СЈО Конечно реши да “ удри и по ДУИ“

Во средата Специјалното јавно обвинителство (СЈО) соопшти  дека по нелегалните прислушувани телефонски разговори кои и ги достави сега владејачката СДСМ, отворило шест нови истраги кои се однесуваат на поранешни носители на високи функции во владата и во стопанството.

Според, потврдата и на првата обвинителка на СЈО, отворени се сучаите кои се водат под имињата „Подарок“, „Пропаганда“, „Пациент“, „Дизајн“, „Хармонија“ и „Базни Станици“.

Меѓу осомничените се поранепниот премиер Никола Груевски и министерот за градежнитво во неговата влада, Миле Јанакиески, против кои веќе се водат процеси. Осомничени во овие случаи се и поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, актуелниот вицепремиер за европски прашања Бујар Османи, осомничен за перидот кога беше министер за здравств, потоа, актуелниот генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ, Игор Јанушев, но и пораншениот директор на „Т Мобиле“, Жарко Луковски, како и поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевче Јакимовски. Овие лица заедно со уште 20-ина други се осомничени дека го оштетиле државниот буџет во висина од речиси 80 милиони евра.

Во истрагата „Подарок“ осомничени се Ставрески и Јанакиески, дека во периодот од јануари 2012 година до јули 2014 ја злоупотребиле службената положба и овластувањата и го оштетиле Буџетот за речиси 33 милиони евра, бидејќи прибавиле имотна корист за руска компанија. Рускиот долг требало да се регулира со изградба на гасоводот Клечовц е- Блок станица 5, за цена којашто СЈО оценува дека била наводно далеку повисока од реалната. Со една реченица, Македонија фактички со свои средства си го платила гасоводот, а дологот на Русија кон Македонија, фактички станал подарок за Русија, пишува СЈО.

Во втората истрага наречена „Пропаганда“ се опфатени девет лица, меѓу кои и Никола Груевски, Кирил Божиновски, и актуелниот директор на МРТ, Марјан Цветковски. СЈО се сомнева дека осомничените формирале злосторничко здружение, со кое преку распределба на средства од државниот Буџет и преку преземање локални телевизии и едно радио влијаеле на независноста на радиодифузерите. За период од пет години, од 2010 до 2015 година, биле испалтени 30 милиони евра од Буџетот, а најголем дел од парите завршиле кај радијата и телевизиите кои ја поддржувале политиката на ВМРО-ДПМНЕ.

Во случајот „Пациент„ се осомничени 15 лица, меѓу кои и Бујар Османи како поранешен министер за здравство. СЈО ги сомничи дека фаворизирале и доделиле јавна набавка на фирма од Бугарија, за која иако знаеле дека не ги исполнува условите, била избрана да ги реконструира болниците во Тетово и Охрид, како и гинеколошата клиника Чаир во Скопје.

Во четвртата истрага „Дизајн“, осомничен е Миле Јанакиески и уште тројца службеници за злоупотреба на служабената положба и овластување при набавката на двокатни автобуси за град Скопје. Тие ја фаворизирале кинеската фирма ЈУТОНГ и го оштетиле буџетот во износ од пет милиони евра.

Истрагата за случајот „Хармонија“, СЈО ги сомничи Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Стевче Јакимовски, дека незаконски му дозволиле на приватниот Меѓународен балкански универзитет да добие две парцели на атрактивно земјиште во касарната „Илинден“, со што го оштетиле Буџетот за речиси 400 илјади евра.

Последниот случај кој го објави СЈО, наречен Базни станици го сомничи поранешниот директор на „Т Мобиле“, Жарко Луковски, дека наводно ѝ платил на фирмата „Бетон3, трипати повисока цена, во висина од 3, милиони евра, за легализација на дивопоставени базни станици.

Владимир: Полицијата ми пиша 9 казни за еден час!

Четириесет и четири годишниот Владимир Жуниќ од Пријеполе вчера немал голема среќа со сообраќајната полиција, која во рок од само 1 час му пишала дури 9 прекршочни пријави.

Приватниот автопревозник бил запрен од сообраќајната полиција која му напишала 9 казни.

