ЗА ДОБРО УТРО: НЕКОЈ СО БАГЕРИ – НЕКОЈ СО МУЗИКА И УТРИНСКО КАФЕ (ФОТО + ВИДЕО)

Персоналот на култното скопско кафуле Бастион, реши наместо зад шанкот, да биде во и пред бараките на Општина Центар! Тие под мотото:  Некој со багери – а некој со музика утрово за вработените во Општината, Кабинетот на Градоначалникот и граѓаните на најцентарската Општина приредија вистинско утринско уживање. Делеа тазе кафе со подарок цд кое соддржи сет од најдобрата музика која ја сакаат Центарци и посетителите на Бастион. На оправдано отсутните (меѓу кои и Градоначалникот и дел од Советниците) подароците им беа оставени на Пријавницата на Општината. Кафе Бастион најавува уште многу други активности со кои ќе се обиде да им укаже на општинските власти дека Центар заслужува урбан лик. Како еден од најпрепознатливите скопски брендови Бастион под мотото Општина центар – Бастион на добрата забава, наскоро ќе достави и неколкугодишна програма за развој на позната улица Аминта Трети (екс Ленинова) која е најпосетувана центарска улица од многубројните туристи во градот...

Тимот на Бастион искрено се надева дека сите доставени предлози кои се во функција на туристички и угостителски развој, општинските власти сериозно ќе ги разгледаат и ќе одговорат на истите...

ФОТО: Невреме во Скопје - ветерот корнеше се пред себе

Силно невреме проследено со обилни врнежи, грмежи и ветер вчера го погоди главниот град.

На социјалните мрежи, луѓето почнаа да споделуваат видеа и фотографии од штетите кои ги предизвика невремето.

Во Кадино, силниот ветер успеал го откроне заштитнот лим од автобуската постојка.

ВИДЕО од вчерашната поплава во Скопје

Силно невреме проследено со поројни дождови, грмежи и ветер вчера го погоди Скопје.

На Фејсбук стрната „Ѕид на сообраќајниот срам“ беше објавено видео од  Пинтија, каде се гледа реки вода по улиците, при што возењето на автомобилите е отежнато.

Видеото погледнете го ТУКА

Шилегов прозборе за комарците во Скопје

Шилегов смета дека Град Скопје соодветно реагирал со тоа што беше зголемен интензитетот односно наместо два дена како што е пракса овој пат се прскаше 4 дена.

„Годинава имавме климатски услови кои придонесоа интензивно да се појават комарците. На 1 јули температурата беше 18 степени и врнеше, имавме долг врнежлив период. Наглото затоплување и сушењето претставува основ за расплодување на комарците. Заради таквата масовна појава на комарци иако претходно два пати прскавме, дадовме поголем интензитет за да го заштитиме здравјето на граѓаните. Средството кое го користиме не влијае на здравјето на луѓето, направена е анализа. Ние не можеме да ги предвидиме природните појави ниту временските услови, но можеме соодветно да реагираме. Интензивното прскање 4 дена придонесе таа експанзија на комарци да исчезне“, рече Шилегов.

Градоначалникот Шилегов денеска ја најави акцијата за чистење на градот. Во наредниот период по една недела ќе се чисти општина по општина. Ангажирани се вработените и механизацијата на сите јавни претпријатија, лицата за чистење кои се ангажирани од Општините, како и 110 вонредно ангажирани лица.

„Ние го слушаме гласот на граѓаните дека градот треба да биде почист и наша должност е да го чистиме, но обврска и право на секој граѓанин е да придонесе тоа да остане чист. Нашиот императив е да ја пречекаме зимата со чисти улици, со помалку прашина затоа што ни престои зима каде се очекува загаден воздух“, рече Шилегов.

Популарно