една страна е полесно бидејќи кога дизајнирате за некој кој го познавате лично и приватно е полесно, но од друга страна беше за мене и притисок бидејќи сега од мене односно од нас се очекуваше најмногу! Но сега кога ги гледам сликите, ја постигнавме целта, раскажува Јовановски, кој е препознатлив по сексапилните и луксузни венчаници во земјава и регионот

Признава дека идејата да бидат два фустана во еден била на Симона и морал да ја испочитува како таква - што и му се допаднало. Деталите, украсите, сјајот, раскошот биле оставени на него.

- Колку време?! Мххм - Многу! Искрено, ние зборуваме уште пред Нова година околу венчаницата, но официјално почнавме да ја изработуваме пред три месеци. Тогаш и стигнаа специјално нарачаните материјали од странство. Фустаните како крој би излажал ако кажам дека долго ги правевме, но од друга страна, пак, оставивме околу два месеца за везењето на украсите и деталите. Морам да додадам дека сите тантели беа рачно аплицирани, ниту еден орнамент на венчаницата не е случајно таму - вели Златко.

Како основа користеле мат сатен со текстура, што и бил единствен материјал кој е сошиен на машина, сѐ другото било рачно везено.

- Јас и мојот тим мислевме дека нема да има крај рачната работа бидејќи широката венчаница имаше шлеп долг 3,5 м, на неа беа везени краевите во кордонска бурдура, а на задниот дел два вида тантела со провидни мониста. На фустанот сирена крој, пак, беа везени тантели со стаклени мониста и шлепот беше во форма на детелина. На него имаше 12 м бурдура која рачно ја полневме со 4 вида мониста. Од професионален агол, вкупно искористивме 6 метри еден вид  тантела, 3 метри друга тантела. 11 метри тантела без флорални орнаменти, 4 метри висока бурдура со стакла, 12 м бурдура која ние ја полневме со мониста и бисери и 14 м тантела од свилен конец за велот. Дури зад и копчињата беа природни бисери. И уште многу помошни материјали за комплетирање на моделот -објаснува Јовановски.

Вели дека било задоволство да се соработува со една дама со стил и притоа згодна и убава.

- Каква венчаница да облечеше ќе беше прекрасна, но затоа што Симона носеше ЈЗЈ - блескаше. Како гостин на свадбата тврдам дека беше прекрасна ноќ што ќе се памети, а на младите им посакувам сѐ што сакаат да им се исполни. Цената? Ајде не е фер да ја рушиме оваа магија со бројки и цифри. Најбитно е дека изгледаше како милион долари - вели дизајнерот Златко.

Лејла Сабит

Скандалозно: Даниел Марино треба да плати 44 милиони долари, бидејќи...

Песната се нашла на неговиот најпродаван албум за 2004. година.

Текстописецот од Филаделфија, Даниел Марино, ја добил пресудата за штета за украдена песна во висина од 44 милиони долари, пренесуваат странските медиуми. 

Неговата песна ја украл, ни повеќе ни помалку, туку славниот Ашер, кој ја преименувал во "Bad Girl", а овој хит се нашол на неговиот албум "Confessions" во 2004. година.

Со овој албум Ашер постигнал рекордна продажба, со оглед на тоа дека албумот бил продаден во повеќе од 10 милиони примероци и добил дијамантски статус. 

Даниел на суд навел дека во 2001. и 2002. година работел на песната "Club Girl" и дека зад се стои само неговото име како автор и продуцент.

Парницата почнала уште во 2011. година, а адвокатот на Марино навел дека седум години, и покрај се, верувал во својот клиент и неговите тврдења, наведува "Rolling Stone".

ВИДЕО: Младоженец од Битола ги зема работите во свои раце

На порталот „Битола бабам Битола“ е објавено видео каде младоженецот на свадба го глрабнал тапанот и ја вжештил атмосферата.

-Една година од свадбата на Зоки Конга кој е член на битолската група ConTruDj заедно со Владимир Николиќ Дадо и Иле Микаровски. Видеото ни го испрати Дадо. Да ги поздравиме сите!, пишува порталот Битола бабам Битола.

Големиот хит на Тоше „Соба за тага“ во себе крие тажна приказна

Денеска се навршуваат 11 години од смртта на Тоше Проески.

Еден од најголемите хитови на нашиот Тоше Проевски е музичката нумера насловена „Соба за тага“. До сега, оваа музичка нумера не ја следеше никаква историја зад нејзиното смислување, но во последно време полека се откриваат вистинските легенди околу текстот на оваа песна.

На кратко, пред се би ве потсетиле на рефренот од истиоимениот текст, а потоа ќе ви ја откриеме и целата вистина на авторот кој стои зад трагичните зборови.

„Помеѓу врати и прозорци

на кревет спомени лежат

тука се моите чекори

но како олово тежат

Моја си замка паднав и спијам

сите си мислат дека се кријам

нема да пројде само од себе

се ме боли после тебе !“

Се зборува, дека оваа песна ја напишал маж и тоа за време на одлежувањето на неговата казна за убиство на љубовникот на нејзината сопруга.

Стиховите стигнале до менаџерката на Проевски, која внимателно ги проследила и заклучила дека ќе бидат хит.

Кружат гласини и дека затвореникот – текстописец, воопшто не барал никаков паричен надоместок за направеното ремек дело. Единствено, сакал да стои посвета во оригиналниот албум, што и навистина се случило

Но, секогаш постојат два правци, две приказни, две вистини, две легенди. Втората приказна е сепак малку поблага помалку драматична. Таа објаснува дека сепак станува збор за затвореник, но тој не одлежувал казна за убство, туку за кражба на банка. А песната била напишана за неговата девојка.

На што ќе верувате вие тоа останува на вас самите.

Популарно