ФОТО: Борјан Јовановски ќе тужи за клевета, но во пораки ја навредува професорката Ванковска

Новинарот Борјан Јовановски, на својот Фејсбук профил завчера јавно објави дека ќе поведе судски постапки за клевета, против неколку портали иличности. 

-Сакам јавно да соопштам дека против Лидер мк, Јавно мк и лицето М Н ќе поведам судска постапка за клевета поради која денес сум изложен на навреди и закани.

Не поминаа ни 24 часа од оваа објава, а Борјан по пораки на Фејсбук реши да ја навредува професорката Билјана Ванковска. 
 

Кој е набогат во владата на Заев - премиерот е само шести по богатство!

Најбогат член нa владата е вицепремиерот Кочо Анѓушев. Втор по богатството е министерот Крешник Бектеши, а меѓу шестемина најбогати членови на Владата се и премиерот Зоран Заев и министрите Хазби Лика, Никола Димитров и Асаф Адеми.

Вкупното богатство на овие шестмина богаташи во Владата вреди 35 милиони евра, изјави Жаклина Хаџи Зафировa од Центарот за истражувачко новинарство СКУП Македонија, презентирајќи ја новата веб платформа ПЕП (politically exposed person), која ќе содржи податоци за имотот на функционерите.

-Ние се потпираме на официјални документи и изјави од државните институции, иако во моментов Комисијата за антикорупција не може да ни обезбеди информации од јавен карактер, затоа што се избрани нови членови. Сите знаеме дека вицепремиерот Анѓушев е најбогат, додека на второто место е Крешник Бектеши – изјави Хаџи Зафирова за 1ТВ.

Овој проект финансиран од Американската амбасада на новинарите и на граѓаите треба да им обезбеди веродостојни информации за функционерите. Конкретно, веб платформата ќе биде база на податоци за тоа што поседуваат не само тие, туку и членовите на нивното поблиско семејство, потоа дали се инволвирани во некакви бизниси, дали имаат сопственички удели, дали се накаде акционери, односно ќе ги обезбедува сите податоци кои се пријавени во Државната комисија за спречување корупција.

Никола Груевски сигурно ќе се појави вечерва на протест пред Собрание?!

Денеска пред Собранието на Република Македонија ќе има протест, чиј организатор е „Бојкотирам“, кои обезбедија превоз од сите градови во државата.

Од подддржувачите на овој протест, уверуваат дека бројката на луѓе кои ќе излезат и ќе протестираат ќе биде голема, споредувајќи ја со онаа од 27. февруари, како и онаа од 2. јуни.

На социјалните мрежи може често да се прочита и дека доколку би бил во државата, сигурно на овој протест ќе се појави и Никола Груевски, поранешниот премиер кој моментално е во бегство и најверојатно се наоѓа во Будимпешта.

Од неговите поддржувачи, кои му честитаат на фактот што избега од државата, има повеќе коментари, во кои тврдат дека тие ќе земат со себе уште некој, поради оправданото отсуство на Груевски.

БОЈКОТИРАМ: Разбуди се Македонецу, ова е твојот дом!

Движењето “БОЈКОТИРАМ” под мотото “#Бојкотирам уставни промени со фингирано 2/3 мнозинство”, за утре организира голем народен протест пред Собранието на Република Македонија, со почеток од 18:00 часот.

Во прогласот на настанот се вели:

“Во согласност со ПРОГЛАСОТ на #Бојкотирам уставни промени се организира натпартиски и сенароден протест за да го спречиме генерацискиот грев и да ја зачуваме Република Македонија за идните поколенија.

#Бојкотирам уставни промени е народна побуна против легитимизација на историското предавство преку нелегално и фингирано 2/3 мнозинство за промена на уставот на Република Македонија, кое делува спротивно на вољата на народот изразена на референдумот на 30-ти Септември.

Бараме:

– Итно и безусловно запирање на процесот на Уставни промени.

– Еднострано правно поништување на октроираниот преспански договор кој беше јасно отфрлен од народот на референдум.

– Стриктно почитување на домашното и меѓународното јавно право.

– Трајна заштита на името на државата, Македонија.

– Распуштање на делегитимизираното собрание и распишување вонредни парламентарни избори”

Популарно