Русија сака новото име на Македонија да се разгледа од Советот за безбедност на ОН

Русија смета дека темата за преименување на Македонија треба да се дискутира од Советот за безбедност на ОН . Тоа го изјави рускиот амбасадор во Скопје, Сергеј Баздекин во интервју за ТАСС.

Тој вели дека договорот за промената на името на Македонија го засилил расколот во републиката што ќе има долгорочни негативни последици за Балканот.

Дипломат посочи дека речиси две третини од македонското население го бојкотира референдумот за Преспанскиот договор на 30 септември 2018 година.

Амбасадорот истакна дека Русија, колку и да се обидуваат да ја обвинуваат за тоа, во никој случај не е заинтересирана за дестабилизација на ситуацијата во Македонија и на Балканот.

“Неопходно е да се знае дека Преспанското договор е склучен со сериозно кршење на нормите на внатрешното и меѓународното право, со други зборови, излегува надвор од правната област. Таа едвај ќе може да биде алатка за постигнување на праведно, одржливо и долгорочно решавање на проблемот за државното име на Македонија, рече амбасадорот, вели Баздекин.

Спротивното, како повеќепати нагласува претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, наместо решавање на еден стар проблем, Преспанското договор може да создаде многу нови, рече рускиот амбасадор.

Тој истакна дека пристапувањето на Македонија кон НАТО заедно со агресивната реторика на голем број претставници на Алијансата, не предвестуваат ништо убаво.

Италијанскиот вицепремиер до Ричард Гир: “Со твојот приватен авион земи ги мигрантите и смести ги во твоите вили во Холивуд”

Италијанскиот вицепремиер Матео Салвини му порача на познатиот американски актер Ричард Гир дека може со неговиот приватен авион мигрантите да ги пренесе во Холивуд и да ги смести во неговите вили.

Оваа изјава на Салвини следеше откако Ричард Гир денеска ја повика италијанската влада да престане да ги демонизира луѓето и наместо тоа да им помогне на емигрантите заглавени на Медитеранот на бродот со кој управува шпанска хуманитарна група.

Холивудскиот актер во знак на поддршка вчера ги посети мигрантите на бродот „Oтворени раце“.

Салвини иронично го нарече Гир дарежлив милионер и му се заблагодари на актерот што изразил загриженост за судбината на мигрантите на бродот.

– Тој можеше да ги одвезе во Холивуд со неговиот приватен авион и да ги згрижи во неговите вили. Фала ти Ричарде, рече Салвини во изјава која ја пренесоа повеќе медиуми.

Гир претходно на прес-конференција на италијанскиот остров Лампедуза ја спореди политичката ситуација во Италија со онаа во САД во контекст на бегалците од Мексико, Никарагва и Ел Салвадор.

ВИДЕО: Силен земјотреса ја погоди Турција

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во југозападниот турски округ Денизли. Според локални медиуми, од земјотресот урнати се  објекти во кои имало луѓе.

Спасувачки тимови презеле операции при што успеале да извадат од урнатините неколку лица кои се хоспитализирани, јави НТВ.

Епицентарот на земјотресот што се случи во попладнево бил во реонот на градот Бозкурт. Потресот бил на длабочина од седум километри. Засега нема информации за загинати луѓе. Земјотрес беше регистриран денеска во округот Измир со интензитет од 4,8 по Рихтер.

ВИДЕО: Испливаа шокантни детали од животот на Макрон

Во актуелниот претседател на Франција била вљубена ќерката на неговата сегашна сопруга Брижит, Лурон Озиер.

Лурон која е на иста возраст со Макрон одела заедно со него во средно училиште, а кога дошол во нејзиното одделение постојано зборувала за него и било очигледно дека и се допаѓа.

Но, мајка и и го презела момчето, открива помладата ќерка на Брижит, Тифен Озиер во документарниот филм „Брижит Макрон: Француска новела“ во кој таа раскажува за детали од самиот почеток на шокантната врска меѓу нејзината мајка и 24 години помладиот претседател на Франција.

Тифен изјави дека за неа, нејзината постара сестра Лурон и нејзиниот постар брат Себастијан, ова било трауматично искуство и дека нивните сограѓани во малиот француски град Амиен не го прифатиле добро.

"Прв пат слушнав за Емануел кога имав девет години, Лорен, која имаше 15 години како Макрон, се врати од католичкото училиште и рече:" Мамо, имаме лудо момче во клас што знае сè за сè ", рече таа Тифен, додавајќи дека нејзината сестра била фасциниран од Макрон.

"Тие беа импресионирани еден со друг и сите го видоа тоа, тие не можеа да го сокријат", рече Тифен. "Таа додаде дека нејзиниот татко, кога видел што се случува, веднаш се иселил од дома". Тој се преселил во Лил каде што работел. 

"Татко ми беше во Лил а јас одев на средби со Емануел со мајка ми." Разделбата на родителите беше тешка за нас, но и двајцата се трудеа максимално да нè спасат и да ни го олеснат трауматското искуство", рече ќерката на Брижит. .

Според неа, се појавил голем проблем откако родителите на Макрон сфатиле што се случувало.

"Кога Емануел и изјави љубов на мајка ми на возраст од 16 години, неговите родители ја замолија да престане да го гледа сѐ до негова 18-годишна возраст. Мама им одговори:" Не можам да ви ветам ништо ", откри Тифен.

Родителите на Макрон потоа го испратиле во Париз за да го заврши училиштето, постојано го оддалечуваа од Брижит.

"Не само што нема да се ослободиш од мене, ќе се вратам по тебе и ќе те оженам", и рекол Емануел на Брижит, како што пишуваат медиумите, неговата учителка, по што, откако се вратил, се оженил со жена со три деца. Двојката поминала многу време оддалечени еден од друг - дури 13 години.

Кога конечно се развела во 2006 година од нејзиниот сопруг, Макрон ја прашал, а потоа Брижит и се доверила на нејзина пријателка дека се плаши дека е премногу стара за него.

"Таа влезе и рече:" Емануел ме праша. Што треба да направам? Знаеш колку е млад, знаеш колку сум постара. Што ако сака да има деца "- рече во документарецот, пријателката на Брижит, Паскал Бурдел.

Таа додаде дека ја охрабрила да се согласи за бракот.

"Реков дека треба да биде среќна и дека треба да биде со него, ако ја прави среќна", рече Бурдел.

Популарно