ВИДЕО + ФОТО: Кој е Џемо Биљбиљ или инспектор Томе од „Преспав“ и зошто нема ни Фејсбук ни Инстаграм?

За него важи правилото дека станува популарен на секои 10 години… ѕвезда на рати! Ќе се појави како некој нов лик, ќе направи „растур систем“, ќе ја освои нацијата со својата нова улога која ќе му донесе енормна популаност и наеднаш преку ноќ ќе исчезне, ќе го снема… И се така до следната улога за „широки народни маси“, која како по некое непишано правило, му доаѓа со секоја следна декада. Или тука некаде.

Горан Стојановски, дипломиран актер на Факултетот за драмски уметности, по потекло од Охрид каде живее и работи, еден од основачите на Охридсскиот театар, директор на центарот за култура во Охрид… Сето ова му стои во биографијата, во официјалното Си –Ви…

Ама сепак, по она, „неофицијалното“ е многу попознат и попопуларен – неговите драмски и особено ТВ ликови.

Како оној на началникот Јеротије Пантиќ во новото видување на претставата „Сомнително лице“ на Нушиќ, во неговиот матичен охридски театар, уште додека не беше ниту тетатар, туку само театарска дружина.

Сепак, серијалот „К 15“ ќе му ја донесе првата поширока популарност. Заедно со неговиот колега од театарската дружина и другар од детството Климе Новески со своите улоги и извртениот „Македонско – Турски јазик“ во еден момент ќе станат попопуларни и од самите Тошо, Миле и Цацко.

Откако престанаа да се појавуваат во „К 15“, чаршијата наголемо зборуваше дека токму трите лика намерно „се ослободиле“ од  охриѓаните, зашто овие им го украле шоуто!?

Ликот на „Џемо – Биљбил“ во вестите на шоуто 1+2  и особено соработката со Роберт Саздов од „Куку Леле“ ќе го направи  ултрапопуларен лик, кој ќе почане да го препознава и старо и младо на улица. Тој и дел од неговата охридска екипа ги препејаа хитовите на популарното дуо, со свои комични текстови, од кои публиката „зајдуваше“ од смеење. Снимената касета со песните ( тогаш немаше ЦД –а) во средината на 90-те, се смета за најтиражниот музички производ и апсолутно најпродаваниот носач на звук (плоча, касета, ЦД) на сите времиња во историјата на Македонија.

По ликот на „Џемо – Биљбиљ“ следуваат ликот на началникот во театарско хумористичниот ТВ серијал „Штаб“, одново со охридската театарска екипа. Комично-политичка пародија на состојбите во општеството.

„Ѓоре – Шнајдерот“ е следниот ТВ лик кој Стојановски ќе го игра, лик кој низ „делењето памет“ преку „ мисли и мудрости од малиот мозок“ на размуабетениот кројач ќе му ја врати „one man show“ популарноста на актерот одржувајќи го меѓу познатите ликови во ТВ етерот.

Минуваат години, во меѓувреме Горан Стојановски станува еден од основачите на Охридскиот театар, подоцна и директор на центарот за култура во Охрид.

2014 година ТВ Алфа го враќа ликот на  Џемо-Биљбиљ на екраните, но популарноста не е ниту оддалеку онаква каква што некогаш беше.

Чиновничката работа огледана во директорувањето се повеќе го ограничува и му дозволува да се занимава со актерскат професија, се’ додека не се појави ситкомот „Преспав“. Ликот на вишиот околиски инспектор Томе одново ќе му ја воскресне популарноста на актерот чиј лик ќе стане „заштитен знак“, еден вид огледало на работата и однесувањето на државната администрација во македонското општество.

И покрај сета популарност сиве овие години, особено изразена по трите сезони на „Преспав“, Горан Стојановски остнува верен на традиционалните вредности и сопствената етика. Затоа воопшто не ги користи социјалните мрежи, нема ниту Фејсбук ниту Инстаграм профил, зашто смета дека сето тоа нема смисла.

„Нема потреба со некого да се допишувам, кога можам да кренам телефон и да му се јавам и да се договорам да се видиме, ако има што да си кажеме. На фејсбук е едно, а во живо сосема друго“ – ќе изјави во едно свое интервју по ова прашање денес популарниот инспектор Томе.

Забpeменила од гледање телевизија?!

Џенифер Џонсон  тврди дека останала бремена додека гледала 3D пopно филм и останала трудна. Ваквото опpaвдување во јавноста го изнела со цел да долови на светот дека таа родила црно дете а таа е белќиња. Вели нема друго објаснување за ова туку само дека забpeменила од пopно филмот.

Детето кое го родила е црнче, а сопругот кој исто така е белец и верува дека можно е да забpeменила од пopно филмот.

Во времето кога било зачнато бебето нејзиниот сопруг Ерик Џонсон, служел вojcка во Ирак а исто така и тој е белец. За драмата да биде поголема, откако тој се вратил, неговата сопруга му признала дека гледала пopно филм со пријателите во Њујорк, а по еден месец почувствувала мачнини и дознала дека е бpeмена.

Инаку интересное тоа што бебето личи на глумецот од филмот кој е црнец, а Ерик не ја осудува својата сопруга за невepcтво туку напpoтив се обидува и да ја разбере ситуацијата.

-Ситуацијата е coмнителна, но 3D филмовите се многу реалиситични. Се е можно со денешната технологија, вели нејзиниот верен сопруг Ерик.

Џенифер рекла дека нејзиниот брак не бил како што треба по ова, но нејзиниот сопруг знае дека му е верна.

Таа вели дека инаку не гледа пopно филмови, но сакала ефектот на филмот да го доживее со помош на специјалните ефекти.

Овој случај е објавен во 2014-та година, но повторно стана славен откако се случи слична ситуација.

“Не можевте да одберите подобар град за оваа манифестација во Македонија!”

Во Скопје годинава ќе се одржи парада на гордоста или попозната како Геј парада. Таа е планирана за 29 јуни каде што неколку стотици учесници ќе прошетаат низ улиците на Скопје.

“Битолчани се многу задоволни и ја поздравуваат одлуката бидејки град Скопје е вистинското место и баш скопјани вистински ја заслужуваат Геј парадата. Затоа веќе подолго време од Битола во Скопје намерно е испратен битолчанец кој е главен на таа лгбт заедница кој придонесува за грижа на геј популацијата и љубов без граници.

Да не остани покусо и со право нашиот јужен сосед кои од дамнина се светски познати по тие сега “современи” работи, веќе подолг временски период нѐ ословува како Република Скопје.

Да Ви биди среќна и бериќетна парадата драги скопјани, долги години традиционално да си ја одржувате и да си ја земите и за куќна слава. И да не се секирате сѐ што имаме од кај нас благовремено и навремено ќе Ви ги испратиме, само да има љубов меѓу сите вас таму”- стои во соопштението на битолчани…

Бамбамбитола.мк

Се јави таксистот на Павле Богоевски

Според информациите на oбвинитeлcтвoтo сега се бара нeпoзнaт таксист од нeпoзнaта такси компанија на која најверојатно Богоевски не се сеќавал кога приjaви во полицијa.

Ова не помина најдобро кај твитер заедницата во Македонија, па сега прават “синџир” во кој стотици луѓе тврдат дека се таксисти на пратеникот.

Популарно