-Час и полиовина полицајци ме држеа покрај патот и ми пишуваа казни. Не можев да верувам што ми се случува и сето тоа го доживеав како класично изживување. Отидов до командирот на полицијата да прашам дали е ова можно, но не беше на рабопта, ми рекоа да дојдам после 15 часот - рекол Жуниќ за „Гласот на западна Србија“.

Додал дека бне направил толку големи прекршоци за да добие толкав број казни.

-Ми напишаа пријави за тахограв лента. Ја сум приватен превозник, но не знаев дека тахограф листот треба да го извадам кога ќе завршам со возење, и за тоа е во ред да ми напишат казна, не знаев, сега знам,. Потоа, имам казна затоа што не сум носел некои потврди, но главно со тие потврди се лажира изгвештај. Тие од нас бараат да возиме камион и да  бидеме машини за куцање. Не можам да бидам возач и дактилограф во исто време - наведува Жуниќ.

Од друга страна, познавачите на сообраќајните правила велат дека полицајците постапиле по законот кога ги пишувале пријавите.

Жуниќ има свој камион, пријавен е и уредно плаќа придонеси, а сега треба да плати уште 23.400 денари (45.000 динари) за девет казни, или половина ако плати во одреден рок.

Ципрас по оставката на Коѕијас: На Скопје му порачувам да....

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во изјава по прифатената оставка на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Алексис Ципрас во четириминутната изјава испрати пораки во повеќе насоки, како до нашата земја, така и до внатрешноста на Грција, но и до членовите на неговата влада.

-Сакам во исто време да испратам порака до нашите соседи кои овие денови ги имаат нивни процеси како што се предвидува од Уставот, за да продолжат кон уставни промени, промена на нивното уставно име, како што предвидува Договорот од Преспа. Сакам да ги охрабрам да одат напред со решителност и смелост, бидејќи нема да постои друга можност. Сакам уште еднаш да изјавам дека Грција нема да прифати интеграција на нашата соседна земја во било која меѓународна организација во која веќе членуваме, во случајов Европската унија и НАТО, со уставно име – Република Македонија, рече грчкиот премиер.

Алексис Ципрас објасни дека со болка во срцето ја прифатил оставката на Коѕијас, истакна дека оваа одлука, но и одлуката тој самиот да го презеде Министерството за надворешни работи во следниот период е одлука со повеќе пораки, како кон надворешноста, така и кон внатрешноста, но и кон неговата влада, дека нема да толерира „никаква лична стратегија во националната линија на земјата“ и во исто време дека нема да толерира од никој, свесно или несвесно, да го загрози текот на земјата кон излез од кризата.

-Решив во следниот период самиот да го преземам Министерството за надворешни работи и неговата одговорност. Испраќајќи во исто време порака дека овој мој избор е избор што ја сигнализира мојата одлучност да направам сѐ што е во мои раце и да обезбедам успешно завршување на историскиот Договор од Преспа што ја надградува меѓународната улога на земјата, рече Ципрас.

ВИДЕО: Во мобилниот телефон на Владислав Рослјаков пронајдена страшна снимка која ја направил пред да се самоубие

За масакрот во Политехничото училиште во Карч, во источниот дел на Крим, одговорен е 18-годишниот Владислав Рослјаков.

Тој прво одел низ училиштето и пукал, а потоа поставил бомба полна со метални делови во кафетеријата, за на крајот да изврши самоубиство. Во крвавиот поход убил најмалку 18 луѓе, а ранил 70 лица. 

Неговото безживотно тело било пронајдено во библиотеката на вториот кат на училиштето. Кај него бил пронајден неговиот мобилен телефон со последното видео кое го снимил пред да се самоубие. Владислав бил ученик во четврта година.

Истражниот комитет на Русија кривичното дело го преквалификувало од терористички напад во убиство на две или повеќе лица. Комитетот соопштил дека убиените во нападот настрадале од прострелни рани.

Во училиштето во текот на претресот биле откриени и други експлозивни направи! Премиерот на Крим, Сергеј Аксијонов, вели дека напаѓачот делувал сам.

Популарно